Co warto zobaczyć w Funchal?

Co warto zobaczyć w Funchal. Pobyt na Maderze nie byłby kompletny bez zwiedzenia jej stolicy. Funchal może pochwalić się malowniczą lokalizacją, wieloma ciekawymi miejscami, pięknymi ogrodami i unikalnymi atrakcjami, których można doświadczyć tylko, będąc w tym mieście.

Co warto zobaczyć w Funchal
Co warto zobaczyć w Funchal – widok na miasto

Co warto zobaczyć w Funchal – Stare Miasto

Najstarszą częścią Funchal jest Zona Velha, a pierwsze domy na Rua de Santa Maria powstały już w XV w. Dawniej dzielnica zamieszkiwana była przez rybaków, rzemieślników i podejrzane towarzystwo, przez co cieszyła się wątpliwą reputacją. Obecnie to ulubione miejsce turystyczne z licznymi barami i restauracjami.

W ramach projektu „Sztuka otwartych drzwi” możemy oglądać liczne drzwi wejściowe, które artyści ozdobili swoimi motywami. Warto z samego rana wybrać się tutaj na spacer, kiedy uliczki są puste, a wszystkie restauracje jeszcze pozamykane. Jednak Rua de Santa Maria to nie jedyne miejsce, gdzie można oglądać street art. Spacerując ulicami miasta, mogłam również podziwiać piękne murale.

Co warto zobaczyć w Funchal – drzwi na Rua de Santa Maria
Co warto zobaczyć w Funchal – Mural

Tuż obok zlokalizowana jest hala targowa – Mercado dos Lavradores – wybudowana w trzydziestych latach poprzedniego stulecia. Przechodząc przez wejście możemy oglądać piękne płytki azulejos przedstawiające sceny targowe. Na dziedzińcu uderzają nas żywe kolory lokalnych owoców, kwiatów i przypraw.

Najlepszym dniem na odwiedzenie targu jest piątek, dodatkowo można oglądać sprzedawców w ludowych strojach. Warto zwrócić uwagę na ceny, które miejscami mogą być zawrotne. Dodatkowo sprzedawcy usilnie zachęcają do degustacji, po czym pakują owoce do toreb. Na tyłach znajduje się duża hala rybna, gdzie można zobaczyć pałasza czarnego (espada), dorsze (bacahlau), tuńczyki i ślimaki.

Co warto zobaczyć w Funchal – hala targowa

Centrum Funchal

Z czasem centrum miasta przesunęło się na zachód w miejsce, gdzie obecnie znajduje się katedra. Ta XVI-wieczna świątynia jest jednym z ważniejszych zabytków w Funchal , który wzniesiono u szczytu portugalskich odkrywców. Przed katedrą stoi pomnik Jana Pawła II, który odwiedził wyspę w 1991 roku.

Przy katedrze zaczyna się Avenida Arriaga to około półkilometrowa promenada, wzdłuż której rozciąga się Park Miejski. Tutaj znajduje się również Muzeum Wina Blady’s. Założona w 1811 r. przez Anglika Johna Blady’ego jest największym producentem słynnego wina Madera. Poza tym przy Avenida Arriaga wznosi się kilka interesujących historycznych budynków np. XIX wieczny Teatr Miejski Baltazara Diasa.

W pobliżu znajduje się Praça do Município z Ratuszem, jezuickim kościołem Sao Joao i Muzeum Sztuki Sakralnej. Ratusz mieści się w XVIII-wiecznym barokowym pałacu, w którym wcześniej mieszkali bogaci kupcy. Dopiero od końca XIX wieku stał się siedziba administracji. Wiosną podczas festiwalu kwiatów cały plac pokryty jest kolorowymi kwiatami.

Co warto zobaczyć w Funchal
Co warto zobaczyć w Funchal – Plac Ratuszowy

Co warto zobaczyć w Funchal – Wybrzeże

Spacerując wzdłuż wybrzeża, również napotkamy wiele interesujących obiektów. Muzeum CR7 Cristiano Ronaldo, któremu piłkarz podarował większość znajdujących się tam eksponatów, zlokalizowane jest nad samą wodą. Z kolei naprzeciwko po drugiej stronie ulicy znajduje się Park Santa Caterina, który jednocześnie jest punktem widokowym na port i okolicę. Mieliśmy możliwość z tego miejsca oglądać w Sylwestra jeden z największych na świecie pokazów fajerwerków.

Dalej rozciąga się główna tętniąca życiem Avenida Do Mar, wzdłuż której znajdują się liczne przystanki autobusowe, sklepy, restauracje, stragany z jadalnymi kasztanami i wiele innych rzeczy. W marinie zlokalizowane są między innymi biura oferujące rejsy łodziami, podczas których można obserwować delfiny.

Co warto zobaczyć w Funchal – plaża
Co warto zobaczyć w Funchal
Co warto zobaczyć w Funchal – pałac Sao Laurenco

Naprzeciwko mariny wznosi się pałac Sao Laurenco zbudowany w XVI w. po nasilających się atakach piratów. Początkowo była to forteca, którą z czasem przekształcono w pałac narodowy. Obecnie mieści się tam siedziba rządu Madery i baza wojskowa oraz Muzeum Wojskowe.

Nieco dalej znajduje się kolejka linowa, którą można dojechać do dzielnicy Monte do Ogrodu Botanicznego lub drugiej stacji Largo das Babosas. Natomiast obok kolejki w budynku dawnej elektrociepłowni mieści się Muzeum Elektryczności.

Tuż za kamienistą plażą znajduje się twierdza Sao Tiago, która wzniesiono w XVII w. w celu ochrony miasta i portu przed piratami. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Sztuki Współczesnej oraz restauracja.

Co warto zobaczyć w Funchal
Co warto zobaczyć w Funchal – twierdza Sao Tiago

Co warto zobaczyć w Funchal – Ogrody

Będąc w Funchal, warto odwiedzić ogrody, które znajdują się w dzielnicy Monte. Zamiast kolejki linowej znacznie tańszą opcją będzie dojazd autobusem nr 20, 21 i 22.

Ogród Botaniczny to świat egzotycznych drzew, kolorowych kwiatów i pięknych widoków. Podzielony on został na kilka obszarów. Możemy tu zobaczyć między innymi rodzime rośliny wyspiarskie, drzewa z różnych stron świata, z których część występuje również w Himalajach, sukulenty o gigantycznych rozmiarach, rośliny o właściwościach leczniczych i aromatycznych oraz park dla rzadkich roślin i ptaków.

Co warto zobaczyć w Funchal
Co warto zobaczyć w Funchal – Ogród Botaniczny

Z kolei w Ogrodach Tropikalnych oprócz egzotycznej roślinności można oglądać bogatą kolekcję azulejos pochodzącą z różnych miejsc dawnego imperium portugalskiego. Poza tym dwie wystawy prezentują afrykańskie rzeźby, a w trzeciej można oglądać imponującą kolekcję minerałów. Dodatkowo spacerując wśród tropików, możemy na chwilę przenieść się w świat Orientu. Stworzono tu dwa orientalne ogrody z mitycznymi rzeźbami, przedmiotami kultu otoczone wodą, w której pływają kolorowe karpie koi.

Co warto zobaczyć w Funchal
Ogrody Tropikalne w Funchal
Ogrody Tropikalne w Funchal
Co warto zobaczyć w Funchal – Ogrody Tropikalne

Co warto spróbować

Będąc na Maderze warto spróbować lokalnych specjałów, potraw i owoców. Jednym z nich jest Espetada em Pau de Lauro to szaszłyk wołowy lub cielęcy na patyku laurowym, choć często podawany na metalowym szpikulcu zwisającym na haku z dodatkami. Warto spróbować dań z ryb np. pałasza czarnego (espada) często podawanego z bananami lub dorsza (bacahlau). Jako przekąskę świetnie sprawdza się Bolo do Caco puszysty placek pieczony na patelni z masłem ziołowym i innymi dodatkami często sprzedawany w budkach.

Co warto spróbować w Funchal
Co warto spróbować – Espedata
Co warto spróbować w Funchal
Co warto spróbować w Funchal – pałasz czarny z bananem

Madera słynie również z kolorowych, soczystych i pysznych owoców. Kilka rodzajów marakui, cherimoya (annona), guawa, malutka pitanga czy wzbudzająca największe zainteresowanie zielona szyszka – Monstera Delicioza. Owoc ten o smaku banana połączonego z ananasem nadaje się do jedzenia, dopiero gdy sześciokątne zielone łuski zaczną żółknąć i odpadać.

Jedzenie zielonego owocu może być niebezpieczne, ponieważ zawiera on kłujące rafidy czyli kryształki szczawianu wapnia, które mogą powodować podrażnienia języka, jamy ustnej czy gardła. Dopiero dojrzały miękki owoc traci kłujące igiełki i wtedy można go bezpiecznie skosztować.

Absolutnie narodowym napojem Madery jest Poncha. Alkohol najczęściej podaje się ze świeżym sokiem owocowym, trzciną cukrową i miodem. Jest wiele wariantów oprócz tych popularnych z marakują i pomarańczami polecam spróbować z pitangą czy tangeriną.

Co warto spróbować w Funchal
Co warto spróbować w Funchal – pitanga
Co warto spróbować w Funchal
Co warto spróbować w Funchal – poncha

Unikalna atrakcja

Unikalną atrakcją w Funchal jest zjazd wiklinowymi saniami kierowanymi przez carreiros. Tradycja ta sięga XIX w., kiedy to wiklinowe sanie były środkiem lokomocji dla miejscowych, którzy chcieli szybko przemieścić się z Monte do Funchal. Obecnie atrakcja cieszy się wielkim zainteresowaniem, co widać po długich kolejkach. Trasa zjazdowa ma długość 2 km. i biegnie szosą, która nie jest wyłączona z ruchu.

Zjazd wiklinowymi sankami

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zaprasza również do odwiedzenia:

Zwiedzanie Madery autobusem

Leave a Reply