Co warto zobaczyć w Helgoland?

Helgoland to wyspa na Morzu Północnym, znajduje się niecałe 70 km od Cuxhaven. Tak, to właśnie z tej miejscowości wybraliśmy się promem, aby zwiedzić ten niewielki skrawek słynący z czerwonego piaskowca. Słoneczny wrześniowy poranek wydawał się być idealny na jednodniową wycieczkę. Ściskając w ręku bilety, wchodzimy na górny pokład i zajmujemy miejsce na drewnianej ławce. Podróż po lekko wzburzonym morzu trwała ponad dwie godziny.

W miarę zbliżania się do wyspy pogoda się pogarszała. Zrobiło się szaro, wietrznie i nieprzyjemnie, ale jeszcze nie padało. Z przystani promowej niewielka portowa uliczka wiedzie do centrum. My jednak w pierwszej kolejności kierujemy się w zachodnią część wyspy. Stromymi schodami wspinamy się na najwyższą jej część Oberland (można również wjechać windą). Tutaj wyznaczoną ścieżką spacerową idziemy wzdłuż klifu. Na 16 tablicach informacyjnych można poznać tysiącletnią historię wyspy. Od 1890 r. Helgoland należy do Niemiec, wcześniej należała do Duńczyków, a potem do Brytyjczyków. Podczas I i II wojny światowej znajdowała się tutaj baza wojskowa.

Co warto zobaczyć na Helgoland – widok na port

W 1947 r. alianci próbowali zniszczyć obiekty wojskowe na wyspie. Zdetonowano wtedy wiele tysięcy materiałów wybuchowych różnego kalibru, a sama eksplozja była największą niejądrową eksplozją i mogła dokonać całkowitego zniszczenia wyspy. Obecny swój wygląd zawdzięcza wydarzeniom z tamtego okresu. Głębokie leje po bombach pokryła teraz trawa, tworząc pofalowaną zieloną przestrzeń. Ewakuowana ludność mogła powrócić na Helgoland dopiero w 1952 r. Jedynym ocalałym budynkiem była wieża przeciwlotnicza, która obecnie jest latarnią morską.

Co warto zobaczyć na Helgoland – klify

W najwyższym punkcie wyspa mierzy ponad 61 m. Wiatr jest tak mocny, że trudno zrobić zdjęcie a w oddali gęste chmury zwiastują deszcz. Nie jest to wymarzona pogoda, jednak nie zniechęcamy się. Przechodzimy do kolejnych punktów widokowych, aby podziwiać 50-metrowe klify stromo opadające do morza. Tutaj na zboczach skalnych swój dom znalazło wiele gatunków ptaków. Można je obserwować z bliskiej odległości. Widok jest przepiękny, ale zapach powoduje, że musimy iść dalej.

Co warto zobaczyć na Helgoland – siedliska ptaków

W końcu dostrzegamy symbol i wizytówkę wyspy, to Lange Anna – samotna 47-metrowa wolnostojąca skała. Dawniej połączona była naturalnym mostem z resztą klifu, jednak połączenie to zostało zerwane w wyniku niszczycielskiej siły fal morskich. Aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu skały, wybudowano na odcinku 1300 m. ścianę ochronną o grubości 5 m. Mimo tych zabiegów erozja Lange Anny postępuje i w przyszłości skała może się rozpaść.

Co warto zobaczyć w Helgoland – Lange Anna
Co warto zobaczyć w Helgoland

Po północnej stronie wyspy plaża łączy się z czerwonymi klifami. Po stromych stopniach można zejść na sam dół. Liczne kamienie, drewno i glony wyrzucane przez fale sprawiają, że nie jest to wymarzone miejsce na odpoczynek, ale spacer jak najbardziej.

Dla miłośników delikatnego piaski i kąpieli z pewnością lepszym wyborem będzie sąsiednia wyspa Düne, położona w odległości jednego kilometra. Kiedyś połączona była z Helgolandem, ale na skutek silnego sztormu została oderwana, tworząc odrębną wyspę, na którą można dotrzeć promem. Oprócz idealnych warunków do plażowania i odpoczynku można też obserwować tutaj dwa gatunki fok: szarą i pospolitą.

Co warto zobaczyć w Helgoland – widok na Wyspę Düne

Będąc na Helgolandzie, można odwiedzić muzeum ukazujące historię i życie na wyspie. Z kolei w Informacji Turystycznej można zarezerwować wycieczkę do bunkrów. Jednak jest to atrakcja przeznaczona dla osób, które pozostają na wyspie dłużej niż jeden dzień. Innym powodem, który przyciąga szczególnie jednodniowych turystów, jest strefa wolnocłowa. Można tuta zakupić bez podatku vat alkohol, słodycze i inne artykuły.

Co warto zobaczyć w Helgoland – klify

Na koniec naszej wycieczki schodzimy do portu śródlądowego Unterland. Tam spacerujemy Hafenstrasse wzdłuż, której stoją kolorowe budki z homarami. Dawniej były to pomieszczenia mieszkalne i warsztaty rybacki. Odbudowane po zniszczeniach wojennych, a także pomalowane na jaskrawe kolory, używane są obecnie jako galerie, puby czy sklepy z pamiątkami. Całość tworzy bardzo przyjemne klimatyczne miejsce.

Co warto zobaczyć w Helgoland – port śródlądowy

Z pewnością jeden dzień a ściślej kilka godzin pobytu na wyspie to zdecydowanie za mało, aby spokojnie zobaczyć i poznać wszystkie ciekawe miejsca. Warto przeznaczyć co najmniej weekend, aby odpocząć, pozwiedzać i poobcować z naturą.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zaprasza również do odwiedzenia:

Husum atrakcja turystyczne Północnych Niemiec

Co można zwiedzić w Hamburgu

Atrakcje turystyczne Lubeki

7 thoughts on “Co warto zobaczyć w Helgoland?”

  1. Byłam tam 26 lat temu i w tym roku jadę z rodzina ponownie. Ciekawa jestem zmian. Piękne miejsce na wakacje. Polecam.

Leave a Reply