Wąwozy w okolicy Chanii na Krecie autobusem

Wąwozy w okolicy Chanii na Krecie autobusem. Oprócz pięknych plaż i historycznych miast na Krecie można spędzać czas aktywnie, wędrując malowniczymi wąwozami. Naszą bazą wypadową była urokliwa Chania, a do poszczególnych wąwozów docieraliśmy autobusem.

Przeszliśmy przez trzy wąwozy, które znajdują się w okolicy Chanii. Do wszystkich dotarliśmy komunikacją publiczną, a bilety kupowaliśmy na dworcu autobusowym. Przed wybranym autobusem z reguły stawał kontroler biletów lub kierowca i głośno informował, dokąd dany autobus jedzie. Również, gdy docieraliśmy do celu kierowca mówił gdzie powinniśmy wysiąść.

Wąwóz Samaria

To był pierwszy wąwóz, do którego wyruszyliśmy autobusem już o godzinie piątej rano. Mimo tak wczesnej pory kasa biletowa została otwarta na 10 minut przed planowanym odjazdem. Natomiast czas dojazdu do celu wynosi około godziny. Wejście do wąwozu i zakup biletu są możliwe dopiero od godziny siódmej. Bilety należy zachować do kontroli przy wyjściu.

Wąwóz Samaria znajduje się w jedynym parku narodowym na Krecie pomiędzy wioskami Omalos a Agia Roumeli. Trasa biegnie pomiędzy Górami Białymi wzdłuż rzeki Lefka Ori. Otwarty jest od maja do października. Swój początek ma na wysokości 1250 m i początkowo charakteryzuje się stromym zejściem. Cała trasa przez Park Narodowy Samaria ma 13 km, jednak należy jeszcze dodać około dwa kilometry do wioski Agia Roumeli.

Wąwozy w okolicy Chanii na Krecie autobusem
Wąwozy w okolicy Chanii na Krecie autobusem – wąwóz Samaria

Po drodze napotykam wiele ciekawych miejsc i odcinków. Mniej więcej w połowie trasy dotrzemy do opuszczonej wioski Samaria. Jej ostatni mieszkańcy opuścili ją w 1962 r., kiedy obszar został uznany za park narodowy. Najwęższym miejscem wąwozu jest Żelazna Brama, która ma 4 metry szerokości na wysokości 500 m. Wzdłuż trasy znajdują się przystanki z ujęciem wody zdatnej do picia, toalety i stróżówki dla strażników parku.

Czas przejścia do samej wioski wraz z przystankami zajął nam około siedmiu godzin. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie buty, ponieważ trasa często biegnie po kamienistym podłożu. Poza tym Wąwóz Samaria jet bardzo popularny i z pewnością po drodze spotkamy wiele osób, które tak jak my zapragnęli przemierzyć tę trasę.

Wąwozy w okolicy Chanii na Krecie autobusem
wąwóz Samaria – dawna wioska Samaria

W nadmorskiej wiosce Agia Roumeli mieliśmy jeszcze trochę czasu, aby kupić bilet i coś zjeść. Bilety na prom kupiliśmy w niewielkiej kasie do miejscowości Chora Sfakion do portu Sfakia. Czas rejsu trwa ponad godzinę, a na miejscu czekają autobusy, aby zabrać wszystkich podróżnych do Chanii. Nie trzeba się obawiać, że prom może nie dotrzeć na czas. Odjazd autobusu uzależniony jest od przypłynięcia promu.

Więcej informacji można uzyskać na stronie przewoźnika. Tuż obok znajduje się tawerna Samaria, gdzie skosztowaliśmy dań z ryb i owoców morza, a po posiłku na dobre trawienie otrzymaliśmy dzbanuszek raki i arbuza. Po całodziennej wycieczce w Chanii byliśmy około 21 godziny zmęczeni i szczęśliwi.

Wąwozy w okolicy Chanii na Krecie autobusem
wąwóz Samaria

Wąwóz Agia Irini

Nasz kolejny wąwóz to Agia Irini, który znajduje się na trasie autobusowej do miejscowości Sougia w wiosce Agia Irini. Autobus zatrzymał się tuż przed wejściem do wąwozu. Jest on mniej popularny i przez to mniej uczęszczany, ale równie malowniczy. Jego długość ma ponad 7 km, a zejście nie jest tak strome, jak w Samarii i dostępny jest przez cały rok. Wejście także jest płatne 2 euro w czasie, gdy my wchodziliśmy.

Wąwozy w okolicy Chanii na Krecie autobusem – wejście do wąwozu Agia Irini

Trasa w większości biegnie pośród starych dających cień drzew, platanów, sosen, oleandrów o ciekawie uformowanych korzeniach. Ścieżka momentami prowadzi przez kamieniste podłoże z wystającymi kamieniami, gdzie kilka razy trzeba było podeprzeć się rękami. Po drodze jest również kilka miejsc z ujęciami wody (nie wszędzie działały) i toaletą. Na większości trasy co chwilę spotykaliśmy kozy, niektóre wchodziły na drzewa. Dwa razy na ścieżce napotkaliśmy węże, więc warto zachować ostrożność.

Na końcu wąwozu znajduje się tawerna Oasis, która serwuje między innymi pyszne koktajle. Tutaj możemy zamówić taksówkę do oddalonej o 7 km Saugia lub pójść dalej pieszo. Taksówka może nas zabrać również do początku wąwozu do miejsca, gdzie wysiadaliśmy z autobusu.

Wąwozy w okolicy Chanii na Krecie autobusem
Wąwóz Agia Irini

Wąwóz Imbros

Ostatni, który odwiedziliśmy to wąwóz Imbros, aby tam dotrzeć, wsiedliśmy do autobusu w kierunku Hora Sfakion. Do wąwozu wchodzili od strony restauracji Porofarago, gdzie piliśmy mocną grecką kawę. Budka z biletami była jeszcze zamknięta, jednak wcześniej otrzymaliśmy informację, aby się tym nie przejmować i spokojnie wejść do wąwozu. Bilet natomiast kupiliśmy, na końcu, gdy go opuszczaliśmy.

Wąwozy w okolicy Chanii na Krecie autobusem – wąwóz Imbros

Przejście przez wąwóz Imbros było zdecydowanie łatwiejsze niż dwa pozostałe. Trasa licząca około 8 km, która dostępna jest przez cały rok, zajęła nam niecałe 3 godziny. Choć wąwóz jest znacznie mniejszy pod względem wysokości i długości niż Samaria, dla mnie osobiście najbardziej malowniczy. Wąskie przesmyki miejscami dochodzące do dwóch metrów szerokości, bliskość stoków i klifów sprawiają, że lepiej dostrzegamy piękno formacji skalnych wąwozu. Pod koniec trasy mijamy imponujący kamienny łuk. Dalej ścieżka się rozszerza i dochodzimy do punktu kontrolnego, gdzie kupujemy bilet. Po drodze niestety nie ma ujęć wody ani toalet.

Wąwóz Imbros

Wąwóz Imbros ma także duże znaczenie historyczne. Po przegranej bitwie o Kretę w 1941 r. siły alianckie ewakuowały około 20 tys. żołnierzy przez Wąwóz Imbros, wioskę Komitades i Hora Sfakion na wybrzeże, gdzie statki miały zabrać ich do Egiptu. Około 13 tys. udało się przedostać, natomiast pozostali trafili do niewoli niemieckiej lub uciekło w góry.

Po wyjściu z wąwozu już przy pierwszej tawernie otrzymujemy propozycję podwiezienia na początek naszej trasy. Jednak my idziemy nieco dalej do wioski Komitades, gdzie po krótkim odpoczynku w tawernie Komitades właściciel proponuje nam podwózkę do Hora Sfakion za 5 euro od osoby. Inna opcja to dojście do skrzyżowania głównej drogi, gdzie znajduje się przystanek autobusowy na trasie Chania – Hora Sfakion.

Wąwozy w okolicy Chanii na Krecie autobusem
Wąwóz Imbros
Wąwóz Imbros

Z pewnością wypożyczając auto, nie jesteśmy ograniczeni czasowo, jednak korzystając z komunikacji na wyspie, zdecydowanie wychodzi nam to taniej. W sytuacji, gdy planujemy przejść przez Wąwóz Samaria w drodze powrotnej i tak musimy płynąć promem, a potem wrócić autobusem na parking, gdzie pozostawione zostało auto.

Jadąc autobusem, droga wiodła serpentynami przez góry, często spotykaliśmy na poboczu i drodze kozy. Wskakiwały one również na auta, które były zaparkowane w pobliżu drzew, przez co łatwiej im było sięgać do gałęzi. Warto wziąć to wszystko pod uwagę przy wyborze środka transportu na tej pięknej wyspie.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Leave a Reply