Co warto zobaczyć w Porto?

Co warto zobaczyć w Porto? To fascynujące miasto posiada wiele ciekawych miejsc, których podczas zwiedzania nie można przeoczyć.  W poście zawarłam opis tych, które odwiedziłam wraz z zaznaczeniem ich lokalizacji na mapie.

Odkrywanie Porto rozpoczynamy przy ratuszu a raczej przy jego tylnej części, gdzie znajduje się niewielki Praca da Trindade z XIX wiecznym Igereja da Santissima Trindade. Z tego miejsca jest bardzo blisko do stacji metra Trindade, gdzie krzyżują się wszystkie jego linie.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - ratusz
Co warto zobaczyć w Porto? – ratusz

 

Wracając do ratusza, budynek został wybudowany w 1920 r. z 70-metrową wieżą centralną, jednak dopiero w 1957 r. zaczął pełnić swoją funkcję. Na środku placu ratuszowego znajduje się XIX wieczny pomnik poety Almeida Garrett, jednej ze znaczących postaci romantyzmu portugalskiego urodzonej w Porto. Wraz z ratuszem rozpoczyna się reprezentacyjna Avenida dos Aliados, z bogato zdobionymi budynkami wykończonymi kopułami i wieżyczkami. Wieczorem wszystko pięknie jest podświetlone.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - postać gazeciarza
Co warto zobaczyć w Porto? – postać gazeciarza

 

Od strony północnej Avenida dos Aliados łączy się z Praca de Liberdade za znajdującym się pośrodku pomnikiem konnym Dom Pedro IV. Natomiast z lewej strony przy skrzynce pocztowej uwieczniona została postać gazeciarza. Całość zamyka XIX wieczny budynek Palacio das Cordosas, który został wzniesiony w miejsce dawnego klasztoru.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - dworzec Sao Bento w nocnej odsłonie
Co warto zobaczyć w Porto? – dworzec Sao Bento w nocnej odsłonie

 

Mijamy budynek pałacu z lewej strony, naszym oczom ukazuje się XIX wieczny gmach dworca kolejowego Sao Banto. Zbudowany został on w miejscu XVI wiecznego klasztoru benedyktynów, który znajdował się w ruinie. Ściany dworca wyłożone zostały płytkami azulejos w latach 1905-1916 autorstwa Jorge Colaco. Na płytkach uwieczniono zarówno sceny z życia wiejskiego, jak i ważne wydarzenia z historii Portugalii. Jest to jedno z najbardziej znanych i odwiedzanych miejsc w Porto.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - dworzec Sao Bento wewnątrz
Co warto zobaczyć w Porto? – dworzec Sao Bento wewnątrz

 

Idąc z tego miejsca cały czas prosto, dojdziemy do rzeki Douro i do górnego poziomu mostu Dom Luis I. My natomiast skręcamy po około 300 m w prawo i dochodzimy do Se do Porto (katedry), wielkiej romańskiej świątyni, powstałej na przełomie XII i XIII w. Z Terreiro da Se rozciąga się piękny widok na najstarszą dzielnicę Ribeirę. Na placu znajduje się nawiązujący do manuelińskiego stylu potężny pręgierz.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - punkt widokowy na dziedzińcu katedry
Co warto zobaczyć w Porto? – punkt widokowy na dziedzińcu katedry

 

Tutaj też wznosi się Paco Episcopal do Porto (Pałac Episkopalny). Obecny wygląd otrzymał na skutek gruntownej przebudowy w XVIII w. w stylu barokowym i rokoko. Obiekt pełnił funkcję rezydencji biskupów do XIX w. do czasu, kiedy to biskup uciekł z miasta podczas oblężenia Porto w 1832 r. Pałac pełnił również funkcję siedziby władz miasta w latach 1916-1956. Ta potężna budowla widoczna jest z wielu miejsc miasta tak samo, jak katedra.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - widok z przeciwległego brzegu Douro
Co warto zobaczyć w Porto? – widok z przeciwległego brzegu Douro

 

Co warto zobaczyć w Porto? - katedra
Co warto zobaczyć w Porto? – katedra

 

Opuszczamy plac katedralny, po prawej stronie mijając wieżę, gdzie obecnie mieści się punkt informacji turystycznej. Dalej skręcamy w lewo w wąską uliczkę tuż przy murach i kierujemy się w stronę rzeki. Stopniowo będziemy zapuszczać się w gąszcz stromych uliczek i starych domów, z których wiele jest w bardzo złym stanie. Ta historyczna dzielnica została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - uliczki dzielnicy Ribeiria
Co warto zobaczyć w Porto? – uliczki dzielnicy Ribeiria

 

Co warto zobaczyć w Porto? - uliczki dzielnicy Ribeiria
Co warto zobaczyć w Porto? – uliczki dzielnicy Ribeiria

 

Co warto zobaczyć w Porto? - uliczki dzielnicy Ribeiria
Co warto zobaczyć w Porto? – uliczki dzielnicy Ribeiria

 

Co warto zobaczyć w Porto? - uliczki dzielnicy Ribeiria
Co warto zobaczyć w Porto? – uliczki dzielnicy Ribeiria

 

Obecnie znajdująca się przy brzegu Douro Cais da Ribeira z kolorowymi fasadami budynków, restauracjami i sklepami z pamiątkami jest głównym obszarem turystycznym miasta. Z tego miejsca można przejść dolnym poziomem mostu Dom Luis I na drugi brzeg rzeki.

Tu warto wspomnieć o najbardziej popularnym i fotografowanym dwukondygnacyjnym  moście Dom Luis I. Zbudowany został w latach 1881-1886. Projektantem jego był Teofilo Seyrig, uczeń Gustave`a Eiffela. Górnym poziomem mostu przebiega linia metra i trasa piesza, natomiast dolnym poziomem odbywa się ruch kołowy i pieszy. Łączy on Porto z Vila Nova de Gaia.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - Most Dom Luis I
Co warto zobaczyć w Porto? – Most Dom Luis I

 

Co warto zobaczyć w Porto? - Most Dom Luis I
Co warto zobaczyć w Porto? – Most Dom Luis I

 

Co warto zobaczyć w Porto? - nabrzeże i Most Dom Luis I w nocnej odsłonie
Co warto zobaczyć w Porto? – nabrzeże i Most Dom Luis I w nocnej odsłonie

 

Kierując się nabrzeżem w przeciwną stronę od mostu, dochodzimy  do Praca Ribeira, jednego z najstarszych placów miasta. Skręcamy w kolejną ulicę Rua Alfandega i jesteśmy przy Casa do Infante prawdopodobnie, miejsca urodzenia najważniejszej postaci ery odkryć, Infante Dom Henrique. W 1427 r. jego nawigatorzy mieli odkryć archipelag Azorów. Obecnie w budynku znajduje się Muzeum Historii Lokalnej.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - Praca Ribeira
Co warto zobaczyć w Porto? – Praca Ribeira

 

Dalej znajduje się pomnik patrona oraz Palacio da Bolsa (Pałac Giełdy Papierów Wartościowych), którego budowę rozpoczęto w połowie XIX w. na ruinach klasztoru franciszkanów. Obecnie służy za miejsce, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne i polityczne. Obok znajduje się kościół wzniesiony na przełomie XIV i XV w. dla wspomnianego klasztoru, następnie w późniejszych stuleciach został przebudowany w barokowym stylu. W bliskim sąsiedztwie kościoła znajduje się początkowy przystanek zabytkowego tramwaju nr 1, którym dojedziemy do ujścia rzeki Douro do oceanu.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - Palacio da Bolsa i pomnik Infante Dom Henrique
Co warto zobaczyć w Porto? – Palacio da Bolsa i pomnik Infante Dom Henrique

 

Z tego miejsca idziemy Rua de Ferreira Borges i dalej w lewo Rua de Belemonte, która doprowadza nas do Palacio de Sao Joao Novo zbudowanego w XVIII w. Niestety obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania, po tym ja uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Cofamy się do Rua Taipas, mijając XVIII fontannę, docieramy do Jardim da Cordoaria, parku z ciekawymi rzeźbami oraz piękną aleją drzew. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Torre dos Clericos (Wieża Kleryków) symbol miasta, który wraz z kościołem została wybudowana w XVIII w. w barokowym stylu.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - Jardim da Cordoaria
Co warto zobaczyć w Porto? – Jardim da Cordoaria

 

Naprzeciw kościoła znajduje się nowoczesny skwer Praca de Lisboa z drzewkami oliwnymi. To idealne miejsce na chwilę wytchnienia, gdzie można jak inni usiąść lub położyć się na trawie. Pod skwerem znajdują się natomiast sklepiki i kafejki. Przy Rua das Carmelitas mieści się jedna z najpopularniejszych bibliotek w Europie Livraria Lello otwarta na początku ubiegłego stulecia. Kiedyś bezpłatna dzisiaj tak popularna, że wyznaczane są godziny wstępu.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - Praca de Lisboa i Torre dos Clericos
Co warto zobaczyć w Porto? – Praca de Lisboa i Torre dos Clericos

 

Dalej na rogu Praca de Carlos Alberto i Rua do Carmo znajdują się dwa kościoły Igereja do Carmo i Igereja dos Carmelitas, które bardzo blisko siebie. Dzieli je bardzo wąski dom mający szerokość zaledwie jednego metra. Był on zamieszkiwany jeszcze do 80-tych lat ubiegłego wieku. Wzniesiony został w taki sposób, aby oba kościoły nie miały wspólnego muru. Miało to zapobiec wszelkim relacjom pomiędzy zakonnicami i mnichami.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - Igereja do Carmo i Igereja dos Carmelitas
Co warto zobaczyć w Porto? – Igereja do Carmo i Igereja dos Carmelitas

 

Igereja do Carmo wzniesiony został w II połowie XVIII w. w stylu późnego baroku i rokoko. Boczną ścianę świątyni zdobią płytki azulejos, które dodano w 1912 r. Natomiast drugi kościół Igereja dos Carmelitas pochodzi z XVII w. i był częścią nieistniejącego dziś klasztoru.

Warto przespacerować się klimatycznym, pobliskim deptakiem Rua do Cedofeita z dwoma rzędami domów pochodzących z przełomu XVIII i XIX w. Aby do niego dojść, należy skręcić w Praca de Carlos Alberto i minąć skwer z lewej strony.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - Jardis do Palacio de Cristal
Co warto zobaczyć w Porto? – Jardis do Palacio de Cristal

 

Naszym celem są jeszcze Jardis do Palacio de Cristal  (Ogrody Kryształowego Pałacu). Aby tam dotrzeć, okrążamy Szpital Uniwersytecki i wchodzimy w Rua de Dom Manuel II. Nazwa pochodzi od pierwotnie znajdującego się w tym miejscu pałacu wzorowanego na Crystal Palace w Londynie. W 1956 r. budowlę zastąpiła obecna konstrukcja, w której odbywają się imprezy sportowe i koncerty muzyczne. Obiekt otaczają ogrody jako uzupełnienie do pałacu zaprojektowane przez niemieckiego architekta Emile David.

 

Co warto zobaczyć w Porto? - Jardis do Palacio de Cristal
Co warto zobaczyć w Porto? – Jardis do Palacio de Cristal

 

Na obszarze ośmiu hektarów znajdują się ogrody tematyczne z egzotycznymi drzewami, roślinnością, fontannami, zbiornikami wodnymi i posągami, wśród których przechadzają się pawie. Wszystko połączone jest alejkami zachęcającymi do spacerów. Z tego miejsca roztacza się również rozległy widok na rzekę Douro.

Na koniec chcę wspomnieć o tym, co najbardziej urzekło mnie w tym niezwykłym mieście, to oszałamiający widok, który roztacza się z dziedzińca klasztoru Mosteiro da Serra do Pilar. Klasztor znajduje się  na wzgórzu, po lewej stronie mostu Dom Luis I. To najpiękniejszy widok miasta, zwłaszcza o zmroku, jaki do tej pory widziałam.

 

Widok na rzekę Douro
Widok na rzekę Douro

 

Widok na rzekę Douro
Widok na rzekę Douro

 

Oprócz wymienionych jest jeszcze wiele innych ciekawych miejsc, placów i uliczek, gdzie wśród budynków ukryte zostały prawdziwe perełki. Aby je odnaleźć, warto poświęcić więcej niż jeden czy dwa dni i bez pośpiechu poznać to niezwykłe miasto.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Informacje praktyczne o Porto
Plaże w okolicach Porto

9 thoughts on “Co warto zobaczyć w Porto?”

  1. Uwielbiam te domy z azulejos wygladajace, jakby dawno nikt w nich nie mieszkał. To dopiero przygoda! Dzięki za Porto!

  2. Ohh, Porto jest cudowne:) Mieszkałam tam pół roku, potem odwiedziłam kolejny raz i w tym roku znów tam jadę. Zdjęcia pokazują wszystkie moje ukochane miejsca no prawie wszystkie, bo nie ma mojej ukochanej trasy z Ribeiry nad ocean, ukochanego parku w pobliżu Estadio do Dragao, i wspaniałego widoku na Ribeire z Parku po drugiej stronie rzeki, czyli w Villa Nove de Gaia… 🙂 Ehhh, Porto jest naprawdę przecudowne:) Póki będą bezpośrednie połączenia z Wroclawia, to będę tam jeżdzić:)

    1. Zgodzę się. Porto jest wyjątkowe. Ja zakochałam się w nocnym widoku oglądanym z Mosteiro da Serra do Pilar. Jeden z piękniejszych jakie widziałam.

Leave a Reply