Co warto zobaczyć w Hanowerze?

Co warto zobaczyć w Hanowerze. Oprócz pięknych parków, które czynią to miasto najbardziej zielonym w Niemczech, Hanower posiada wiele interesujących zabytków i miejsc, które warto zobaczyć.

Fajną opcją zwiedzania miasta jest podążanie za namalowaną na drodze czerwoną wstęgą, która ma długość 4,2 km i biegnie obok 36 najważniejszych zabytków. Zaczyna się przy biurze informacji turystycznej, a kończy na dworcu głównym.

Co warto zobaczyć w Hanowerzedworzec kolejowy

Do Hanoweru przyjechaliśmy pociągiem i z tego miejsca rozpoczęliśmy jego zwiedzanie. Warto zwrócić uwagę na dworzec kolejowy, który uznawany jest za jeden z najładniejszych w Niemczech. Wzniesiony on został w II połowie XIX w. na wzór pałacu magnackiego. Na terenie dworca znajduje się również pasaż handlowy.

Co warto zobaczyć w Hanowerze - opera
Co warto zobaczyć w Hanowerze – Opera

Co warto zobaczyć w Hanowerzeopera

Z dworca kolejowego kierujemy się Luisenstrasse do Opernplatz, gdzie pośrodku placu znajduje się Opera Narodowa. Gmach opery wybudowano w połowie XIX w. w stylu klasycystycznym. Zaliczany jest on do jednego z najlepszych tego typu obiektów na świecie.

Warto jeszcze wspomnieć o Kröpcke, który zlokalizowany jest w pobliżu. To ważny węzeł komunikacyjny i centralny plac Hanoweru z całą masą sklepów i restauracji. Znajduje się tutaj replika zabytkowego zegara z 1885 r.

Co warto zobaczyć w HanowerzeStare Miasto

Podczas II wojny światowej ucierpiała znaczna część Hanoweru. Pozostało tylko około czterdziestu domów z muru pruskiego sięgających czasów średniowiecza. W 50 latach XX w. podjęto decyzję, aby rozebrać domy znajdujące się w różnych częściach miasta i przenieść je w miejsce dzisiejszej lokalizacji. W ten sposób wokół Starego Ratusza i kościoła Marktkirche powstała dzielnica staromiejska.

Co warto zobaczyć w Hanowerze - Stare Miasto
Co warto zobaczyć w Hanowerze – Stare Miasto

Stary Ratusz

Z kolei Stary Ratusz i sąsiadujący z nim kościół Marktkirche to najbardziej na południe wysunięte obiekty zabytkowe w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego. Ratusz wznoszono od początku XV w. i rozbudowywano przez kolejne stulecia. W połowie XIX w. budynek został przeznaczony do rozbiórki, jednak dzięki licznym protestom ten cenny zabytek udało się uratować przed zniszczeniem.

Co warto zobaczyć w Hanowerze - Stary Ratusz
Stary Ratusz

Placu Holzmarkt

Na placu Holzmarkt obok Muzeum Historycznego znajduje się rekonstrukcja Domu Leibniza z 1652 r. Gottfried Wilhelm Leibniz był wybitnym humanistą, twierdził, że ma polskie korzenie wywodzące się z rodu Lubenieckich. Obecnie Dom Leibniza należy do Uniwersytetu w Hanowerze, gdzie odbywają się konferencje naukowe. Z kolei przy Burgstrasse 12 stoi najstarsza kamienica mieszczańska w Hanowerze z 1566 r. Natomiast obok wznosi się najstarszy kościół Kreuzkirche z 1333 r., a znajdujący się przy kościele Goldener Winkel z jednolitą zabudową to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w mieście.

Dom Leibniza

Mury miejskie

Nad brzegiem rzeki Leine stoi 24 – metrowa Wieża Beginek (Beginenturm). Jest to wieża obronna i część XIV – wiecznych dawnych murów miejskich oraz najstarsza budowla w stolicy kraju związkowego. Na wysokości około 14 m wybudowano platformę widokową. Obecnie wieża znajduje się pod opieką Muzeum Historycznego.

Plac Ballhof

Plac Ballhof wybudowano w połowie XVII w. jako miejsce do gry w kometkę dla towarzystwa dworskiego. W późniejszym czasie przekształcono go w salę zebrań, a obecnie wykorzystywany jest do jako scena Teatru Młodego w Hanowerze. Plac Ballhof ze studnią jest najspokojniejszym miejscem na Starym Mieście.

Wieża Beginek
Wieża Beginek

Zamek Leine

Zamek Leine to dawna rezydencja królewska, która znajdowała się w miejscu klasztoru franciszkańskiego pochodzącego z XII w. Klasztor został skasowany w 1533 r., a w kolejnym stuleciu książę Jerzy Calenberg, który wybrał Hanower na swoją siedzibę, przekształcił go w zamek.

Przez następne stuleciach rezydencja była przebudowywana i rozbudowywana, po czym została doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej. Obecny wygląd zamku to mieszanka stylów zgodnie z XIX – wiecznymi planami po części barokowy i klasycystyczny z korynckimi kolumnami. Po odbudowie w latach 1956-62 stał się siedzibą parlamentu kraju związkowego Dolnej Saksonii.

Zamek Leine Hanower
Zamek Leine

Kościół Aegidienkirche

W pobliżu Aegidientorplatz znajduje się kościół Aegidienkirche, który został wzniesiony w XIV w. Częściowo uległ on zniszczeniu podczas bombardowań wojennych. Nigdy nie został odbudowany i obecnie jego ruiny służą jako pomnik ofiar wojny i przemocy.

kościół Aegidienkirche Hanower
kościół Aegidienkirche

Co warto zobaczyć w HanowerzeNowy Ratusz

Widoczny z daleka niczym zamek na wodzie Nowy Ratusz, malowniczo położony jest nad jeziorem Maschteich. Wybudowano go w stylu późnego historyzmu, natomiast otwarto w 1913 r. Ponadto ten reprezentacyjny budynek wzniesiono ze względu na podmokły teren na 6026 bukowych palach. Obecnie jest to siedziba burmistrza, który kieruje miejską administracją.

Nowy Ratusz posiada prawie 100 m kopułę, na której szczyt można wjechać krzywą windą. Najpierw porusza się ona pionowo, a następnie pod kątem 17 stopni. Z tego miejsca roztacza się rozległy widok na miasto i okolicę. W hali ratuszowej znajdują się cztery makiety miasta: z okresu średniowiecza, z czasów przedwojennych, po zniszczeniach wojennych z 1945 r. i współczesne centrum. Natomiast w nowej sali miejskiej odbywają się wystawy i inne wydarzenia kulturalne.

Hanower Nowy Ratusz
Nowy Ratusz

Zielona część Hanoweru

Jednym z bardzo popularnych miejsc jest sztuczne jezioro Maschsee znajdujące się w pobliżu Nowego Ratusza. Sześciokilometrowa ścieżka brzegowa zachęca do spacerów, joggingu, jazdy na rowerze i nie tylko. W okresie letnim jest tu kąpielisko. Można nie tylko wypożyczyć kajaki i rowery wodne, ale także wziąć udział w licznych imprezach plenerowych między innymi Maschseefest. To kilkunastodniowy Festiwal Jeziora Maschsee z muzyką, gastronomią i licznymi atrakcjami na świeżym powietrzu.

Innym bardzo ciekawym i pięknym miejscem są Ogrody Królewskie Herrenhausen jako przykład barokowej sztuki ogrodowej. Szczegółowy opis i tego rozległego kompleksu zamieściłam w osobnym artykule: Ogrody królewskie w Hanowerze.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zaprasza również do odwiedzenia:

Co warto zobaczyć w Luneburgu

Co warto zobaczyć w Bremie

Leave a Reply