Co warto zobaczyć w stolicy Ibizy, to piękne starożytne miasto z wieloma ciekawymi miejscami i kolorowymi ulicami. To mieszanka sklepów, galerii, restauracji i klubów, a także wielu wydarzeń kulturalnych.
Na Ibizę polecieliśmy poza sezonem w okresie świąt wielkanocnych. Z lotniska do stolicy wyspy kursuje autobus nr 10 przez cały rok, niezależnie od świąt. Na wyspie spędziliśmy kilka dni, głównie zwiedzając miasto i jego najbliższą okolicę.
Stolica Ibizy o takiej samej nazwie jak wyspa, jest największym jej miastem. Stare Miasto Del Vita w 1999 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Imponujące XVI wieczne mury wokół starej dzielnicy widać z daleka. Twierdza ma kształt siedmiokąta z pięciobocznymi bastionami, na których stoją armaty. Dzisiaj są one doskonałym punktami widokowymi, z których widać każdą część miasta. To najlepiej zachowana forteca w rejonie Morza Śródziemnego.
Do Del Vita można dostać się z kilku wejść, jednak najbardziej okazałym jest Portal de ses Taules. Do tej bramy miejskiej prowadzi najpierw most zwodzony, a tuż za murami znajduje się zbrojownia, gdzie obozowali żołnierze. Druga brama miejska od strony zachodniej to Portal Nou, która prowadzi do Starego Miasta z Plaza de Parque. Del Vita ma także swoje sekretne przejścia – tunele, którymi można dostać się na szczyt. Jeden z nich prowadzi obok kazamat, w którym urządzono muzeum. Pokazano tam, jak w dawnych czasach miasto było chronione.
Najwyżej położonym zabytkiem jest katedra i stanowi punkt orientacyjny. Świątynia swoimi początkami sięga XIV w. i znajduje się w miejscu, gdzie prawdopodobnie wcześniej Maurowie wznieśli meczet. W XVIII w. przebudowano katedrę, usuwając stare elementy i nadając jej barokowy styl. Na skraju placu znajduje się Pałac Biskupi i dawny gmach sądu Casa de la Curia. Obecnie mieści się tam biuro informacji turystycznej.
Obok Katedry znajduje się Castillo Almudaina pochodzący z epoki mauretańskie, kiedy jeszcze nie istniały otaczające go mury. Pełnił funkcje administracyjne i wojskowe. Zamek na przestrzeni wieków był kilkakrotnie przebudowywany. Niezależnie w którą stronę pójdziemy, warto poświęcić więcej czasu na spacer wąskimi uliczkami. Szczególnie tymi znajdującymi się trochę z dala od tętniących życiem placów, choć im również nie można odmówić wyjątkowego uroku np. Placa del Sol czy Placa de Vila.
Między murami miejskimi a promenadą znajdują się popularne dzielnice La Marina i Sa Penya. Dawniej w Sa Peya stały domy rybaków a La Marina była kiedyś dzielnicą portową, w której mieszkali marynarze. Obecnie są to gwarne ulice pełne barów, restauracji, butików i sklepów z pamiątkami.
Kolejnym miejscem, które z pewnością warto odwiedzić jest Passeig de Vara de Reyto to szeroki plac, który jest miejscem różnych imprez. Tutaj odbywają się koncerty, jarmarki czy festiwale. W centralnym miejscu stoi pomnik generała Joaquína Vara de Rey, który urodził się na zamku Almudaina i zginął w bohaterskiej walce o niepodległość. Plac otaczają budynki w stylu kolonialnym.
Na terenie Muzeum Monograficznego znajdują się punicko – fenicka nekropolia, która została założona prawdopodobnie w VII w p. n. e. Odkryto około 3 tys. grobowców, a niektóre z nich można zobaczyć. Jest to prawdopodobnie niewielki ułamek obszaru, który był zajmowany pierwotnie. Oprócz tego w muzeum można zobaczyć przedmioty grobowe z różnych epok i kultur.
Port w Ibizie rozpoczyna się przy pomniku przedstawiającym marynarza ze sterem. W ciągu dnia panuje tu duży ruch. Promy regularnie kursują między Ibizą a Formenterą. Z portu rozciąga się piękny widok na Del Vita. Malowniczy obraz zamku z murami miejskimi, białymi domami i żaglówkami na pierwszym planie. Z pewnością warto zrobić tu kilka zdjęć.
W pobliżu stolicy Ibizy znajdują się trzy plaże: Platja de ses Figueretes i Playa Talamanca i nieco dalej Platja d’en Bossa. Wszystkie mają jasny piasek i łagodne zejście do morza. Oczywiście w pobliży nie może zabraknąć barów restauracji i klubów.