Co warto zobaczyć w Tallinie?

Co warto zobaczyć w Tallinie. Położona nad Morzem Bałtyckim estońska stolica ma wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. My polecieliśmy do Tallina na początku grudnia, kiedy bilety można było kupić po 10 euro w dwie strony. Na miejscu przywitała nas zima z prawdziwego zdarzenia. Miasto pokryte grubą warstwą puszystego śniegu wyglądało wprost jak z filmu o bożonarodzeniowych świętach.

Komunikacja miejska

Lotnisko w Tallinie zlokalizowane jest ok. 4 km od centrum miasta i jest świetnie z nim skomunikowane. Kursuje tutaj tramwaj nr 4, który podjeżdża pod sam terminal pasażerski. W poczekalni tramwajowej można zakupić bilet godzinny za 1,5 euro. Oprócz tego kursują tutaj autobusy nr 2 i 65, dla których przystanek znajduje się przy wyjeździe z lotniska. Komunikacja miejska jest darmowa tylko dla osób zameldowanych w Tallinie. Inni muszą niestety płacić.

Co warto zobaczyć w Tallinie - Stare Miasto
Co warto zobaczyć w Tallinie – Stare Miasto

Bilet na chwilę obecną kosztuje 2 euro u kierowcy lub 1,5 euro w biletomatach i jest ważny przez godzinę. My kupiliśmy bilety jeszcze przed wylotem na stronie internetowej przewoźnika. Po zapłaceniu kartą na maila otrzymaliśmy bilet z kodem QR i zaznaczoną ilością biletów. Będąc już w Tallinie, kasowaliśmy bilet, przykładając go do dolnej części kasownika znajdującego się od strony kierowcy. Kasownik, który mieści się na środku autobusu lub tramwaju nie posiadał czytnika kodu QR tylko czytnik karty.

Co warto zobaczyć w Tallinie

Stare Miasto

Największą atrakcją Tallina jest Stare Miasto otoczone średniowiecznym murem pochodzącym z XIV w. z licznymi basztami, które umieszczone zostało na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wąskie brukowane uliczki z wielowiekową architekturą i tajemniczymi zakamarkami jak Pasaż Katarzyny biegnie tuż przy kościele św. Katarzyny. Uliczka zachowała swój średniowieczny klimat, dodatkowo są tu pracownie rzemieślnicze, w których powstają wyroby ze szkła, ceramiki czy kapelusze. Natomiast na południowej ścianie kościoła wystawiono płyty nagrobne pochodzące z XIV i XV w.

Co warto zobaczyć w Tallinie - Pasaż Katarzyny
Pasaż Katarzyny

W centrum Starego Miasta znajduje się Plac Ratuszowy z gotyckim ratuszem i 65-metrową wieżą, który ukończono 1404 r. W budynku ratuszowym mieści się osobliwa restauracja Dragon 3 w średniowiecznym stylu. Natomiast naprzeciw ratusza zlokalizowana jest najdłużej funkcjonująca apteka w Europie od 1422 r. W środku można obejrzeć niewielką ekspozycję.

Co warto zobaczyć w Tallinie - Apteka
Najdłużej w Europie funkcjonująca apteka
Co warto zobaczyć w Tallinie - Stare Miasto
Uliczki Starego Miasta

Wzgórze Toompea

Wzgórze Toompea wznosi się nad miastem. Jest tutaj kilka punktów widokowych takich jak Patkuli czy Kohtuotsa, z których można oglądać miasto. Na wzgórzu w zamku swoją siedzibę ma parlament estoński. Sam zamek to kompleks pochodzący z różnych epok. Po stronie zachodniej widać średniowieczny mur z wieżami i wysokim na 48 m. Długim Hermannem, który jest jednym z symboli miasta. W przeszłości władcy Estonii: Duńczycy, Niemcy, Szwedzi i Rosjanie począwszy od XIII w., wnieśli znaczący wkład w rozwój twierdzy Toompea. Obok zamku znajduje się prawosławna sobór Aleksandra Newskiego, która ukończona została w 1900 r. i miał być symbolem rosyjskiej władzy w Estonii.

Co warto zobaczyć w Tallinie - Zamek
Zamek
Co warto zobaczyć w Tallinie
sobór Aleksandra Newskiego

Stare Miasto otacza wiele pięknych parków, które niestety w czasie, gdy zwiedzaliśmy Tallin, znajdowały się pod grubą warstwą śniegu. Jednym z nich jest Ogród Króla Duńskiego, który według jednego z podań mówi , że podczas podboju miasta w XIII w., nad ogrodem spadła flaga, która miała ówczesnemu królowi przynieść szczęście, a w późniejszym czasie stała się flagą państwa duńskiego. Co roku w parku obchodzony jest Dzień Flagi Danii.

Co warto zobaczyć w Tallinie - Stare Miasto
mury miejskie z basztami

Opuszczając powoli Stare Miasto, kierujemy się ulicą Pikk i dostrzegamy kolejną perełkę architektury renesansu. To Dom Bractwa Czarnogłowych, którzy słynęli z odwagi i rycerskich obyczajów. W I połowie XVI w. bractwo kupiło i wyremontowało budynek, który pozostał miejscem spotkań bractwa do 1940 r.

Innym symbolem Tallina jest wieża artyleryjska zwana Grubą Małgorzata, którą wybudowano obok Bramy Nadbrzeżnej. Przez wieki było to nadmorskie wejście na Stare Miasto. Bramę wzniesiono w XIV w., natomiast Grubą Małgorzatę dwa stulecia później i była to najszersza wieża w murze miejskim. Służyła do przechowywania amunicji i broni oraz jako więzienie. Obecnie jest to oddział Muzeum Morskiego z liczną ekspozycją modeli statków.

Co warto zobaczyć w Tallinie - Stare Miasto
Stare Miasto

Dzielnica Rotermann

Dalej kierujemy się w stronę Rotermann, to dawna pochodząca z XIX w. dzielnica przemysłowa. W 2001 r. rozpoczęto rewitalizację tego obszaru, łącząc zabytkowe budynki z nowoczesną architekturą. Oprócz licznych sklepów, restauracji i obiektów rekreacyjnych znajduje się tutaj między innymi dawny magazyn soli. Okazały budynek pochodzi z 1908 r. w którym obecnie znajduje się Estońskie Muzeum Architektury.

Co warto zobaczyć w Tallinie - morze
Bałtyk

Dzielnica Kardiorg

Spacerując wybrzeżem, obserwujemy jak statki płyną pośród mgły przez Bałtyk. To dość niesamowity widok. W oddali widać Pomnik Rusałki wzniesiony, by upamiętnić zatonięcie statku o tej samej nazwie w 1893 r. Wraz ze statkiem utonęło 177 marynarzy. Odnaleziono go dopiero w 2003 r podczas badania dna morskiego na głębokości 94 m, w odległości 25 km na południe od Helsinek.

Co warto zobaczyć w Tallinie - Rusałka
Pomnik Rusałki

Przechodząc na drugą stronę ulicy wchodzimy do rozległego Parku Kardiorg. Jest to najwybitniejszy zespół parkowy w Estonii, który został założony na początku XVIII w. Parkowa ścieżka w malowniczej zimowej scenerii prowadzi nas do pięknego barokowego pałacu Kardiorg, wybudowanego przez Piotra Wielkiego dla swojej żony Katarzyny. Obecnie mieści się tutaj Estońskie Muzeum Sztuki z dziełami artystów rosyjskich i zachodnich.

Co warto zobaczyć w Tallinie - Kardiorg
pałac Kardiorg
Co warto zobaczyć w Tallinie - dzielnica Kardiorg
drewniane domy w dzielnicy Kardiorg

Kardiorg to również dzielnica miasta z pięknymi willami, rezydencjami letniskowymi i drewnianymi domami z ostatnich 200 lat. Tutaj w 1813 r. zostało założone pierwsze w Imperium Rosyjskim uzdrowisko. Obecnie można tu odwiedzić siedem muzeów, wziąć udział w licznych imprezach plenerowych i uprawiać turystykę rowerową i pieszą w pięknym otoczeniu.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Leave a Reply