Co warto zobaczyć w Hanowerze. Oprócz pięknych parków, które czynią to miasto najbardziej zielonym w Niemczech, Hanower posiada wiele interesujących zabytków i miejsc, które warto zobaczyć.
Fajną opcją zwiedzania miasta jest podążanie za namalowaną na drodze czerwoną wstęgą, która ma długość 4,2 km i biegnie obok 36 najważniejszych zabytków. Zaczyna się przy biurze informacji turystycznej, a kończy na dworcu głównym.
Co warto zobaczyć w Hanowerze – dworzec kolejowy
Do Hanoweru przyjechaliśmy pociągiem i z tego miejsca rozpoczęliśmy jego zwiedzanie. Warto zwrócić uwagę na dworzec kolejowy, który uznawany jest za jeden z najładniejszych w Niemczech. Wzniesiony on został w II połowie XIX w. na wzór pałacu magnackiego. Na terenie dworca znajduje się również pasaż handlowy.
Co warto zobaczyć w Hanowerze – opera
Z dworca kolejowego kierujemy się Luisenstrasse do Opernplatz, gdzie pośrodku placu znajduje się Opera Narodowa. Gmach opery wybudowano w połowie XIX w. w stylu klasycystycznym. Zaliczany jest on do jednego z najlepszych tego typu obiektów na świecie.
Warto jeszcze wspomnieć o Kröpcke, który zlokalizowany jest w pobliżu. To ważny węzeł komunikacyjny i centralny plac Hanoweru z całą masą sklepów i restauracji. Znajduje się tutaj replika zabytkowego zegara z 1885 r.
Co warto zobaczyć w Hanowerze – Stare Miasto
Podczas II wojny światowej ucierpiała znaczna część Hanoweru. Pozostało tylko około czterdziestu domów z muru pruskiego sięgających czasów średniowiecza. W 50 latach XX w. podjęto decyzję, aby rozebrać domy znajdujące się w różnych częściach miasta i przenieść je w miejsce dzisiejszej lokalizacji. W ten sposób wokół Starego Ratusza i kościoła Marktkirche powstała dzielnica staromiejska.
Stary Ratusz
Z kolei Stary Ratusz i sąsiadujący z nim kościół Marktkirche to najbardziej na południe wysunięte obiekty zabytkowe w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego. Ratusz wznoszono od początku XV w. i rozbudowywano przez kolejne stulecia. W połowie XIX w. budynek został przeznaczony do rozbiórki, jednak dzięki licznym protestom ten cenny zabytek udało się uratować przed zniszczeniem.
Placu Holzmarkt
Na placu Holzmarkt obok Muzeum Historycznego znajduje się rekonstrukcja Domu Leibniza z 1652 r. Gottfried Wilhelm Leibniz był wybitnym humanistą, twierdził, że ma polskie korzenie wywodzące się z rodu Lubenieckich. Obecnie Dom Leibniza należy do Uniwersytetu w Hanowerze, gdzie odbywają się konferencje naukowe. Z kolei przy Burgstrasse 12 stoi najstarsza kamienica mieszczańska w Hanowerze z 1566 r. Natomiast obok wznosi się najstarszy kościół Kreuzkirche z 1333 r., a znajdujący się przy kościele Goldener Winkel z jednolitą zabudową to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w mieście.
Mury miejskie
Nad brzegiem rzeki Leine stoi 24 – metrowa Wieża Beginek (Beginenturm). Jest to wieża obronna i część XIV – wiecznych dawnych murów miejskich oraz najstarsza budowla w stolicy kraju związkowego. Na wysokości około 14 m wybudowano platformę widokową. Obecnie wieża znajduje się pod opieką Muzeum Historycznego.
Plac Ballhof
Plac Ballhof wybudowano w połowie XVII w. jako miejsce do gry w kometkę dla towarzystwa dworskiego. W późniejszym czasie przekształcono go w salę zebrań, a obecnie wykorzystywany jest do jako scena Teatru Młodego w Hanowerze. Plac Ballhof ze studnią jest najspokojniejszym miejscem na Starym Mieście.
Zamek Leine
Zamek Leine to dawna rezydencja królewska, która znajdowała się w miejscu klasztoru franciszkańskiego pochodzącego z XII w. Klasztor został skasowany w 1533 r., a w kolejnym stuleciu książę Jerzy Calenberg, który wybrał Hanower na swoją siedzibę, przekształcił go w zamek.
Przez następne stuleciach rezydencja była przebudowywana i rozbudowywana, po czym została doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej. Obecny wygląd zamku to mieszanka stylów zgodnie z XIX – wiecznymi planami po części barokowy i klasycystyczny z korynckimi kolumnami. Po odbudowie w latach 1956-62 stał się siedzibą parlamentu kraju związkowego Dolnej Saksonii.
Kościół Aegidienkirche
W pobliżu Aegidientorplatz znajduje się kościół Aegidienkirche, który został wzniesiony w XIV w. Częściowo uległ on zniszczeniu podczas bombardowań wojennych. Nigdy nie został odbudowany i obecnie jego ruiny służą jako pomnik ofiar wojny i przemocy.
Co warto zobaczyć w Hanowerze – Nowy Ratusz
Widoczny z daleka niczym zamek na wodzie Nowy Ratusz, malowniczo położony jest nad jeziorem Maschteich. Wybudowano go w stylu późnego historyzmu, natomiast otwarto w 1913 r. Ponadto ten reprezentacyjny budynek wzniesiono ze względu na podmokły teren na 6026 bukowych palach. Obecnie jest to siedziba burmistrza, który kieruje miejską administracją.
Nowy Ratusz posiada prawie 100 m kopułę, na której szczyt można wjechać krzywą windą. Najpierw porusza się ona pionowo, a następnie pod kątem 17 stopni. Z tego miejsca roztacza się rozległy widok na miasto i okolicę. W hali ratuszowej znajdują się cztery makiety miasta: z okresu średniowiecza, z czasów przedwojennych, po zniszczeniach wojennych z 1945 r. i współczesne centrum. Natomiast w nowej sali miejskiej odbywają się wystawy i inne wydarzenia kulturalne.
Zielona część Hanoweru
Jednym z bardzo popularnych miejsc jest sztuczne jezioro Maschsee znajdujące się w pobliżu Nowego Ratusza. Sześciokilometrowa ścieżka brzegowa zachęca do spacerów, joggingu, jazdy na rowerze i nie tylko. W okresie letnim jest tu kąpielisko. Można nie tylko wypożyczyć kajaki i rowery wodne, ale także wziąć udział w licznych imprezach plenerowych między innymi Maschseefest. To kilkunastodniowy Festiwal Jeziora Maschsee z muzyką, gastronomią i licznymi atrakcjami na świeżym powietrzu.
Innym bardzo ciekawym i pięknym miejscem są Ogrody Królewskie Herrenhausen jako przykład barokowej sztuki ogrodowej. Szczegółowy opis i tego rozległego kompleksu zamieściłam w osobnym artykule: Ogrody królewskie w Hanowerze.
Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.
Zaprasza również do odwiedzenia: