Majorka trekking szlakiem GR221

Majorka to nie tylko cudowne plaże i słońce, ale także malownicze góry z pięknymi widokami. Piesze szlaki łączące góry z morzem robią niesamowite wrażenie. Do tego różnorodny krajobraz, możliwość obcowania z naturą i odkrywanie spokojnych górskich miejscowości.

Podczas pobytu na Majorce w styczniu wybrałam się autobusem 203 z Palmy do niewielkiej miejscowości Deia. Czas jazdy trwa około godziny. Moim celem był szlak Ruta de Piedra Seca GR221, czyli Szlak Suchego Kamienia to dawny szlak handlowy, który biegnie wzdłuż zachodniego wybrzeża przez pasmo górskie Serra de Tramuntana. Jego długość wynosi ponad 168 km, począwszy od miejscowości Port d’Andratx aż do Pollença.

Majorka trekking szlakiem GR221
Majorka trekking szlakiem GR221

Z chęcią przeszłabym całą trasę, jednak mogłam poświęcić tylko jeden dzień na samotny trekking, więc wybrałam odcinek ponad 9 km trasy od Deia do Port de Soller (odcinek szlaku) . Po wyjściu z autobusu kieruję się w stronę schroniska Refugi de Can Boi obok, którego biegnie trasa GR221. Tam obieram właściwy kierunek wędrówki.

Majorka trekking szlakiem GR221
Majorka trekking szlakiem GR221

Następnie w prawo pod górę, mijam domy z kamienia w odcieniu słońca z kolorowymi okiennicami. Przez około pół km idę drogą M-10, by po chwili skręcić w prawo w historyczną Cami de Castello. Pochodzi ona z X w. z czasów rządów arabskich. Pojawiają się pierwsze widoki na wybrzeże, pofałdowane wzniesienia poprzeplatane zielenią i szarością kamienia, gaje oliwne z wiekowymi powyginanymi drzewami.

Majorka trekking szlakiem GR221
Majorka trekking szlakiem GR221

Kilkakrotnie szlak wiedzie przez ogrodzone tereny prywatne, o czym informują napisy. Nie stanowi to problemy, gdyż nad ogrodzeniem często jest zamontowana drabinka, po której można się wspiąć. Dodatkowo napotykane bramki są otwarte i można przez nie swobodnie przejść. O tej porze roku nie ma zbyt dużo chętnych na wędrówkę i mimo że jest wietrznie, to pogoda dopisuje. Ponadto w oddali raz po raz odsłaniają się malownicze zatoki.

Majorka trekking szlakiem GR221
Majorka trekking szlakiem GR221

Dochodzę do rozległego klepiska z samotnie rosnącym drzewem i dalej brukowaną drogą obok kaplicy Capella de Castello do skrzyżowania. Tutaj ściężki do Soller i Port de Soller się rozchodzą. Kieruję się w lewo do schroniska Refugi de Muleta i podążam zgodnie ze wskazówkami na szlaku. Po jakimś czasie przechodzę pomiędzy majestatycznymi drzewami gaju oliwnego do zabudowań Mulety Gran i kolejnego rozwidlenia ścieżek. Na końcu gaju mała bramka prowadzi do lasu sosnowego, z którego rozciąga się piękny widok na Port de Soller.

Majorka trekking szlakiem GR221
Majorka trekking szlakiem GR221

Schronisko Refugi de Muleta mieści się w budynku dawnej wojskowej stacji radiotelegraficznej działającej w latach 1912-1956. Obok wznosi się latarnia morska Cap Gros, która kontrolowała wejście do portu Soller. Z tego miejsca rozciąga się spektakularny widok na północne wybrzeże Morza Śródziemnego i góry Serra de Tramuntana graniczące z doliną Soller. Coś niesamowitego co polecam każdemu zobaczyć. Następnie ze schroniska schodzę drogą w dół do Port de Soller i cały czas towarzyszy mi malowniczy widok na zatokę, plażę i miasto. Powoli kieruję się do przystanku autobusowego, z którego wrócę do Palmy.

Majorka trekking szlakiem GR221
Majorka trekking szlakiem GR221

Odcinek szlaku GR221 od Deia do Port de Soller zdecydowanie polecam. Niezwykle klimatyczny, urozmaicony, z pięknymi widokami, starymi drzewami i wiejskimi domami. Nawet w styczniu był idealnym pomysłem na jednodniową wycieczkę. Na spokojnie cała trasa zajęła mi około czterech godziny.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Ponadto zapraszam do odwiedzenia:

Okolice Zadaru, Park Narodowy Paklenica

Leave a Reply