Co warto zobaczyć w Maladze?

Co warto zobaczyć w Maladze? Jest wiele ciekawych miejsc i interesujących zabytków a także parków z piękną subtropikalną roślinnością. Dodatkowo miasto jest idealną bazą wypadową zarówno do innych miejscowości Costa del Sol, jak i w głąb Andaluzji. Poniżej opis trasy po najciekawszych miejscach Malagi wraz z zaznaczeniem ich na mapie.

 

 

Zwiedzanie Malagi zaczynamy od Plaza de la Marina – placu, który powstał w XIX w. po zburzeniu murów od południowej strony, otwierając dostęp do morza. Tutaj znajduje się biuro informacji turystycznej, gdzie uzyskamy potrzebne informacje odnośnie pobytu w mieście i okolicy. Dodatkowo można zobaczyć symbol miasta – posąg ulicznego sprzedawcy ryb „Cenachero”.

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Cenachero
Co warto zobaczyć w Maladze? – Cenachero

 

Przechodząc na drugą stronę w Calle Molina Lario, dochodzimy do jednego z ważniejszych placów w mieście – Plaza del Obispo. Uwagę przykuwa tu barokowa fasada budynku z kolorowego marmuru. To Pałac Biskupi wzniesiony w XVIII w. Na środku placu znajduje się kamienna XVIII-wieczna fontanna, która zaopatrywała mieszkańców w wodę. Obok znajduje się główne wejście do katedry, budowanej przez przeszło 250 lat od XVI do XVIII w. Została ona wzniesiona w miejsce dawnego meczetu. Świątynia ma swoje ogrody klasztorne udostępnione do zwiedzania.

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Pałac Biskupi
Co warto zobaczyć w Maladze? – Pałac Biskupi

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Calle Sta. Maria
Co warto zobaczyć w Maladze? – Calle Sta. Maria

 

Skręcając nieco dalej w lewo, w pełną sklepików wąską Calle Sta. Maria, dojdziemy do Plaza de la Constitucion (dawna Plaza Mayon). Od końca XV w. do chwili obecnej plac jest politycznym, publicznym i historycznym centrum miasta. Tutaj odbywały się i odbywają najważniejsze wydarzenia. Na placu znajduje się między innymi dawną szkołę jezuitów wzniesiona na początku XVII w., Dom Konsulatu wybudowany w XVIII w. w stylu barokowym i klasycystycznym, fontanna Genui, której nazwa pochodzi od włoskiego miasta – Genua. Prawdopodobnie tam została wykonana w XVI w. w stylu włoskiego renesansu, natomiast w kolejnym stuleciu przywieziono ja do Malagi.

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Plaza de la Constitucion
Co warto zobaczyć w Maladze? – Plaza de la Constitucion

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Plaza de la Constitucion
Co warto zobaczyć w Maladze? – Plaza de la Constitucion

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - katedra
Co warto zobaczyć w Maladze? – katedra

 

Skręcając w prawo w Calle Sta. Maria, mijamy katedrę i klasztorne ogrody i dochodzimy do potężnego neoklasycystycznego Pałacu Celnego (Palacio de la Andaluna), wzniesionego na przełomie XVIII i XIX w. Budynek jest obecnie siedzibą Muzeum Malagi. Tuż za budynkiem znajduje się Alcazaba – pałac forteczny, który jest najlepiej zachowanym mauretańskim pałacem w Hiszpanii. Zbudowany został w VIII w. na ruinach rzymskiej fortyfikacji. Ze względu na lokalizację, jego celem była obrona przed piratami. Zwiedzając twierdzę, możemy zobaczyć arabskie dziedzińce, patia, ogrody i stawy. Utworzono tam również niewielkie muzeum archeologiczne z eksponatami z różnych okresów istnienia fortyfikacji.

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Alcazaba
Co warto zobaczyć w Maladze? – Alcazaba

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Alcazaba
Co warto zobaczyć w Maladze? – Alcazaba

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Alcazaba
Co warto zobaczyć w Maladze? – Alcazaba

 

Poniżej twierdzy znajdują się pozostałości rzymskiego teatru. Nie posiada on dużych rozmiarów, ale jest jednym z najstarszych tego typu odkrytych obiektów. Prawdopodobnie wybudowany został w I w. p.n.e. i używany był do III w. Część teatru została wykorzystana jako budulec do budowy Alcazaby.

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Alcazaba i ruiny teatru
Co warto zobaczyć w Maladze? – Alcazaba i ruiny teatru

Powyżej arabskiej twierdzy znajduje się druga starsza, bo wniesiona w X w. i rozbudowany w XIV w. To górujący nad Malagą zamek Castillo de Gibralfaro. Do chwili obecnej zachowały się solidne mury, którymi można spacerować i podziwiać przepiękne widoki na morze, port, miasto i góry. Twierdza składa się z dwóch części. W górnej części znajduje się studnia fenicka, 17-metrowa Torre Mayor. Na głównym dziedzińcu w budynku prochowni, urządzono wystawę, gdzie można poznać historię zamku. W dolnej części znajdowały się koszary, stajnie i magazyny. Po północno-wschodniej stronie wznosi się wieża strażnicza. Do zamku można dojechać autobusem nr 35, który odjeżdża z Plaza de Toros (areny walk byków).

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - widok z Castillo de Gibralfaro
Co warto zobaczyć w Maladze? – widok z Castillo de Gibralfaro

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - widok z Castillo de Gibralfaro
Co warto zobaczyć w Maladze? – widok z Castillo de Gibralfaro

Poniżej twierdzy znajduje się jeszcze jeden punkt obserwacyjny Mirador de Gibralfaro z widokiem na port i miasto, ale także na arenę do walk byków. Idąc dalej w dół, docieramy do Jardines de Puert Oscura. Park ten, to swego rodzaju tarasy rozmieszczone na różnych poziomach. Piękna roślinności na przemian z fontannami, schodami, ławeczkami i innymi elementami architektonicznymi, tworzy bardzo efektywną całość. Do tego cały czas towarzyszy nam piękny widok na okolicę. To bardzo fajne miejsce na spacer.

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - w oddali Alcazaba
Co warto zobaczyć w Maladze? – tarasy Jardines de Puert Oscura i w oddali Alcazaba

 

Co warto zobaczyć w Maladze?
Co warto zobaczyć w Maladze?

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Jardines de Puert Oscura
Co warto zobaczyć w Maladze? – Jardines de Puert Oscura

 

Integralnym przejściem z Jardines de Puert Oscura jest Jardines de Pedro Luis Alonso z ogrodem różanym i 75 gatunkami róż. Park harmonizuje się z budynkiem ratusza i ścianami obu twierdz. Przechodząc na drugą stronę ulicy, możemy spacerować przez kolejną zieloną przestrzeń. To Paseo de Parque, który zlokalizowany jest pomiędzy portem a budynkami ratusza i starej poczty. Spacerując, możemy dostrzec rozmaite gatunki drzew i roślin z różnych części świata. Do tego fontanny, sadzawki i ławki wyłożone andaluzyjskimi kafelkami. Jest tutaj także plac zabaw dla dzieci i miejsce na letnie imprezy.

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Paseo de Parque
Co warto zobaczyć w Maladze? – Paseo de Parque

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Paseo de Parque
Co warto zobaczyć w Maladze? – Paseo de Parque

 

Kawałek dalej jest Plaza de Toros – arena do walk byków, wybudowana w 1874 r. Sezon walk trwa od kwietnia do września a obiekt wyposażony jest w zagrody, stajnie dla koni, szatnie, ambulatorium i muzeum. Z tego miejsca już tylko kilka kroków do morza. W granicach Malagi jest 15 plaż. Jedną z najbardziej popularnych i zatłoczonych w sezonie letnim jest Playa de la Malagueta. Plaża ma 1,2 długości i około 45 m szerokości. Sąsiaduje z nią Playa de la Caleta uważana za najczystszą w okolicy. Posiada wiele udogodnień także dla osób na wózkach inwalidzkich.

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - Playa de la Malagueta
Co warto zobaczyć w Maladze? – Playa de la Malagueta

Wracając w stronę portu z daleka, można dostrzec latarnię morską wybudowaną w 1817 r. La Farola znajduje się przy wejściu do portu w miejscu, gdzie wcześniej przez całe stulecia znajdowała się drewniana konstrukcja o takim samym przeznaczeniu. Od latarni ciągnie się promenada o tej samej nazwie z całą gamą restauracji i kafejek. Dalej jest Centre Pompidu. To oddział francuskiego muzeum sztuki współczesnej w Maladze.

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - widok z Mirador de Gibralfaro
Co warto zobaczyć w Maladze? – widok z Mirador de Gibralfaro

 

Co warto zobaczyć w Maladze? - widok z Mirador de Gibralfaro
Co warto zobaczyć w Maladze? – widok z Mirador de Gibralfaro

 

Wreszcie przestrzeń, która idealnie integruje port z historycznym miastem. Dawniej znajdowały się tutaj stare silosy, obecnie jest to teren rekreacyjno-wypoczynkowy z placem zabaw oraz całą gamą przeróżnych roślin i drzew. Wzdłuż morskiego brzegu rozciąga się promenada z rozległa pergola, która daje przyjemny cień w gorące dni. To idealne miejsce na wieczorny spacer.

 

 

 

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Maladze? Miłośnicy sztuki z pewnością odwiedzą Muzeum Picassa –  malarza, który urodził się w Maladze. Warto zajrzeć do Mercado Atarazanas – głównego targu w mieście, gdzie można skosztować i nabyć lokalne produkty oraz skąpane w słońcu owoce i warzywa.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Praktyczne informacje o Maladze.
El Caminito del Rey – wskazówki praktyczne.
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie.
Zwiedzanie okolic Malagi – Alora.

12 thoughts on “Co warto zobaczyć w Maladze?”

  1. Pierwsze co mnie urzekło – przepiękne zdjęcia! Wow! Mogę zapytać czym zostały wykonane? 🙂
    Po drugie – mega przydatny post. Sama planuje wakacje w Hiszpanii wiec na pewno chętnie do niego wrócę!
    Pozdrawiam 🙂

Leave a Reply