Zwiedzanie madery autobusem

Zwiedzanie Madery autobusem

Zwiedzanie Madery autobusem to nie lada przeżycie. Kierowcy komunikacji miejskiej i nie tylko wspinają się stromymi drogami często nad przepaścią. Dlatego też obserwowanie z okna autobusu malowniczych widoków wyspy dostarcza wiele emocji.

Przylecieliśmy na Maderę w okresie świąt bożonarodzeniowych 25 grudnia. To jedyny dzień w roku, kiedy autobusy z lotniska nie kursują. Nie chciałam wynajmować samochodu, więc jeszcze przed wylotem zarezerwowałam taksówkę przez stronę Booking.com. Jest to tańsza opcja niż wzięcie taksówki bezpośrednio na lotnisku. Oprócz 25 grudnia pomiędzy stolicą Madery a lotniskiem kursują aerobusy, których rozkład jazdy dostosowany jest do lotów.

Zwiedzanie Madery autobusem

Co prawda autobusem nie dojedziemy we wszystkie miejsca na wyspie, szczególnie lewady. Jednak do wielu niesamowitych miejsc komunikacją publiczną dojedziemy. Oto kilka z nich, które odwiedziliśmy na Maderze. Naszą bazą wypadową była stolica Funchal. Kursuje tu czterech przewoźników. Nie będę ich opisywać w szczegółach, na jakich trasach kursują, bo to można sprawdzić pod poniższymi linkami:

Horarios – autobusy tej firmy w kolorze żółtym kursują po Funchal, poza miastem z żółtym paskiem,

Sam – autobusy są częściowo zielone oraz aerobus, który kursuje pomiędzy lotniskiem a stolicą Madery,

Rodoeste – autobusy są białe z czerwonym paskiem,

Eacl – autobusy mają czerwony i siwy pasek.

Przystanki autobusowe w większości zlokalizowane są przy głównej ulicy Avenida do Mar lub jej najbliższej okolicy. Bilety można kupić zarówno u kierowcy jak i w budkach znajdujących się na powyższej ulicy.

Widok podczas jazdy autobusem na Cabo Girao

Cabo Girao

Cabo Girao to drugi co do wielkości klif na świecie o wysokości 580 m. Z jego szczytu rozciąga się panoramiczny widok na całą okolicę. Fajną opcją jest obejrzenie go od strony oceanu np. podczas rejsu katamaranem, który podpływa prawie pod sam klif. Na szczycie skały znajduje się podwieszana szklana platforma, przez którą można zobaczyć jej podnóże oraz niewielkie obszary uprawne. Dawniej można było do nich dotrzeć tylko łodzią. Od 2003 r. rolnicy mogą dostać się tam również windą. W pobliżu punktu widokowego znajduje się miejsce parkingowe i przystanek autobusowy, gdzie dojeżdża autobus nr 7 firmy Rodeste.

Zwiedzanie Madery autobusem – Cabo Girao
Zwiedzanie Madery autobusem – Cabo Girao

Pico Ruivo

Pico Ruivo (1862 m) to najwyższy szczyt na Maderze, z którego roztacza się przepiękny widok na pozostałe góry. Zbierając informacje przed wyjazdem, w wielu miejscach natknęłam się na informację, że nie ma możliwości dostać się na szczyt z przystanku autobusowego. Jest to jednak możliwe w ciągu jednego dnia, choć wymaga dużo więcej czasu i sprawności fizycznej. Autobusem nr 103, 56 i 138 można dojechać do miejscowości Santana słynącej z trójkątnych domków.

Zwiedzanie Madery autobusem – Santana
Zwiedzanie Madery autobusem – Casa das Queimadas

Najgorszy odcinek naszej wędrówki prowadził ok. 1,5 godziny asfaltem pod górę. Dalej już było tylko lepiej i piękniej, ale wciąż pod górę. Doszliśmy do jednego z częściej fotografowanych miejsc na Maderze, Casa das Queimadas. Malownicze budynki otoczone zielonym krajobrazem parku niczym deszczowe lasy. Kierując się szlakiem po lewej stronie budynków, powoli zanurzamy się w baśniową krainę kolorów. Przez ponad dwa kilometry wspinania się pod górę nie spotkaliśmy nikogo.

Szlak pieszy na Pico Ruivo
Szlak pieszy na Pico Ruivo
Pieszy szlak na Pico Ruivo

Dopiero na znajdującym się przy szosie punkcie widokowym Mirodouro das Empenas spotkaliśmy osoby, które zatrzymywały się  autami, by chwilę później jechać na parking u podnóża Pico Ruivo. Przecinając szosę wspinamy się dalej w stronę do punktu widokowego Achada do Teixeira. Dalej parking, gdzie większość rozpoczyna swoją wędrówkę na szczyt trasą PR 1.2 Verada do Pico Ruivo. Powrót do Santany tą samą trasą. Inna opcja to taksówka, z parkingu pod szczytem to koszt około 17 euro.

Widok ze szczytu Pico Ruivo
Widok ze szczytu Pico Ruivo

Ponta de Sao Laurenco

Ponta de Sao Laurenco PR 8 to jeden z najbardziej widowiskowych szlaków, który rozciąga się wzdłuż wschodniego półwyspu. Dominuje tutaj bezdrzewny, wulkaniczny krajobraz. Bazaltowe skały mienią się szeroką gamą kolorów. Przy półwyspie znajdują się dwie małe wyspy Desembarcadouros i Ilhéu da Ponta de S. Lourenço.

Zwiedzanie Madery autobusem – Ponta de Sao Laurenco
Zwiedzanie Madery autobusem – Ponta de Sao Laurenco

Trasa nie jest wymagająca, dlatego też bardzo popularna. Szlak raz wznosi się, raz opada, przebiegając często tuż przy stromym klifie z wieloma punktami widokowymi. Najwyższe wzniesienie to Ponta de São Lourenço ma 176 m. W małej zatoczce znajduje się też plaża, gdzie można się kąpać. Do tej trasy turystycznej można dojechać autobusem nr 113 firmy SAM do parkingu Baia D’Abra, skąd zaczyna się około 8 km szlak.

Zwiedzanie Madery autobusem – Ponta de Sao Laurenco

Dolina zakonnic -Curral das Freiras

Dolina Zakonnic znajduje się w sercu Madery, która utworzona została wskutek aktywności wulkanicznej i erozji. W XVI w. zabierając ze sobą klasztorny skarb, zakonnice z klasztoru Santa Clara schroniły się tutaj przed piratami atakującymi wyspę. Wioska Curral das Fereiras otoczona jest z każdej strony wysokimi górami, co daje piękny panoramiczny widok.

Zwiedzanie Madery autobusem – Curral das Fereiras

Do Doliny Zakonnic można dojechać autobusem nr 81 , który zatrzymuje się przy punkcie widokowym Miradouro Eira do Serrado na wysokości 1095 m skąd roztacza się fantastyczny widok na dolinę. Z tego miejsca ponad dwukilometrowym pieszym szlakiem można zejść do wioski. Słynie ona z rozmaitych słodkości z dodatkiem jadalnych kasztanów, które można tutaj kupić i skosztować. Z wioski kursują autobusy, które zabiorą nas z powrotem do Funchal.

Zwiedzanie Madery autobusem – Curral das Fereiras
Zwiedzanie Madery autobusem – Curral das Fereiras

Z pewnością też nie można pominąć stolicy Madery Funchal, która posiada wiele miejsc, które koniecznie należy zobaczyć. Jednak o tym w osobnym artykule.

Dziękuję, że odwiedziłaś/odwiedziłeś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

5 thoughts on “Zwiedzanie Madery autobusem”

  1. W przypadku Madery chyba nie ważne jak, ważne, że w ogóle. Bo te widoki są tak fenomenalne, że bez względu na środek transportu człowiek będzie się miał czym zachwycać 🙂

  2. Byłam na Maderze w zeszłe wakacje:) 2 niesamowite tygodnie! My wypożyczyliśmy auto, bo jest jest to ogromne ułatwienie i w wiele miejsc bez niego nie dotrzemy. Polecam zwłaszcza pojechać na wschód słońca na Pico Arieiro i stamtąd ruszyć pieszo na Pico Ruivo. Dużo chodzę po górach, ale ta trasa to mój numer 1! No i levady! Te też są niesamowite! Ach Madera!

Leave a Reply