Co warto zobaczyć w Lüneburgu?

Co warto zobaczyć w Lüneburgu. Co sprawia, że to powiatowe miasto jest wyjątkowe? Jego średniowieczna część zachowała się w całości. Dodatkowo bliska lokalizacja z Hamburgiem sprawia, że można się tu dostać pociągiem w ciągu 40 minut. Wachlarz barów i restauracji jest tu naprawdę duży, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Co warto zobaczyć w Lüneburgu
Co warto zobaczyć w Lüneburgu – Stintmarkt

Co warto zobaczyć w Lüneburgu – Stare Miasto

Lüneburg może pochwalić się wieloma ciekawymi miejscami. Jednym z nich jest Stintmarkt, gdzie w dawnych czasach handlowano rybami, a rybacy suszyli sieci na Stint-Terrassen (pachnących tarasach) przy rzece Illmenau. Nazwa Stint ma związek z małą srebrzystą rybką, która była tutaj sprzedawana przez wielu kupców.

Co warto zobaczyć w Lüneburgu
Co warto zobaczyć w Lüneburgu

Obecnie można tu siedzieć i delektować się posiłkiem lub dobrą kawą, a do tego podziwiać widok na zabytkowy kompleks portowy ze starym drewnianym żurawiem. Służył on do podnoszenia ciężkich ładunków ze statków. Żuraw napędzany był kołami na pedała, który obsługiwało co najmniej dwóch mężczyzn.

Co warto zobaczyć w Lüneburgu
Co warto zobaczyć w Lüneburgu – żuraw

Dość blisko znajduje się Stary Ratusz z Rynkiem. To najbardziej okazała budowla w całym mieście. Pierwszy budynek zbudowano już w XIII w., a obecna barokowa fasada została ukończona w 1720 r. Z lewej strony od Ratusza znajduje się dom w ciąży, czyli budynek posiadający wybrzuszenie spowodowane wchłanianiem wilgoci w murze.

Co warto zobaczyć w Lüneburgu - Ratusz
Co warto zobaczyć w Lüneburgu – Ratusz

Centrum Starego Miasta i jednocześnie największym placem Lüneburga jest Am Sende. Plac otoczony jest zabytkowymi kamienicami ze schodkowymi szczytami. Na końcu placu znajduje się dawny browar z połowy XVI w. wykonany z glazurowanej czarno-białej cegły.

Co warto zobaczyć w Lüneburgu - Am Sende
Co warto zobaczyć w Lüneburgu – Am Sende

Zmierzając ulicą Grapengiesserstrasse, wejdziemy w obszar osiadania miasta, gdzie od wieków wydobywano sól, która znajdowała się tuż pod jego powierzchnią. W wyniku wydobycia grunt zaczął się zapadać i nawet obecnie, gdy już zaprzestano eksploatacji, ziemia nadal obniża się kilka centymetrów rocznie. Znajduje się tutaj wiele starych małych domów, niektóre z nich pięknie odrestaurowano. Inne są nieco krzywe. Z pewnością jest to najbardziej malownicza część Lüneburga, którą koniecznie trzeba się przespacerować. Dodatkowo warto zajrzeć do Kościoła św. Michała i zobaczyć wykrzywione kolumny.

Co warto zobaczyć w Lüneburgu – Wzgórze Kalkberg

Nieco dalej znajduje się wzgórze Kalkberg o wysokości 58 m. Występujące tu złoża gipsu dawniej masowo wydobywano. Obecnie Kalkberg jest pomnikiem i rezerwatem przyrody. Wokół wzniesienia wybrukowano ścieżki, dzięki czemu spacer nie jest trudny. Z jego szczytu roztacza się piękny widok na miasto.

Co warto zobaczyć w Lüneburgu – Kalkberg

Średniowieczne Stare Miasto zachowało się w całości, dlatego jest tutaj bardzo wiele do zobaczenia. Do tego złoża soli, które znajdowały się pod Lüneburgiem, zapewniały miastu bogactwo i rozkwit. Odwiedzając to zabytkowe miasto jesienią, warto udać się w jego okolicę do jednego z piękniejszych Parków Przyrody – Pustaci Lüneburskiej.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zaprasza również do odwiedzenia:

Pustać Lüneburska – wrzosowiska w Niemczech

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Leave a Reply