Co warto zobaczyć w Celle? Z pewnością zabytkową Starówkę z około 500 odrestaurowanymi domami głównie z muru pruskiego, gdzie najstarsze pochodzą z XV w. Jest to największy w Europie zespół szachulcowy, a spacer po zabytkowym Celle to swojego rodzaju podróż w przeszłość.
Jednym z najpiękniejszych budynków i jednocześnie najstarszym w mieście jest Stary Ratusz pochodzący z końca XIII w. Budynek składa się z dwóch części. Starsza znajduje się nad restauracją Ratskeller z gotyckim sklepieniem żebrowym, która została zmodernizowana w XVI w., i wzbogacona o misterne zdobienia na elewacji. Pod koniec XVI w. powstał również szczyt północny w stylu renesansu wezerskiego.
Ciekawostką jest, że restauracja Ratskeller po tym, jak 8 czerwca 1378 r. otrzymała książęce prawo do sprzedaży wina i zagranicznych piw, czyni ją obecnie najstarszą restauracją w Dolnej Saksonii. Od chwili otwarcia Nowego Ratusza w Celle w 1999 r. w Starym Ratuszu swoje siedziby mają biuro Informacji Turystycznej i administracja Teatru Zamkowego.
W pobliżu znajduje się Stechbahn, jest to dawne miejsce turniejów. Obok zaś możemy się przespacerować Kalangasse, jedną z piękniejszych zabytkowych uliczek miasta. Jej nazwa pochodzi od dawnego zakonu Bractwa Kaland. Tam, gdzie bractwo miało swoją siedzibę obecnie stoi łacińska szkoła zbudowana na początku XVII w., której fasadę bogato zdobią rzeźby.
Innym ciekawym zabytkiem jest sześciokondygnacyjny Hoppener Haus zbudowany w 1532 r. Budynek został nazwany na cześć urzędnika Celle Simona Hoppenera. Dodatkowo charakteryzuje się bogato zdobioną fasadą przedstawiającą między innymi różne postacie i mityczne stworzenia. Obok budynku znajduje się rodzinka mówiących latarni. To pięć latarni różnej wielkości przedstawiająca babcię, wnuczkę i trzech wujków. Czujniki uruchamiane są przez przechodzących obok przechodniów i latarnie opowiadają historie związane z miastem.
Początki zamku w Celle sięgają 980 r. kiedy powstała ufortyfikowana wieża obronna. Na przestrzeni wieków prosty zamek przekształcił się w okazałą rezydencję książąt brunszwicko-luneburskich. W czteroskrzydłowym zespole widoczne są elementy stylu gotyckiego, renesansowego i barokowego. Zachowały się obiekty ze wszystkich okresów użytkowania: średniowieczny pałac zamkowy, renesansowa kaplica, barokowy teatr i komnaty państwowe.
W zamku można oglądać między innymi ekspozycję stałą prezentującą historię Królestwa Hanoweru, duńskiej królowej Karoliny Matyldy przebywającej na wygnaniu w Celle. Zamek otoczony jest pięknym ogrodem francuskim założonym przez księcia Jerzego Wilhelma pod koniec XVII w. W parku umieszczono rzeźbę z brązu przedstawiającą konia i jego opiekuna autorstwa Ulricha Conrada pt. „Ogier Wohlklang w ujeżdżaniu wolności”.
Naprzeciwko zamku znajduje się Muzeum Bomann. Założone pod koniec XIX w. jako Muzeum Patriotyczne, obecnie przedstawia zbiory między innymi z zakresu historii kultury Dolnej Saksonii, folkloru, regionu i miasta Celle.
Tragiczna historia Karoliny Matyldy królowej, która zdradzała męża.
Karolina Matylda była najmłodszą córką Friedricha Ludwiga z Hanoweru późniejszego króla Anglii Jerzego III i Augusty Saxe-Gotha, siostry księcia Walii. W wieku piętnastu lat poślubiła o dwa lata starszego Christiana VII późniejszego króla Danii i Norwegii. Po narodzinach pierwszego dziecka i zarazem następcy tronu Fryderyka VI, mąż całkowicie stracił zainteresowanie młodą Karoliną Matyldą.
Podczas podróży po Europie Christian VII odwiedził między innymi Paryż i Londyn. Po powrocie do Kopenhagi w 1769 r. sprowadził na dwór Niemca Johanna Friedricha Struensee jako osobistego lekarza a później doradcy, który jako jedyny potrafił poradzić sobie z niestabilnością psychiczną króla. Znudzona i nieszczęśliwa królowa wdała się z nim w romans, którego owocem była córka Luiza Augusta.
Struensee pracował jako minister w duchu oświecenia, zmniejszając wpływy szlachty, przez co zdobył wielu wrogów. Szlachta przekazała macosze króla informację, że Struensee szczegółowo przygotował zamach stanu, aby pozbyć się króla i jego macochy. 17 stycznia 1772 r. z tym podejrzeniem Struensee został aresztowany i oskarżony o spisek przeciwko królowi i dążenie do nielegalnego przejęcia władzy, następnie stracony 28 kwietnia.
Natomiast Karolina Matylda zabrana została do zamku Kronborg. Po rozwodzie z Christianem VII i naciskiem dworu brytyjskiego uwolniono królową i skazano na wygnanie. Zamieszkała w zamku Celle należącym do jej brata i już nigdy nie zobaczyła swoich dzieci. W wieku 24 lat zmarła na szkarlatynę. Historię nieszczęśliwej królowej można obejrzeć w filmie „Kochanek królowej”.
Ciało Karoliny Matyldy spoczęło w krypcie zbudowanej w 1576 r. w kościele miejskim św. Marii, jest również miejscem pochówku książąt brunszwicko-luneburskich łącznie 17 osobistości. Kryptę można zwiedzać tylko z przewodnikiem za pośrednictwem biura Informacji Turystycznej. Budowę kościoła rozpoczęto na początku XIV w., a następnie pod koniec XVII w. budynek przebudowano w stylu barokowym.
Będąc w Celle, warto odwiedzić również znajdujący się niecałe 50 km dalej Hanower stolicę Dolnej Saksonii czy jeden z najpiękniejszych parków przyrody w Niemczech Pustać Luneburską.
Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.
Zaprasza również do odwiedzenia:
Co warto zobaczyć w Hanowerze?