Co warto zobaczyć w Wolfenbüttel?

Co warto zobaczyć w Wolfenbüttel? Ta niewielka miejscowość położona na południe od Brunszwiku w Dolnej Saksonii zachwyca swoją piękną starówką. Można tutaj podziwiać wiele domów zbudowanych z charakterystycznego muru pruskiego. Wśród nich wyróżniają się zabytkowe budynki z różnych epok, zlokalizowanych na miejskim Rynku czy Targu Zbożowym.

Co warto zobaczyć w Wolfenbüttel
Stare Miasto w Wolfenbüttel

Wolfenbüttel stał się ośrodkiem kultury i sztuki dzięki działaniom książąt Guelph pochodzących z niemieckich regionów: Brunszwiku i Lüneburga. W XV w. przenieśli oni swoją główną siedzibę do zamkowego kompleksu na południu od Brunszwiku. Dodatkowo zatrudnili najwybitniejszych architektów i planistów z tamtej epoki, a następnie stopniowo wznosili pierwsze renesansowe miasto w Niemczech. W tamtych czasach mieszkało tu i pracowało wielu znanych pisarzy, naukowców i muzyków. Ponadto Wolfenbüttel odwiedził również znany wenecki uwodziciel Giacomo Casanova.

Co warto zobaczyć w Wolfenbüttel
Stare Miasto w Wolfenbüttel

Miasto uniknęło wojennych zniszczeń podczas II wojny światowej. Dzięki temu na Starym Mieście znajduje się około 600 budynków z muru pruskiego, które od późnego gotyku do czasów nowożytnych stoją obok siebie, tworząc harmonijną całość. Najstarszy dom pochodzi z pierwszej połowy XVI w. Spacer wąskimi, historycznymi uliczkami to ekscytujący powrót do przeszłości.

Sercem miasta jest zamek, który zaraz po zamku Leine w Hanowerze jest drugim co do wielkości zamkiem w Dolnej Saksonii. Jego obecny wygląd pochodzi z XVIII w. Przez ponad trzy stulecia książęta z rodu Guelph rezydowali w potężnym czteroskrzydłowym zamku. Przez ten okres obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, a obecnie w Muzeum Zamkowym można oglądać między innymi pomieszczenia reprezentacyjne.

Co warto zobaczyć w Wolfenbüttel
Zamek w Wolfenbüttel

Słynna Herzog August Bibliotek trzysta lat temu była jednym z ośmiu cudów świata, gdy książę August zgromadził w niej największy księgozbiór w Europie. Obecny budynek pochodzi z XIX w., który zbudowany został w stylu pałacu florenckiego. Dzisiaj jest to nowoczesna biblioteka naukowa z wieloma cennymi rękopisami między innymi Ewangeliarz Henryka Lwa. Naprzeciwko biblioteki od 1770 r. mieszkał i pracował znany poeta i dramaturg Gotthold Ephraim Lessing w XVIII-wiecznym pałacu parkowym w stylu francuskiego baroku.

Biblioteka w Wolfenbüttel

Na początku XVII w. książę Henryk Juliusz polecił wznieść kościół w miejsce dawnej kaplicy jako główny kościół księstwa i jednocześnie kościół grobowy rodu książęcego. Budowla jest połączeniem różnych stylów gotyku, baroku i renesansu tworząc harmonijną całość.

W centrum historycznego miasta, nad brzegiem rzeki Oker, można dostrzec ślady dawnego systemu kanałów, które zwane są Małą Wenecją. Służyły one do osuszania bagnistych łąk, a co za tym idzie możliwość dalszego osadnictwa. Kanały na skrzyżowaniu Stobenstraße i Schiffwall zostały zaprojektowane przez niderlandzkich planistów miasta z XVI w.

Co warto zobaczyć w Wolfenbüttel
Mała Wenecja w Wolfenbüttel

Warto również odwiedzić XIX-wieczny Park Seeliger, w którym można zobaczyć drzewa sprowadzone z wielu stron świata. Poza tym oprócz imponującej willi z tego samego okresu znajdują się tam historyczne kazamaty. To tak zwane doły morderstw, które w XVIII w. służyły jako obóz jeniecki.

Dojechać do Wolfenbüttel można między innymi pociągiem. Czas jazdy zajmuje około 10 minut z pobliskiego Brunszwiku i nieco ponad godzinę z Hanoweru. Będąc w okolicy, warto odwiedzić tę niewielkie miasteczko i zachwycić się jego urodą.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zaprasza również do odwiedzenia:

Co warto zobaczyć w Celle?

Co warto zobaczyć w Hanowerze?

Ogrody królewskie w Hanowerze

Leave a Reply