Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy?

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy. To niewielkie miasteczko położone jest najwyżej w Bawarii. Posiada 700-letnią historię, choć osadnictwo w tym miejscu sięga czasów rzymskich. Tutaj przebiega starożytna droga Via Claudia Augusta, która łączy północne Włochy z południowymi Niemcami. W Füssen rozpoczyna się albo kończy, jak kto woli 460 km Szlak Romantyczny, który otwiera możliwość poznania kultury, sztuki i historii Zachodu. To również świetna baza wypadowa dla górskich wycieczek, a także zwiedzenia okolicznych bajkowych zamków oraz możliwość obcowania z cudowną naturą.

Co warto zobaczyć w Füssen

Już z daleka widać wznoszący się nad miastem Wysoki Zamek. Piękna budowla w stylu niemieckiego późnego gotyku ma swoje początki już pod koniec XIII w. W tym okresie bawarski książę Ludwik Surowy rozpoczął nielegalną budowę zamku, aby wzmocnić swoje roszczenia do władzy nad miastem. Niestety dość szybko musiał zakończyć swoje przedsięwzięcie, ponieważ teren należał do ówczesnego właściciela klasztoru.

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Wysoki Zamek

Na początku XIV w. biskup Fryderyk I dokończył budowę zamku, przeznaczając go na letnią rezydencję dla książąt biskupów Augsburga. Dzisiejszy zamek pochodzi z przełomu XVI i XVII w., który po wojnie 30-letniej został częściowo przebudowany w stylu barokowym. Posiada on między innymi wspaniałe malowidła iluzjonistyczne, piękną salę rycerską oraz strop kasetonowy na II piętrze z początku XVI w. Obecnie wewnątrz mieści się Urząd Skarbowy i Muzeum.

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Wysoki Zamek

Z jednej strony zamku można dojść do parku miejskiego zwanego Ogrodem Drzew ze sztucznymi ruinami. Z drugiej zaś można wyjść na Stare Miasto z malowniczymi skwerkami, brukowanymi uliczkami i całą masą sklepów, restauracji i kafejek. Tutaj także znajduje się potężny klasztor św. Manga z początku XVIII w., natomiast mnich Mangus założył w tym miejscu celę misyjną prawdopodobnie już w VIII w.

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Stare Miasto

Z czasem zaczęło tutaj przybywać coraz więcej mnichów i kilka wieków później wzniesiono barokowy klasztor benedyktyński św. Manga. Obecnie w okazałym kompleksie znajduje się biblioteka miejska, Ratusz i Muzeum Miasta Füssen z kolekcją historycznych lutni i skrzypiec.
Jednym z punktów widokowych jest Plac Franciszkański, z którego widać dawny układ miasta. Tutaj znajduje się również klasztor franciszkanów wybudowany w XVII w.

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Ratusz

Kolejnym ciekawym miejscem jest rzeka Lech i znajdujący się na niej wodospad. Już w XVIII w. rzeka została spiętrzona sztucznym jazem dla wykorzystania energii wodnej. Masy wody Lech opadają 12 m w głąb malowniczego wąwozu. Całość można oglądać z kładki, którą spina oba brzegi rzeki od 1895 r.

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Wodospad na rzece Lech
Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Wąwóz na rzece Lech

Nieco dalej znajduje się leśne centrum przygód Ziegelwies, w którym wybudowano ścieżkę w koronach drzew. Trasa o długości 480 m prowadzi drewnianymi kładkami na wysokości 21 m. Spacerując, można obserwować piękne widoki na krajobraz rzeczny Lecha oraz gór Bawarii i Tyrolu.

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Ziegelwies

Okolice Füssen

Füssen to jak już wspomniałam świetna baza wypadowa na jednodniowe wycieczki. Okoliczne jeziora są otoczone pieszymi i rowerowymi ścieżkami. Jednym z nich jest Schwansee, który znajduje się pomiędzy Füssen a Schwangau. Prowadzi tutaj około czterokilometrowa ścieżka obok jeziora, parku aż pod sam zamek Hohenschwangau.

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Zamek Hohenschwangau

Zamek Hohenschwangau

W tym miejscu już w XII w. wznosił się zamek Schwanstein będący do XIV w. własnością rycerzy ze Schwangau. Podczas wojen napoleońskich został uszkodzony i pozostawał w ruinie. Podczas jednej z wędrówek książę Maksymilian II natknął się na ruiny i oczarowany pięknem okolicy postanowił je kupić i odbudować. W ten sposób na średniowiecznych pozostałościach powstał romantyczny zamek. Dla bawarskiej rodziny królewskiej była to letnia rezydencja myśliwska.

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Zamek Hochenschwangau

Zamek Neuchweinstein

Około dwa kilometry dalej na wzgórzu znajduje się kolejny zamek Neuschweinstein, bardziej popularny od poprzedniego. Jego budowę rozpoczęto na życzenie króla Ludwika II w 1869 r. Była to wizja idealnego zamku średniowiecznego z zastosowaniem nowoczesnych technologii XIX w. Niestety król zmarł przed końcem budowy, którą ukończono dopiero w 1892 roku. Obecnie Neuschweinstein jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w Europie.

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Zamek Neuschweinstein

Jezioro Alpsee

W bezpośrednim sąsiedztwie obu zamków znajduje się Alpsee jedno z najczystszych jezior w Niemczech. Bezpośrednio nad jeziorem wznosi się Muzeum Królów Bawarskich, gdzie można poznać historię dynastii Wittelsbachów. Trasa spacerowa wokół jeziora wynosi około 5 km i jest idealna dla rodzin z dziećmi. Na jego południowym brzegu znajduje się płatne kąpielisko z możliwością wypożyczenia łodzi i rowerów wodnych. Podczas całej wędrówki towarzyszą nam piękne widoki na góry i pobliskie zamki. Schodami w dół można dotrzeć do punktu widokowego Pindarplatz.

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Jezioro Alpsee

Tegelberg

Tegelberg to masyw górski u podnóża Alp z najwyższym szczytem Branderschrofen (1881 m n. p. m.). Oprócz pieszego szlaku można wjechać tu kolejką Tegelbergbahn (ceny biletów). Podczas jazdy warto podziwiać widoki na zamek Neuschweinstein i góry Ammer. Szczyt jest bardzo popularnym celem wycieczek między innymi dla lotniarzy i paralotniarzy. Nawet jeśli sami nie bierzemy udziału w skokach, samo obserwowanie ich z bliska dostarcza wiele wrażeń.

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Tegelberg
Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Tegelberg

Obok stacji wiedzie ścieżka na Branderschrofen, gdzie w górnych partiach trasa zabezpieczona jest stalowymi linami. Zdecydowanie łatwiejsza trasa spacerowa Konigsrunde pozwoliła nam rozruszać obolałe nogi po wspinaczce z poprzedniego dnia na Säuling. W pobliżu górnej stacji kolejki znajduje się restauracja i ogródek piwny.

Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – szczyt Branderschrofen
Co warto zobaczyć w Füssen i okolicy – Widok z Tegelberg

Fantastyczna lokalizacja Füssen u podnóża Alp sprawiła, że wybraliśmy to miejsce na naszą podróż poślubną. Majestatyczne góry, malownicze jeziora, krystaliczna rzeka i wiele innych pozytywnych czynników potwierdziło, że był to dobry wybór.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zaprasza również do odwiedzenia:

Co warto zobaczyć w Górach Harz

Alpy Ammergau i wejście na Säuling

Leave a Reply