Zwiedzanie Barcelony w trzy dni daje możliwość zobaczenia większość ważniejszych miejsc i zabytków w tym pięknym mieście. W pierwszym dniu zwiedziliśmy Dzielnicę Gotycką, Park Cytadeli i oceanarium, w drugim wybrzeże i wzgórze Montjuic. Natomiast w trzecim dniu podążaliśmy śladami architektury Gaudiego i spacerowaliśmy La Ramblą.
Zwiedzanie Barcelony w trzy dni – komunikacja miejska
Lotnisko El Prat w Barcelonie jest bardzo dobrze oznaczone i skomunikowane z miastem. Do centrum jechaliśmy pociągiem Renfe R2, do którego dotarliśmy zgodnie ze wskazówkami. Bilety natomiast zakupiliśmy w biletomatach, których obsługa jest bardzo prosta. Dotykowo wybieramy bilety oraz strefę, które nas interesują. Lotnisko, mimo że oddalone jest 12 km od centrum, znajduje się w pierwszej strefie.
Wybrałam bilet T10, który obejmuje 10 przejazdów i może z niego korzystać kilka osób. Działa to tak, że kasując bilet, przechodzimy przez bramki. Następnie przekazujemy bilet kolejnej osobie i po zamknięciu się bramki, ten sam bilet można ponownie skasować. Jeden przejazd obejmuje 70 minut i w tym czasie można także zmieniać środki transportu np. przesiadając się z pociągu na metro lub autobus. Nie można natomiast przesiąść się z metra na metro.
Mieliśmy tę przyjemność, być poddani kontroli tamtejszych kanarów, więc informacje są jak najbardziej wiarogodne. Dojazd do stacji Sants, prawdopodobnie największej w całej Hiszpanii, zajmuje około 20 minut. Dalej metrem, ciągle w ramach tego samego przejazdu, kierowaliśmy się do Dzielnicy Gotyckiej. Tam mięliśmy naszą miejscówkę w Gotic Guesthaus, gdzie spędziliśmy trzy noclegi.
Zwiedzanie Barcelony w trzy dni – Dzielnica Gotycka
Naszą przygodę z Barceloną rozpoczęliśmy od Dzielnicy Gotyckiej. To najstarsze i najpiękniejsze miejsce w tym mieście. Mimo że większość znajdujących się tutaj zabytków pochodzi z XIII do XV w., można również natknąć się na wiele budowli z czasów rzymskich. Średniowieczne kościoły i pałace powstały tu w miejscu, gdzie wcześniej wznosiła się romańska zabudowa.
Spacerując wąskimi, średniowiecznymi uliczkami mijamy sklepy, cukiernie i bary tapas, po czym docieramy do rozległego Placa de Sant Jaume – centrum Dzielnicy Gotyckiej. Tutaj znajduje Ratusz i siedziba rządu katalońskiego Palau de la Generalitat de Catalunya. Rezydencję z Domem Kanoników łączy piękny Gotycki Most.
Przechodząc obok, mijamy dziedziniec Casa de I Ardiaca, gdzie mieści się Arxiu Historic de la Ciutat de Barcalona, czyli archiwum historyczne miasta, przechowujące dokumentację z okresu od połowy XIII w. do XIX w. oraz inne istotne dla historii miasta dokumenty. Dalej na Placa de la Seu znajduje się katedra św. Eulalii. Ta gotycka budowla wznoszona była od XIII do XV w. na miejscu dawnej świątyni rzymskiej.
Kolejnym ciekawym miejscem jest Placa del Rei, gdzie znajduje się siedziba Pałacu Królewskiego i zespół średniowiecznych budynków. W zlokalizowanym tu Muzeum Archeologicznym można oglądać wykopaliska pokazujące dawną Barcelonę od czasów rzymskich, aż po średniowiecze.
Zwiedzanie Barcelony w trzy dni – Park Cytadeli
Opuszczając Dzielnicę Gotycką, kierujemy się do oddalonego niecały kilometr Ciutadella Park, czyli Park Cytadeli. Wchodząc przez bramę od strony Passeig de Picasso, mijamy Castell dels Tres Dragons, XIX-wieczny modernistyczny budynek, w którym mieści się Muzeum Zoologiczne w Barcelonie. Mimo że to styczeń miejscowi chętnie spędzają w parku swój wolny czas, oddając się ulubionym czynnością.
Na drzewach wciąż wiszą dojrzałe pomarańcze, a na trawnikach rośnie kapusta, jakiej nigdy nie widziałam. Wszystkiego dopełnia wesołe skrzeczenie papug. W parku znajduje się również Parlament de Catalunya z piękną aleją platanów. Budynek zbudowany w latach 1716-1748 r., w którym pierwotnie mieścił się wojskowy arsenał, a od 1932 r. stał się siedzibą Parlamentu Katalonii.
Dalej przez Passeig de Lluis Companys zmierzamy do Arco de Triumfo – Łuku Triumfalnego zbudowanego w 1888 r., który powstał jako główne wejście na Powszechną Wystawę w Barcelonie w tym samym roku. Budowla bogato zdobiona jest fryzami, przedstawiającymi postacie mitologiczne i alegoryczne, gdzie centralną postacią jest uosobienie Barcelony jako tarczy.
Zwiedzanie Barcelony w trzy dni – Wybrzeże
Kolejnego dnia idziemy najpierw na Placa del Mar położonego blisko plaży i promenady. Tuż obok znajduje się kolejka, którą można dojechać do wzgórza Montjuic, a nieco dalej w Starym Porcie na molo jest jedno z największych w Europie oceanarium – L Aquarium Barcelona. Skupia nieskończoną ilość morskich gatunków z obszaru śródziemnomorskiego. Potężne rekiny i płaszczki pływają nad głowami, gdy my powoli przesuwamy się tunelem z ruchomym chodnikiem.
La Barceloneta
Dalej odwiedzamy La Barceloneta dzielnicę, która została założona w połowie XVIII wieku dla mieszkańców La Riberii. Ze względu na bliskie sąsiedztwo z morzem La Barcenoleta była dzielnicą marynarzy i rybaków o wątpliwej reputacji. Po przekształceniach architektonicznych w XIX i XX w. dzisiejszy obraz tego miejsca, poza układem ulic, niczym nie przypomina oryginału. Balkony obwieszone są praniem i flagami, na dole znajdują się wszelkiego rodzaju sklepy, restauracje, bary i winiarnie.
Dalej mijamy monumentalny budynek centralny Poczty otwarty w 1929 r. na Placa d’Antonio Lopez i kierujemy się Passeig de Colom w stronę górującego nad barcelońskim portem 60-metrowego pomnika Krzysztofa Kolumba. Wzniesiony w 1888 r. ma on upamiętniać miejsce powrotu wielkiego odkrywcy z pierwszej wyprawy do Indii.
La Rambla
W tym miejscu również zaczyna i kończy się najbardziej popularny deptak La Rambla, przez który codziennie przepływa morze ludzi. Oprócz sklepów, kawiarni i różnego rodzaju stoisk znajduje się tutaj największy bazar w mieście La Boqueria sięgający 1217 roku. Natomiast idąc dalej wzdłuż portu, mijamy dawny budynek Urzędu Celnego w Barcelonie, Duana de Barcelona. Wzniesiony został na przełomie XIX i XX w. w stylu elektycznym z elementami klasycystycznymi.
W parku Jardins del Baluard znajdują się najlepiej zachowane średniowieczne mury miejskie wraz z portalem Santa Madrona z połowy XIV w. Twierdza została wybudowana w XVIII w. i miała jedenaście baszt. Celem jej była obrona znajdującej się obok stoczni królewskiej. Obecnie twierdza należy do Muzeum Morskiego.
Zwiedzanie Barcelony w trzy dni – Wzgórze Montjuic
Świetnym punktem widokowym jest wzgórze Montjuic. Niewysokie, bo zaledwie 173 m wzniesienie daje nam rozległy widokowy na miasto i port. Można tutaj również dotrzeć kolejką, jednak my decydujemy się na spacer. Na szczycie wzgórza znajduje się Castell de Montjuic, fortyfikacja wznoszona od połowy XVII r. Ostateczny kształt uzyskała po pracach budowlanych w kolejnym stuleciu, wtedy też wyposażono ją w 120 armat. Od roku 1714 r. twierdza zaczęła być wykorzystywana jako więzienie również dla więźniów politycznych.
Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej
Mijając z lewej strony cały kompleks obiektów olimpijskich, kierujemy się w stronę Muzeum Narodowego. Przypadkowo wchodzimy do bardzo urokliwego i zacisznego miejsca znajdującego się pomiędzy muzeum archeologicznym a etnograficznym przy Passeig de Santa Madrona.
Placa d’Espanya
Z daleka widoczny monumentalny budynek Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej został wzniesiony na potrzeby Expo w roku 1929 r., a kilka lat później powstało w nim obecne muzeum. Z jego dziedzińca roztacza się malowniczy widok na miasto i fontannę Font Magica, gdzie można zobaczyć spektakl z udziałem wody i światła. Niestety fontanna była w remoncie.
Zmierzając w stronę Placa d’Espanya, mijamy cztery kolumny nawiązujące do stylu jońskiego zbudowane w 2010 r. w bliskim sąsiedztwie tych, które były wzniesione w 1929 r. z okazji Expo. Dlaczego zostały zburzone? Symbolizowały cztery czerwone paski na fladze katalońskiej. Z powodów politycznych w trakcie dyktatury Primo de Ribera, zakazane były wszelkie symbole narodowo-wyzwoleńcze. Dlatego też oryginalne kolumny symbol patriotyzmu i jedności jeszcze przed Wystawą Światową zostały rozebrane. Z kolei nieco dalej są dwie 47 – metrowe wieże weneckie również zbudowane w 1929 r., które wzorowane są na weneckiej dzwonnicy św. Marka.
Jednym z głównych placów w Barcelonie jest Plaça d’Espanya z wielką fontanną. Obok natomiast znajduje się Arenas de Barcelona wybudowana 1900 r. w stylu mauretańskim jako arena do walk byków. Obecnie mieści się tam centrum handlowe.
Zwiedzanie Barcelony w trzy dni – architektura Gaudiego
Park Guella
Trzeciego dnia zaplanowałam trasę szlakiem architektury Antonia Gaudiego. Katalońskiego architekta i inżyniera secesyjnego żyjącego w latach 1852-1926. Zaczęliśmy od najdalszego punktu znajdującego się od naszej miejscówki tj. Park Guella, dokąd pojechaliśmy metrem. Park ten z licznymi obiektami architektonicznymi został wpisany w roku 1984 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwotnie miał to być projekt osiedla dla bogatej burżuazji na życzenie Eusebio Guella przedsiębiorcy, który sfinansował całe przedsięwzięcie.
Mimo że prace nad projektem trwały czternaście lat nigdy nie został on ukończony. Powstało tylko kilka budynków w tym dwa po obu stronach głównego wejścia wyglądające jak domki z piernika z solidną ilością lukru. W 1922 r. kompleks sprzedano miastu, a Casa Museo, w którym mieszkał architekt, utworzono jego muzeum.
Ciekawie prezentują się schody wejściowe do głównego pawilonu z trzema zielonymi wysepkami i salamandrą, która jest symbolem Barcelony. Widoczna jest na każdym kroku w postaci breloczków, magnesów, widokówek itp. Nad schodami znajduje się pawilon tzw. Sala Stu Kolumn, gdzie rzeczywiście jest ich 86 nawiązującą do wzorów antycznych.
Falisty kształt jej zwieńczenia jest jednocześnie najdłuższą ławką świata o długości 110 m. Wyłożona tłuczoną ceramiką tworzy niepowtarzalne wzory różnokolorowej mozaiki. Plac otoczony ławką miał być głównym miejscem spotkań zwany też teatrem rzymskim. Gaudi w swojej twórczości unikał kątów prostych, jednocześnie nawiązywał do kształtów natury, roślin i drzew, co widać w kolejnych obiektach architektonicznych – portyku i wiaduktach. Obiekty świetnie komponuje się z zieloną przestrzenią poprzecinaną ścieżkami, mostami i schodami. Wszystko to tworzy niesamowitą całość o bajkowym charakterze.
Casa Vincens
Jeden z pierwszych projektów artysty zbudowana w latach 1883-1888 r. jest Casa Vincens, która odzwierciedla styl neomauretański. Budynek został wykonany dla barcelońskiego przedsiębiorcy Manuela Vincensa. Warto dodać, że ta budowla jest początkiem udanej kariery Gaudiego, gdzie odrywa się od tradycji i tworzy swój własny język architektury. Artysta miesza ze sobą style, włączając do tego wiele różnych materiałów jak szkło, ceramiczne płytki czy żelazo.
Casa Mila
Kolejna budowla to Casa Mila zbudowana dla przedsiębiorcy Pere Mili w latach 1906-1910. La Pedrera co znaczy kamieniołom, jak nazwali go barcelończycy, początkowo nie spotkała się z zachwytem mieszkańców. Autor w swoim projekcie całkowicie zminimalizował linię prostą, czego efektem są nieregularne kształty całego budynku, brak typowych ścian. Fasada przypomina wzburzone morze, a żelazne balustrady kute są na wzór dzikich zarośli. Obecnie jest to jeden z symboli miasta godny swojej uwagi.
Sagrada Familia
Sagrada Familia to dzieło, któremu Gaudi poświęcił większą część swojego życia. W 1883 został architektem świątyni, której projekt całkowicie zmienił po swoim poprzedniku, nadając jej własny styl. Ze względu na niepowtarzalność i złożoność projektu nadal pozostaje nieukończona. Dodatkowo projekty pozostawione przez Gaudiego zostały zniszczone przez katalońskich anarchistów podczas hiszpańskiej wojny domowej. Planowane ukończenie wyznaczono na 2026 r. w setną rocznicę śmierci artysty.
Casa Balto
Casa Batllo jest ostatnim dziełem architektonicznym Gaudiego na naszej dzisiejszej trasie. Zwana również Casa dels Ossos (Dom Kości) ze względu na kolumny przypominające kształtem kości, balkony jako czaszki, a dach skórę smoka. Właścicielem domu w 1900 r. został przedsiębiorca Josepha Batllo. W roku 1904 projektem przebudowy kamienicy zajął się Antoni Gaudi. Po dwóch latach zakończono prace, a efekt przekroczył najśmielsze oczekiwania. Fasada budynku ozdobiona została mozaiką z tłuczonego szkła i ceramiki, a całość robi niesamowite wrażenie.
Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.
Zaprasza również do odwiedzenia:
Co warto zobaczyć w Stolicy Ibizy
Piękna jest Barcelona, byliśmy dwa razu, na pewno wybierzemy się jeszcze wielokrotnie. W tydzień ciężko obejść same najważniejsze punkty… A co dopiero dokładnie poznać miasto:) Nieśmiało zapraszamy też do naszych relacji: http://lecebochce.pl/barcelona-informacje-praktyczne/
Barcelona ma dla mnie szczególne znaczenie. To od niej zaczęłam swoje samodzielne podróżowanie 🙂