Hanower jest Stolicą Dolnej Saksonii – kraju związkowego w Niemczech. Oprócz pięknej architektury i ciekawej historii Hanower posiada niesamowite tereny zielone, które w okresie wiosennym wyglądają niemal bajkowo i przenoszą nas w czasy, gdy po rozległych parkach przechadzała się rodzina królewska.
Ogrody Królewskie (Herrenhäusen Gärten), bo o nich mowa to zielone płuca miasta o powierzchni 136 ha. Warto spędzić cały dzień w tym niezwykłym miejscu, aby poznać i odkryć jego wszystkie ciekawe miejsca. Tak też zrobiliśmy. Przyjechaliśmy do Hanoweru pociągiem. Z dworca głównego kierujemy się kilka minut spacerem na Georgstrasse, skąd odjeżdża bezpośrednio tramwaj nr 4 i 5 do Ogrodów Królewskich. Będąc już na miejscu, idziemy do kasy biletowej, aby nabyć interesujące nas bilety. Informacje o cenach poszczególnych biletów znajdziesz tutaj.
Ogrody Królewskie powstały ponad 300 lat temu w stylu francuskim i obecnie należą do najpiękniejszych zespołów barokowych w Europie. Warto odwiedzić je wiosną, kiedy liczne kwiaty i krzewy rozkwitają w pełnej okazałości. Kompleks składa się z czterech ogrodów tematycznych: Duży Ogród, Górski Ogród, Ogród Jerzego, Ogród Welfów.
Pałac i Duży Ogród
Pałac i Duży Ogród pochodzą z XVII w. Początkowo budynek pałacu powstał w stylu barokowym, następnie przebudowany został w XIX w. w stylu klasycystycznym i służył jako letnia rezydencja. Podczas II wojny światowej został zniszczony, pozostała tylko nienaruszona zewnętrzna klatka schodowa. W latach 2010-2013 zrekonstruowano pałac, tworząc w nim nowoczesne centrum konferencyjne i muzeum. Pałac znajduje się w miejscu poprzedniego zniszczonego budynku, co przywraca ogrodom architektoniczny punkt odniesienia.
Duży Ogród pozostał w dawnym niezmienionym barokowym stylu. Można tutaj oglądać wyszukane wzory z bukszpanu, liczne posągi, odpowiednio dobrane kompozycje kwiatowe i fontanny. Całość można oglądać z kilku punktów widokowych. Jednym z nich jest taras nad Wielką Kaskadą, to najstarszy obiekt w całym ogrodzie pochodzący z II połowy XVII w. Woda spływa tu kaskadowymi schodami pośród muszli i kamieni. Wiele motywów i postaci nawiązuje do mitologii starożytnej.
Obok stoi XVII wieczny podłużny budynek Galerii i równolegle do niej Oranżeria. Dalej teatr ogrodowy, który jest najstarszym teatrem żywopłotowym. W letnich miesiącach na scenie regularnie odbywają się przedstawienia. Widownia zaprojektowana została w kształcie amfiteatru, a przed sceną znajduje się 12 pozłacanych posągów na tle grabowego żywopłotu.
Z drugiej strony jest ośmiokątny labirynt o długości 500 m, który powstał w 1937 r. w miejscu dawnego pochodzącego z II połowy XVII w. Środek wyznacza drewniana świątynia zaprojektowana jako ptaszarnia. Pomiędzy teatrem a labiryntem zlokalizowana jest szeroka fontanna dzwonowa. Każdy jej strumień jest oświetlony osobną lampką, co robi szczególne wrażenie o zmroku.
Dalej za stawami łabędzimi znajduje się specjalne ogrody. Dawniej służyły jako miejsca tajnych spotkań czemu sprzyjały geometrycznie przycięte żywopłoty, tworzące długie zacienione korytarze, małe nisza i zamknięte pomieszczenia. Osiem z nich poświęconych jest różnym tematom.
Wielką Fontannę widać z daleka, jej strumieniem może osiągnąć nawet 80 m wysokości, co czyni ją największą fontanną ogrodową w Europie. Dalsza część Wielkiego Ogrodu tzw. Nouveau Jardin podzielona jest dwiema alejami, a te z kolei na osiem trójkątów. W sumie 32 trójkąty są obsadzone drzewami i żywopłotami. Pośrodku każdej ćwiartki znajduje się mała fontanna. Na obrzeżach znajdują się dwa okrągłe pawilony.
Ogród Górski
Opuszczając Wielki Ogród przechodzimy na drugą stronę ulicy do Górskiego Ogrodu, który znacznie różni się od poprzedniego. To ogród botaniczny, gdzie zobaczymy tysiące odmian drzew, krzewów i kwiatów z różnych stref klimatycznych. Początkowo w 1704 r. była tutaj plantacja morwy. Z czasem coraz częściej sprowadzano i pielęgnowano tu rzadkie rośliny. W XIX w. wybudowano liczne szklarnie i palmiarnie, które niestety zostały zniszczone podczas II wojny światowej.
Ogród Botaniczny zaprasza nas do imponującego świata roślin. Począwszy od dziedzińca przed Schmuckhof, możemy podziwiać starannie dobrane i skomponowane rośliny z całego świata. Dalej duża przestrzeń wolna od drzew to Ogród Preriowy z licznymi kwiatami barwnie mieniącymi się kolorami.
Obszar Staudengrund obejmuje wiele starych drzew w tym najstarszą w Niemczech ponad 220-letnią magnolię. Poza tym jest to jeden z najstarszych obiektów w Europie, gdzie można oglądać naturalne byliny. Tutaj również znajdują się ogrody tematyczne, takie jak: ogród skalny, stepowy, raj i wiele innych, każdy wyjątkowy i wart zobaczenia.
W Górskim Ogrodzie można zajrzeć do domów pokazowych, gdzie znajdują się między innymi: jedna z największych na świecie kolekcji storczyków o przeróżnych kolorach i kształtach, tropikalne i subtropikalne rośliny, jak hibiskusy, czy drzewo kauczukowe, duża kolekcja kaktusów i innych sukulentów oraz strefa roślin z Wysp Kanaryjskich i Morza Śródziemnego.
Na tyłach ogrodu zbudowano mauzoleum w I połowie XIX w. Znajdują się tutaj szczątki rodziny królewskiej. Niestety nie jest ono dostępne do zwiedzania. Mauzoleum jest otoczone potężnymi dębami, które mają ponad 150 lat.
Ogród Jerzego i Ogród Welfów
Ogród Jerzego powstał w XVIII i XIX w. w stylu angielskiego ogrodu krajobrazowego. Od początku miał być parkiem publicznym, a dwukilometrowa aleja lipowa łączyła letnią rezydencję z Hanowerem. Obecnie to teren spacerowy z rzadkimi drzewami, stawami i trawnikami.
Teren Ogrodu Welfów jest obecnie siedzibą Uniwersytetu w Hanowerze. W 1717 r. wybudowano tu rezydencję hrabiego Platena, którą następnie rozebrano w 1857 r. W tym samym miejscu wzniesiono z białego piaskowca Zamek Gwelfów. Nigdy jednak nie był wykorzystany jako rezydencja. W 1879 r. do budynku przeniosło się technikum, dzisiejszy uniwersytet. Budynek otacza XIX wieczny park.
Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłeś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.
Zachęcam również do odwiedzenia innych miejsc znajdujących się w Dolnej Saksonii: