Co warto zobaczyć w Cuxhaven?

Co warto zobaczyć w Cuxhaven. Ten kurort położony przy ujściu rzeki Łaby do Morza Wattowego kryje w sobie wiele atrakcji. Morze Wattowe jest częścią Morza Północnego, charakteryzujący się płaską przestrzenią, która często jest odsłaniana podczas odpływu morza.

Prawdziwy klimat tego miasta można poczuć w Starym Porcie. Spacerując wzdłuż basenu portowego z jednej strony, mijamy zabytkowe budynki portowe, z drugiej kołyszące się na wodzie kutry rybackie. W licznych sklepach i restauracjach można zakupić i skosztować świeżych ryb i innych dobrodziejstw morza.

Co warto zobaczyć w Cuxhaven – port

Hapag Halle to historyczna zabudowa powstała na początku XX w. z konieczności powiększenia obiektów portowych. Firma Hapag posiadała największe statki pasażerskie na świecie i z tego miejsca odbywały się rejsy między innymi do Nowego Jorku i Kanady. Obecnie we wnętrzu Hapag Halle można obejrzeć wystawy dotyczące żeglugi i emigracji począwszy od 1889 r.

Co warto zobaczyć w Cuxhaven – Hapag Hall

Jednym z najpopularniejszych zabytków Cuxhaven jest Alte Liebe. Początkowo zbudowany w XVIII w., jako falochron i molo. Obecnie ta dwupiętrowa konstrukcja służy jako platforma widokowa, z której można obserwować pływające po morzu statki.

Co warto zobaczyć w Cuxhaven – Alte Liebe

Niecałe 4 km od Alte Liebe znajduje się symbol miasta Kugelbake. Jest to drewniany znak nawigacyjny, służący do orientacji. Ustawiono go w miejscu, gdzie Łaba łączy się z Morzem Północnym. Pierwsze tego typu znaki stawiano tutaj już na początku XVIII w. Obecna budowla została wzniesiona po II wojnie światowej. Dotrzeć do niej można długą promenadą wzdłuż brzegu.

Co warto zobaczyć w Cuxhaven – promenada

W niewielkiej odległości od Kugelbake znajduje się Fort Kugelbake. Ta XIX wieczna pruska fortyfikacja położona przy ujściu Łaby do Morza Północnego, służyła do obrony szlaku żeglugowego. Pięciokątna budowla z wałem wyposażona była w broń ciężkiego kalibru. Obecnie cały fort udostępniony jest do zwiedzania. Za fortyfikacją znajduje się park zdrojowy i niewielkie zoo.

Co warto zobaczyć w Cuxhaven – plaża i Kugelbake

Tutaj także rozciąga się płatna plaża z bezpłatnymi toaletami i prysznicami. To świetne miejsce na odpoczynek i spacer. Podczas odpływu, który jest dwa razy dziennie, można dojść naprawdę daleko. Organizowane są nawet wycieczki piesze i konne na pobliską wysepkę Neuwerk. To również doskonałe miejsce dla dzieci, ponieważ woda, jeżeli już jest, to jest bardzo płytka. Dla przyjeżdżających autem dostępny jest płatny parking.

Co warto zobaczyć w Cuxhaven – zamek u Ritzebüttel
Co warto zobaczyć w Cuxhaven – zamek u Ritzebüttel

Warto jeszcze zajrzeć do zamku Ritzebüttel, który znajduje się w centrum miasta otoczony parkiem zamkowym. Jego początki sięgają XIV w., kiedy został wzniesiony w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego i służył jako rezydencja dla urzędników Hamburga. Zamek otacza park z licznymi starymi drzewami i kilkoma zabudowaniami. Wśród nich znajduje się Dom Szwajcarski (Schweizerhaus) wzniesiony w 1847 r. jako herbaciarnia w ogrodach zamku Ritzebuttel.

Co warto zobaczyć w Cuxhaven – Cuxi i Jan Cux

Spacerując po Cuxhaven w wielu miejscach można natknąć się na sympatyczne maskotki Jana Cuxa i Cuxi. Wymyślony przez lokalnego grafika w latach 60 tych chłopiec w niebieskim ubranku i blond włosach i dziewczynka, która jest młodsza o dekadę w czerwonym ubranku. Oboje stali się symbolem miasta i można je kupić w postaci breloczków, naklejek lub magnesów na lodówkę.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zaprasza również do odwiedzenia:

Co warto zobaczyć w Helgoland

Leave a Reply