Co warto zobaczyć w Górach Harz?

Co warto zobaczyć w Górach Harz, malowniczym paśmie górskim położonym w centrum Niemiec. Najwyższy szczyt Brocken (1142 m.) przez wieki związany był z legendami i podaniami o wiedźmach i innych nieczystych stworzeniach. Jeden z główniejszych i najciekawszych szlaków turystycznych Harzer Hexen-Stieg oznaczony jest starszą panią na miotle. Biegnie on z Osterode do Tahle i pokazuje najpiękniejsze oblicze Gór Harz na długości około 100 km.

Bad Harzburg

Nam udało się przejść przez większą część tego dystansu. Swoją przygodę zaczęliśmy od Bad Harzburg, jest to typowe miasto uzdrowiskowe posiadające kilka atrakcji. Oprócz szlaków rowerowych i pieszych można tutaj napić się wody mineralnej w parku zdrojowym, który jest centralnym miejscem. Można też wjechać kolejką Burgberg, aby zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku czy odbyć spacer Ścieżką w Koronach Drzew.

Brocken

Kolejnego dnia pojechaliśmy do oddalonej kilka kilometrów dalej miejscowości Torfhaus, aby tam rozpocząć naszą wędrówkę na Brocken. Tutaj swój początek ma Goetheweg – nazwa trasy pochodzi od nazwiska niemieckiego poety i myśliciela Johanna Wolfganga von Goethego i nawiązuje do jego podobnego przejścia z Torfhaus na Brocken w XVIII w. Trasa ma niecałe 9 km i jest częścią szlaku Harzer Hexen-Stieg. Wiedzie między innymi przez torfowiska i okolice szczytu Quitschenberg.

Co warto zobaczyć w Górach Harz – Goetheweg
Co warto zobaczyć w Górach Harz – Goetheweg

Ostatni odcinek wejścia na szczyt to niestety asfaltowa droga. Można tutaj dotrzeć również kolejką wąskotorową z kilku miejscowości poniżej szczytu, jednak jest to dość droga przyjemność. Na szczycie Brokenu można spotkać się ze zjawiskiem zwanym Widmem Brockenu. Zaobserwowano je w XVIII w., jest to cień własnego ciała, odbijający się na chmurach poniżej. Dodatkowo promienie słoneczne tworzą wokół niego tęczową obwódkę. Niestety w bezchmurny i wietrzny dzień nie mogliśmy tego zobaczyć.

Co warto zobaczyć w Górach Harz – Brocken

Do końca dzisiejszej trasy pozostało nam zejście do miejscowości Schierke oddalonej około 6 km. Stroma ścieżka obfitowała w kamienie i korzenie, ale była jak do tej pory jednym z piękniejszych odcinków dzisiejszej wędrówki.

Co warto zobaczyć w Górach Harz

Następnego dnia zaplanowaliśmy odbić nieco od szlaku Harzer Hexen-Stieg i ruszyć w kierunku miejscowości Elbingerode. Łagodna trasa wiodła głównie pośród lasów. Około 2 km od Schierke znajduje się skała Trudenstein, na którą można wspiąć się po umocowanych do niej metalowych drabinach. Jest to punkt widokowy, z którego podziwialiśmy okolicę. Będąc już w Elbingerode, poszliśmy do miejskim parku zobaczyć ruiny XVI wiecznego zamku.

Jaskinia Baumanna

Kolejnego dnia z rana pojechaliśmy autobusem do oddalonego o 4 km Rübeland. W tym niewielkim górskim miasteczku zwiedziliśmy Jaskinię Baumanna, którą odkryto podczas prac drogowych w XIX w. W jaskini znajdują się liczne formacje stalaktytowe w tym niezwykłe filigranowe kryształki kalcytu oraz szkielet niedźwiedzia jaskiniowego. Są tylko niestety trzy wyznaczone miejsca w jaskini, gdzie można robić zdjęcia.

Co warto zobaczyć w Górach Harz – Jaskinia Baumanna

Titan RT

Po obejrzeniu jaskini ruszyliśmy dalej pieszo do kolejnej atrakcji Harzu. Po około 5,5 km dotarliśmy do Titan RT. To rozciągnięty na wysokości 100 m most wiszący spinający oba brzegi rzeki Bode. Jego długości całkowita wynosi 483 m. Spacer na tej wysokości po bujającym się moście jest nie lada przeżyciem. Obok niego znajduje się największa w Niemczech zapora wodna Rappbode. Po blisko dwóch kilometrach docieramy do kolejnej mniejszej zapory w miejscowości Wendelfurt. Dalej idąc cały czas wzdłuż rzeki Bode docieramy do naszego noclegu w Altenbrak.

Co warto zobaczyć w Górach Harz – Titan RT
Co warto zobaczyć w Górach Harz – Titan RT
Co warto zobaczyć w Górach Harz

Wąwóz Bodethal

Ostatni dzień naszej wędrówki kontynuujemy szlakiem Harzer Hexen-Stieg. Po około 4 km docieramy do miejscowości Tresburg. W tej uzdrowiskowej miejscowości znajduje się dawna kopalnia „Braunschweiger Zeche” Od 1530 r. z przerwami do 1777 r. wydobywano tu między innymi Malachit i Azuryt. Od Tresburga na odcinku 10 km aż do miejscowości Thale rozciąga się wąwóz Bodethal. Na początku wąwóz ma wysokość około 140 m i stopniowo wznosi się do 280 m.

Co warto zobaczyć w Górach Harz – Tresburg
Co warto zobaczyć w Górach Harz – kopalnia „Braunschweiger Zeche”

Jest to jeden z piękniejszych odcinków na całej naszej przebytej trasie. Szlak wije się wąską ścieżką wzdłuż rzeki Bode. Łagodnie wznosi się i opada obok przeróżnych formacji skalnych. Na końcowym odcinku w miejscowości Thale znajdują się punkty widokowe, na które można dojechać kolejką. To między innymi Hexenplatz i Rosstrappe. Warto wejść lub wjechać na nie, aby podziwiać wąwóz w całej okazałości.

Co warto zobaczyć w Górach Harz – rzeka Bode
Wąwóz Bodethal
Co warto zobaczyć w Górach Harz – wąwóz Bodethal
Co warto zobaczyć w Górach Harz – widok z Hexenplatz
Co warto zobaczyć w Górach Harz – widok z Rosstrappe
Co warto zobaczyć w Górach Harz – kolejka na Hexenplatz
Co warto zobaczyć w Górach Harz – kolejka na Rosstrappe

To tylko niektóre z ciekawszych miejsc w Górach Harz, a z pewnością jest ich znacznie więcej. Oprócz piękna naturalnego warto odwiedzić malownicze miasteczka, takie jak Goslar czy Wenigerode z bogatą zabudową z muru pruskiego i zamkami. Jeżeli tak, jak my zdecydujesz się na podróż pociągiem, a następnie autobusami to płacąc w hotelu lub pensjonacie opłatę klimatyczną, otrzymasz książeczkę, w której są zawarte rabaty na liczne atrakcje oraz restauracje. Dodatkowo pokazując książeczkę w autobusie, przejazd do wybranej miejscowości na terenie Harzu jest darmowy.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłeś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zachęcam również do odwiedzenia:

Co warto zobaczyć w Helgoland

Leave a Reply