Co warto zobaczyć w Porto? To fascynujące miasto posiada wiele ciekawych miejsc, których podczas zwiedzania nie można przeoczyć. W poście zawarłam opis tych, które odwiedziłam wraz z zaznaczeniem ich lokalizacji na mapie.
Odkrywanie Porto rozpoczynamy przy ratuszu a raczej przy jego tylnej części, gdzie znajduje się niewielki Praca da Trindade z XIX wiecznym Igereja da Santissima Trindade. Z tego miejsca jest bardzo blisko do stacji metra Trindade, gdzie krzyżują się wszystkie jego linie.

Wracając do ratusza, budynek został wybudowany w 1920 r. z 70-metrową wieżą centralną, jednak dopiero w 1957 r. zaczął pełnić swoją funkcję. Na środku placu ratuszowego znajduje się XIX wieczny pomnik poety Almeida Garrett, jednej ze znaczących postaci romantyzmu portugalskiego urodzonej w Porto. Wraz z ratuszem rozpoczyna się reprezentacyjna Avenida dos Aliados, z bogato zdobionymi budynkami wykończonymi kopułami i wieżyczkami. Wieczorem wszystko pięknie jest podświetlone.

Od strony północnej Avenida dos Aliados łączy się z Praca de Liberdade za znajdującym się pośrodku pomnikiem konnym Dom Pedro IV. Natomiast z lewej strony przy skrzynce pocztowej uwieczniona została postać gazeciarza. Całość zamyka XIX wieczny budynek Palacio das Cordosas, który został wzniesiony w miejsce dawnego klasztoru.

Mijamy budynek pałacu z lewej strony, naszym oczom ukazuje się XIX wieczny gmach dworca kolejowego Sao Banto. Zbudowany został on w miejscu XVI wiecznego klasztoru benedyktynów, który znajdował się w ruinie. Ściany dworca wyłożone zostały płytkami azulejos w latach 1905-1916 autorstwa Jorge Colaco. Na płytkach uwieczniono zarówno sceny z życia wiejskiego, jak i ważne wydarzenia z historii Portugalii. Jest to jedno z najbardziej znanych i odwiedzanych miejsc w Porto.

Idąc z tego miejsca cały czas prosto, dojdziemy do rzeki Douro i do górnego poziomu mostu Dom Luis I. My natomiast skręcamy po około 300 m w prawo i dochodzimy do Se do Porto (katedry), wielkiej romańskiej świątyni, powstałej na przełomie XII i XIII w. Z Terreiro da Se rozciąga się piękny widok na najstarszą dzielnicę Ribeirę. Na placu znajduje się nawiązujący do manuelińskiego stylu potężny pręgierz.

Tutaj też wznosi się Paco Episcopal do Porto (Pałac Episkopalny). Obecny wygląd otrzymał na skutek gruntownej przebudowy w XVIII w. w stylu barokowym i rokoko. Obiekt pełnił funkcję rezydencji biskupów do XIX w. do czasu, kiedy to biskup uciekł z miasta podczas oblężenia Porto w 1832 r. Pałac pełnił również funkcję siedziby władz miasta w latach 1916-1956. Ta potężna budowla widoczna jest z wielu miejsc miasta tak samo, jak katedra.


Opuszczamy plac katedralny, po prawej stronie mijając wieżę, gdzie obecnie mieści się punkt informacji turystycznej. Dalej skręcamy w lewo w wąską uliczkę tuż przy murach i kierujemy się w stronę rzeki. Stopniowo będziemy zapuszczać się w gąszcz stromych uliczek i starych domów, z których wiele jest w bardzo złym stanie. Ta historyczna dzielnica została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.




Obecnie znajdująca się przy brzegu Douro Cais da Ribeira z kolorowymi fasadami budynków, restauracjami i sklepami z pamiątkami jest głównym obszarem turystycznym miasta. Z tego miejsca można przejść dolnym poziomem mostu Dom Luis I na drugi brzeg rzeki.
Tu warto wspomnieć o najbardziej popularnym i fotografowanym dwukondygnacyjnym moście Dom Luis I. Zbudowany został w latach 1881-1886. Projektantem jego był Teofilo Seyrig, uczeń Gustave`a Eiffela. Górnym poziomem mostu przebiega linia metra i trasa piesza, natomiast dolnym poziomem odbywa się ruch kołowy i pieszy. Łączy on Porto z Vila Nova de Gaia.



Kierując się nabrzeżem w przeciwną stronę od mostu, dochodzimy do Praca Ribeira, jednego z najstarszych placów miasta. Skręcamy w kolejną ulicę Rua Alfandega i jesteśmy przy Casa do Infante prawdopodobnie, miejsca urodzenia najważniejszej postaci ery odkryć, Infante Dom Henrique. W 1427 r. jego nawigatorzy mieli odkryć archipelag Azorów. Obecnie w budynku znajduje się Muzeum Historii Lokalnej.

Dalej znajduje się pomnik patrona oraz Palacio da Bolsa (Pałac Giełdy Papierów Wartościowych), którego budowę rozpoczęto w połowie XIX w. na ruinach klasztoru franciszkanów. Obecnie służy za miejsce, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne i polityczne. Obok znajduje się kościół wzniesiony na przełomie XIV i XV w. dla wspomnianego klasztoru, następnie w późniejszych stuleciach został przebudowany w barokowym stylu. W bliskim sąsiedztwie kościoła znajduje się początkowy przystanek zabytkowego tramwaju nr 1, którym dojedziemy do ujścia rzeki Douro do oceanu.

Z tego miejsca idziemy Rua de Ferreira Borges i dalej w lewo Rua de Belemonte, która doprowadza nas do Palacio de Sao Joao Novo zbudowanego w XVIII w. Niestety obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania, po tym ja uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Cofamy się do Rua Taipas, mijając XVIII fontannę, docieramy do Jardim da Cordoaria, parku z ciekawymi rzeźbami oraz piękną aleją drzew. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Torre dos Clericos (Wieża Kleryków) symbol miasta, który wraz z kościołem została wybudowana w XVIII w. w barokowym stylu.

Naprzeciw kościoła znajduje się nowoczesny skwer Praca de Lisboa z drzewkami oliwnymi. To idealne miejsce na chwilę wytchnienia, gdzie można jak inni usiąść lub położyć się na trawie. Pod skwerem znajdują się natomiast sklepiki i kafejki. Przy Rua das Carmelitas mieści się jedna z najpopularniejszych bibliotek w Europie Livraria Lello otwarta na początku ubiegłego stulecia. Kiedyś bezpłatna dzisiaj tak popularna, że wyznaczane są godziny wstępu.

Dalej na rogu Praca de Carlos Alberto i Rua do Carmo znajdują się dwa kościoły Igereja do Carmo i Igereja dos Carmelitas, które bardzo blisko siebie. Dzieli je bardzo wąski dom mający szerokość zaledwie jednego metra. Był on zamieszkiwany jeszcze do 80-tych lat ubiegłego wieku. Wzniesiony został w taki sposób, aby oba kościoły nie miały wspólnego muru. Miało to zapobiec wszelkim relacjom pomiędzy zakonnicami i mnichami.

Igereja do Carmo wzniesiony został w II połowie XVIII w. w stylu późnego baroku i rokoko. Boczną ścianę świątyni zdobią płytki azulejos, które dodano w 1912 r. Natomiast drugi kościół Igereja dos Carmelitas pochodzi z XVII w. i był częścią nieistniejącego dziś klasztoru.
Warto przespacerować się klimatycznym, pobliskim deptakiem Rua do Cedofeita z dwoma rzędami domów pochodzących z przełomu XVIII i XIX w. Aby do niego dojść, należy skręcić w Praca de Carlos Alberto i minąć skwer z lewej strony.

Naszym celem są jeszcze Jardis do Palacio de Cristal (Ogrody Kryształowego Pałacu). Aby tam dotrzeć, okrążamy Szpital Uniwersytecki i wchodzimy w Rua de Dom Manuel II. Nazwa pochodzi od pierwotnie znajdującego się w tym miejscu pałacu wzorowanego na Crystal Palace w Londynie. W 1956 r. budowlę zastąpiła obecna konstrukcja, w której odbywają się imprezy sportowe i koncerty muzyczne. Obiekt otaczają ogrody jako uzupełnienie do pałacu zaprojektowane przez niemieckiego architekta Emile David.

Na obszarze ośmiu hektarów znajdują się ogrody tematyczne z egzotycznymi drzewami, roślinnością, fontannami, zbiornikami wodnymi i posągami, wśród których przechadzają się pawie. Wszystko połączone jest alejkami zachęcającymi do spacerów. Z tego miejsca roztacza się również rozległy widok na rzekę Douro.
Na koniec chcę wspomnieć o tym, co najbardziej urzekło mnie w tym niezwykłym mieście, to oszałamiający widok, który roztacza się z dziedzińca klasztoru Mosteiro da Serra do Pilar. Klasztor znajduje się na wzgórzu, po lewej stronie mostu Dom Luis I. To najpiękniejszy widok miasta, zwłaszcza o zmroku, jaki do tej pory widziałam.


Oprócz wymienionych jest jeszcze wiele innych ciekawych miejsc, placów i uliczek, gdzie wśród budynków ukryte zostały prawdziwe perełki. Aby je odnaleźć, warto poświęcić więcej niż jeden czy dwa dni i bez pośpiechu poznać to niezwykłe miasto.
Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci mój wpis, proszę polub moją stronę.
Zapraszam również do odwiedzenia:
Informacje praktyczne o Porto
Plaże w okolicach Porto
Uwielbiam te domy z azulejos wygladajace, jakby dawno nikt w nich nie mieszkał. To dopiero przygoda! Dzięki za Porto!
Są niesamowite 🙂
Przepiękne zdjęcia i podróż godna pozazdroszczenia 🙂
Dziękuję 🙂
Bardzo lubię Porto, byliśmy już dwa razy 🙂
Porto już od dawna jest na mojej liście miejsc do zobaczenia 🙂 Dzięki za ten wpis!
Życzę szybkiej realizacji. Powodzenia 🙂
Ohh, Porto jest cudowne:) Mieszkałam tam pół roku, potem odwiedziłam kolejny raz i w tym roku znów tam jadę. Zdjęcia pokazują wszystkie moje ukochane miejsca no prawie wszystkie, bo nie ma mojej ukochanej trasy z Ribeiry nad ocean, ukochanego parku w pobliżu Estadio do Dragao, i wspaniałego widoku na Ribeire z Parku po drugiej stronie rzeki, czyli w Villa Nove de Gaia… 🙂 Ehhh, Porto jest naprawdę przecudowne:) Póki będą bezpośrednie połączenia z Wroclawia, to będę tam jeżdzić:)
Zgodzę się. Porto jest wyjątkowe. Ja zakochałam się w nocnym widoku oglądanym z Mosteiro da Serra do Pilar. Jeden z piękniejszych jakie widziałam.