Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy?

Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i jego okolicy. Berchtesgaden to najmniejsza gmina w Niemczech malowniczo położona pośród Alp. Idealna baza wypadowa do wielu ciekawych miejsc: wąwozów, jezior i szlaków o różnym stopniu trudności. To brama do Parku Narodowego Berchtesgaden, którego sercem jest Königsee, jedno z najczystszych i największych jezior w Niemczech.

Co warto zobaczyć w Berchtesgaden

Klimatyczne Stare Miasto zlokalizowane na wzgórzu zachęca do spaceru i poznania jego historii. Pałac królewski to dawny klasztor sięgający XIII w., który od 1810 r. stał się własnością rodziny królewskiej Wittelsbachów. Wraz z kolegiatą i dawną stajnią tworzy zespół pałacu królewskiego.

Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy – pałac królewski

Ponadto w centrum miasta znajdują się zabytkowe domy z malowanymi elewacjami sięgającymi XVII w. Jednym z nich jest Hirschenhaus znajdujący się na rogu rynku. Dawny właściciel domu pokazał, co myślał o kanonikach na początku XVII w. Na fasadzie budynku od strony  Metzgerstraße 3 przedstawił ich jako małpy. Pewnie dlatego, że wraz ze wzrostem bogactwa, byli bardziej zainteresowani doczesnymi przyjemnościami niż modlitwą.

Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy – Stare Miasto

Warto zajrzeć do Kurgarten przy Centrum Kongresowym Berchtesgaden. Urządzony w stylu francuskim ogród z akwenami wodnymi i fontannami obsadzony jest rzędami japońskiej wiśni. Szczególnie wiosną widok jest niesamowity, gdy tysiące różowych kwiatów kwitnie w pełnej okazałości.

Obok kościoła franciszkanów, znajduje się stary cmentarz założony w 1683 r. Pośród wiekowych drzew spoczywa tu wiele rodzin mieszczańskich i osobistości znanych także poza Berchtesgaden. Cmentarz otacza stary mur z licznymi nagrobkami z XVII i początku XIX w. Warto wspomnieć, że spoczywa tutaj również najstarszy Bawarczyk, który zmarł w wieku 117 lat.

Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy

Kopalnia soli to jedna z największych atrakcji miasta. Sól jest tutaj wydobywana nieprzerwanie od 1517 r. Wewnątrz panuje temperatura 12 stopni, dlatego odwiedzający otrzymują odzież ochronną. Wizyta w kopalni z pewnością będzie dużą frajdą dla dzieci. Oprócz jazdy kolejką są takie atrakcje jak zjazd na zjeżdżalni górniczej między poziomami czy przeprawa barką na drugi brzeg jeziora solnego. Ponadto przy kopalni swój początek bierze Solankowy Szlak Turystyczny prowadzący do centrum miasta między innymi przez 150-metrową sztolnię.

Okolice Berchtesgaden

Berchtesgaden jak już wspomniałam to idealna baza wypadowa do poznawania okolicznych atrakcji i obcowanie z lokalną naturą. Możliwości jest tak wiele, że w ciągu tygodniowego pobytu nie sposób było zobaczyć je wszystkie.

Königsee

To podłużne jezioro położone u podnóża Watzmanna pośród stromych zboczy często przyrównywane jest do fiordu. Elektryczne łodzie płyną z turystami na półwysep St. Bartholomä, gdzie wznosi się barokowy kościół ze słynnymi czerwonymi kopułami. Po drugiej stronie jeziora znajduje się Salet i mniejsze jezioro Obersee. Z tego miejsca w ciągu pół godziny można dojść do najwyższego wodospadu w Niemczech Rothbach. Imponujące kaskady wody spadają z wysokości 400 m. Z kolei wysiadając w Kessel, można udać się na wędrówkę zdobywając okoliczne szczyty Königsbachalm (1200 m), Gotzenalm (1685 m) czy Feuerpalfen (1700 m) z platformą widokową. Z Berchtesgaden na parking w pobliże Königsee można dojechać autobusem nr 842.

Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy – Königsee

Wąwóz Almbach (Almbachklamm)

Almbachklamm jest naturalnym wąwozem i można w jego pobliże dojechać lokalnym autobus nr 840, który jedzie w stronę Salzburga. Wejście do wąwozu jest płatne tylko gotówką. Warto wspomnieć, że posiadając kartę gościa opłata jest mniejsza. Tuż przed wejściem do wąwozu obok karczmy znajduje się najstarszy wciąż działający młyn kulowy. Od 1683 r. z kawałków marmuru produkuje się różnej wielkości marmurowe kulki. Młyn napędzany jest wodą z potoku Almbach, która porusza kamień szlifierski wykonany z piaskowca.

Almbachklamm
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy – Almbachklamm

Wędrówka przez malowniczy wąwóz Almbach prowadzi przez kładki mosty i schody oraz tunel. Trasa obfituje w niesamowite widoki z imponującymi wodospadami i basenami wodnymi. Przelewające się wody potoku Almbach spadają z wielkim hukiem pośród skał. Do 1963 r. wąwóz używany był do transportu drewna. W tym celu wybudowano zaporę wodną, która najpierw spiętrzała, a następnie wyrzucała potężne masy potoku, które niosły drewno do wyjścia wąwozu.

Wąwóz Wimbach (Wimbachklamm)

To znacznie mniejszy, ale za to piękniejszy wąwóz. Tutaj również kursuje autobus nr 846. Bilety można nabyć w automacje, gdzie otrzymamy dwa metalowe żetony umożliwiające przejście przez bramkę. Trasa wąwozu ma zaledwie 200 m długości, za to szlak wije się wśród stromych skał po kładkach i mostach. Z wysokich skał spływają strugi wody, tworząc niezwykły widok. Do wąwozu można wejść tylko z jednej strony. Po drugiej stronie znajdują się bramki po przekroczeniu, której nie możemy się już cofnąć, za to wrócić można ścieżką powyżej wąwozu. Natomiast nie przechodząc przez bramki, można wrócić tą samą trasą jak poprzednio.

Wimbachklamm
Wimbachklamm

Wimbachgrieshütte

To niewymagający szlak o długości około 8 km (3,5 godz.), którym po wyjściu z Wimbachklamm można podążać do schroniska górskiego Wimbachgrieshütte na wysokości 1 327 m. Znajduje się on na końcu doliny Wimbachtahl. W połowie drogi mijamy Wimbachschloss zabytkowy domek myśliwski na wysokości 937 m, który obecnie funkcjonuje jako karczma. Dolinę wypełnia rumowisko gruzu pochodzące z okolicznych zwietrzałych skał. Wędrując szlakiem cały czas towarzyszy nam malowniczy widok na alpejskie szczyty.

Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy – Wimbachtahl
Wimbachgrieshütte
Wimbachgrieshütte

Watzmannhaus

To całodzienna wędrówka do schroniska położonego na wysokości 1930 m u podnóża góry Watzmann (2713 m) drugiego co do wielkości szczytu alpejskiego w Niemczech. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy z parkingu Hammerstiel w Schönau nad Königsee. Innym punktem startowym jest Wimbachbrücke w Ramsau. Trasa w zależności od kondycji na kierunkowskazach wskazywała około 5 godz. Na wysokości 1420 m na alpejskiej polanie znajduje się schronisko Kuhrointhütte.

Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy – Kuhrointhütte
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy – Falzalm

Dalej ścieżka robi się coraz bardziej stroma biegnąca pod górę serpentynami miejscami zabezpieczona linami. Po wyjściu z lasu dojdziemy do pastwiska Falzalm na wysokości 1647 m. Nieco poniżej znajduje się Kaser XIX wieczna alpejska chata. Tutaj też wszystkie szlaki prowadzące do Watzmannhaus się łączą. Krajobraz jest wysokoalpejski, a duże kamienne płyty opadają stromo w kierunku Falzalm. Widoki są obłędne. Watzmannhaus jest jednym z największych schronisk w Alpach Berchtesgaden i stanowi również bazę wypadową na trzy główne szczyty Watzmanna.

Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy -Watzmannhaus

Hintersee

Hintersee w Ramsau to niewielkie alpejskie jezioro otoczone wysokimi szczytami. Można tutaj dotrzeć autobusem podmiejskim z Berchtesgaden nr 846. Dawniej Hintersee przyciągało wielu znanych malarz chcących uwiecznić na płótnie pejzaż romantycznego jeziora. Ich dzieła można oglądać, spacerując wyznaczonym szlakiem dookoła jeziora. Dodatkowo z tego miejsca odchodzi ścieżka przyrodnicza Magiczny Las. Biegnie ona wzdłuż rzeki Ramsauer Ache z głazami porośniętymi mchem pośród dziewiczego lasu.

Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy – Hintersee
Hinrsee
Co warto zobaczyć w Berchtesgaden i okolicy – Hintersee

To tylko kilka miejsc, które odwiedziłam, będąc w Berchtesgaden, a jest ich znacznie więcej. Dlatego z pewnością jeszcze tutaj wrócę, bo jest to doskonała baza wypadowa w okoliczne góry i nie tylko. Ponadto warto wybrać się do austriackiego Salzburga położonego zaledwie godzinę drogi autobusem.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zaprasza również do odwiedzenia:

Co warto zobaczyć w Górach Harz

Alpy Ammergau i wejście na Säuling

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy

Leave a Reply