Zamek w Steinhöfel – atrakcja turystyczna Brandenburgii

Zamek w Steinhöfel położony jest w pięknym parku w stylu angielskim około 33 km od polskiej granicy. Całość tworzy niezwykle urokliwy XVIII wieczny zespół zamkowo-parkowy, który szczególnie zachwyca w okresie, gdy drzewa mienią się w słońcu ciepłymi kolorami jesieni.

 

Wejścia na teren zespołu strzegą dwa kamienne sfinksy pochodzące z 1792 r. Po prawej stronie wznosi się późno-klasycystyczny zamek. Jego początki związane są ze szlachecką rodziną Wulffen, która wybudowała w tym miejscu dwór w 1730 r.

 

Zamek w Steinhöfel
Zamek w Steinhöfel

Kolejny właściciel, pruski marszałek Oberhofem Valentin von Massow od 1790 r. przez pięć lat przebudowywał i rozbudowywał posiadłości, nadając jej charakter wiejskiej rezydencji. Nadzór nad całym projektem sprawował niemiecki architekt i projektant Dawid Gilly, który również odpowiedzialny był między innymi za przebudowę obiektów portowych w Gdańsku i Elblągu.

 

Zamek w Steinhöfel
Zamek w Steinhöfel

 

Zespół zamkowo-parkowy w Steinhöfel stał się wzorem dla późniejszych wiejskich rezydencji wznoszonych w Brandenburgii. Zachwycali się nim także książę Fryderyk Wilhelm III i księżna Luise, którzy polecili architektowi wybudować swoją letnią rezydencję w Paretz.

 

Zamek w Steinhöfel
Zamek w Steinhöfel

Zamek w Steinhöfel odwiedzili także w różnych okresach król pruski Fryderyk Wielki oraz niemiecki pisarz Theodor Fontane. W  I połowie XIX w posiadłość przeszła kolejne zmiany, w które zaangażowany był także inny znany architekt Karl Friedrich Schnkel a w II połowie dodano elementy neobarokowe.

 

Zespół zamkowo-parkowy w Steinhöfel
Zespół zamkowo-parkowy w Steinhöfel

W 1930 r. posiadłość została sprzedana bogatemu rolnikowi, który następnie w 1945 r. został wywłaszczony. Po tym okresie zamek pozostawał w zasobach gminy. W latach 1997 – 2002 całość została odrestaurowana i dostosowana do potrzeb hotelu i restauracji.

 

Zamek w Steinhöfel
Zamek w Steinhöfel

 

Zamek w Steinhöfel
Zamek w Steinhöfel

Zamek otacza angielski park z licznymi ścieżkami, ławkami i elementami małej architektury. Po lewej stronie od głównej bramy znajduje się fontanna i dawna biblioteka, która swoim wyglądem nawiązuje do greckiej świątyni.

 

Zamek w Steinhöfel
Zamek w Steinhöfel

Dalej znajduje się sztuczne jeziorko i  kanały, przez które przerzucone zostały niewielkie mostki. Całości dopełniają drzewa, których barwa o tej porze roku stanowi niezwykle malownicze tło. Jesienny spacer w ciepłych promieniach słońca dostarcza wiele przyjemności i relaksu.

Dziękuję,że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:

Ciekawe miejsca we Frankfurcie nad Odrą.
Ciekawe miejsca w Brandenburgii – te mniej znane.
Mniej znane pałace i zamki Brandenburgii.
Storkow turystyczna atrakcja Brandenburgii

2 thoughts on “Zamek w Steinhöfel – atrakcja turystyczna Brandenburgii”

Leave a Reply