Plaże w okolicach Porto i nie tylko

Plaże w okolicach Porto to niewątpliwie jedna z największych i darmowych atrakcji, do których bardzo łatwo dotrzeć. Jak się okazało wybrzeże to nie tylko piaszczyste plaże, ale także wiele ciekawych obiektów, które warto zobaczyć i poznać ich historię.

 

Matosinhos

 

Matosinhos to miejscowość granicząca z Porto od północnej strony, do której dotrzemy niebieską linią metra. Wysiadając na stacji Matosinhos Sul, po kilku minutach dojdziemy do rozległego łuku piaszczystej plaży. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się szeroka promenada z dużym wyborem barów i restauracji. Ze względu na dogodne warunki uprawiania sportów wodnych znajduje się tutaj wypożyczalnia desek  do windsurfingu oraz szkółka.

 

Plaże w okolicach Porto - Matosinhos
Plaże w okolicach Porto – Matosinhos

 

Nad pobliskim rondem zawieszona została osobliwa konstrukcja dzieła amerykańskiej artystki Janet Echelman. Rzeźba jest wielowarstwowym układem sieci poruszających się na wietrze.  Całość ma nawiązywać do tradycyjnego przemysłu rybackiego tego miasta.

 

Plaże w okolicach Porto - rzeźba
Plaże w okolicach Porto – rzeźba

 

Plaża znajduje się pomiędzy portem Leixoes z prawej strony oraz Forte de São Francisco Xavier do Queijo z lewej strony, zwany też Castelo do Queijo (serowy zamek). Ten ostatni zbudowany został w XVII w. jako mała fortyfikacja morska na bloku skalnym przypominającym ponoć ser (stąd nazwa fortu). W jego wnętrzach obecnie znajduje się niewielkie muzeum, do którego wstęp kosztuje 0,50 euro. Z murów twierdzy roztacza się piękny widok na ocean i okolicę.

 

Plaże w okolicach Porto - Castelo do Queijo
Plaże w okolicach Porto – Castelo do Queijo

 

Plaże w okolicach Porto - Castelo do Queijo
Plaże w okolicach Porto – Castelo do Queijo

 

Plaże w okolicach Porto - Matosinhos
Plaże w okolicach Porto – Matosinhos

 

Plaże w okolicach Porto - Matosinhos
Plaże w okolicach Porto – Matosinhos

 

Foz do Douro

 

Do Foz do Douro najprościej dojechać tramwajem nr 1, którego trasa wiedzie wzdłuż rzeki na odcinku Infante – Passeio Alegre. Od końcowego przystanku do wybrzeża dzieli nas kilkuminutowy spacer, po którym docieramy  na skraj ujścia rzeki. Tutaj na końcu pomostu wznosi się  latarnia morska Felgueiras. Sześciokątna neoklasycystyczna budowla o wysokości 10 m została zbudowana w 1886 r. Latarnię zmodernizowano w 1945 r. a następnie zautomatyzowano w 1979 r. Od 2009 r. nastąpiła jej dezaktywacja i obecnie wysyła już tylko sygnał dźwiękowy.

 

Plaże w okolicach Porto - latarnia morska
Plaże w okolicach Porto – latarnia morska

 

Plaże w okolicach Porto - Foz do Douro
Plaże w okolicach Porto – Foz do Douro

 

Plaże w okolicach Porto - Foz do Douro
Plaże w okolicach Porto – Foz do Douro

 

Plaże w okolicach Porto - Foz do Douro
Plaże w okolicach Porto – Foz do Douro

 

Nad ocean przyjechaliśmy, aby zobaczyć zachód słońca. Niestety całe wybrzeże spowiła gęstą mgłą. Było wilgotno i nieprzyjemnie a fale rozpryskiwały się o skały, tworząc niesamowite tło dla latarni morskiej. Z czasem mgła nieco ustąpiła, pokazując piękny zachód słońca.

 

Plaże w okolicach Porto - Foz do Douro
Plaże w okolicach Porto – Foz do Douro

 

Co jeszcze można tutaj zobaczyć? Po przeciwnej stronie Avenida de Dom Carlos I znajduje się Fort Sao Joao da Foz, który został wzniesiony w XVII w. w miejscu, gdzie pierwotnie wybudowano kościół i latarnię morską. Twierdza została wzniesiona w ramach planu obrony wybrzeża morskiego w okresie odbudowy niepodległości portugalskiej. Początkowo kościół i rezydencja benedyktynów zostały wchłonięte przez nową fortyfikację a następnie częściowo wyburzone. Obecnie obiekt jest siedzibą Narodowego Instytutu Obrony.

Spacerując wzdłuż wybrzeża w kierunku północnym, po około półtora kilometra dojdziemy do Pergola da Foz w Jardim da Pergola. Ta konstrukcja powstała w latach trzydziestych XX w. na życzenie żony burmistrza, która tak zachwyciła się pergolą znajdującą się w Nicei, że zapragnęła takiej samej w Porto.

 

Praia do Cabedelo do Douro

 

Nad wybrzeże po lewej stronie rzeki Douro wybraliśmy się rowerami. Niestety będąc już w okolicach Ponte da Arrabida dostrzegliśmy gęstą mgłę. Gdy dojechaliśmy do Praia do Cabedelo do Douro przy samym ujściu rzeki, widoczność była bardzo mocno ograniczona…znowu. Plaża piaszczysta, szeroka od strony wschodniej łączy się z Rezerwatem Przyrody Ujścia Douro, który utworzony został w celu ochrony ptaków i krajobrazu.

 

Plaże w okolicach Porto - Rezerwatem Przyrody Ujścia Douro
Plaże w okolicach Porto – Rezerwatem Przyrody Ujścia Douro

 

Plaże w okolicach Porto - Praia do Cabedelo do Douro
Plaże w okolicach Porto – Praia do Cabedelo do Douro

 

Niestety nie było też szans na poprawę widoczności a tym samym na podziwianie widoków. Mimo tego postanowiliśmy pojechać ścieżką rowerową dalej na południe. Trasa biegnie wzdłuż piaszczystego wybrzeża urozmaiconego fragmentami skał. Szkoda, że nie dane nam było podziwiać tego wszystkiego w całej okazałości, jednak sama przejażdżka rowerowa okazała się bardzo przyjemna.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Informacje praktyczne o Porto

8 thoughts on “Plaże w okolicach Porto i nie tylko”

  1. Zdjęcia są zachwycające! W Portugalii udało mi się na razie zwiedzić tylko Algarve ale mam nadzieje, ze już wkrótce uda mi się dotrzeć i do Porto!
    Powtórzę jeszcze raz, piękne zdjęcia!

    Pozdrawiam serdecznie,
    Eff

  2. Następnym razem gorąco polecam zajrzeć trochę bardziej na południe (jeśli jeszcze nie miałaś ku temu okazji). Peniche to pierwsze miejsce, które przychodzi mi do głowy. 🙂

Leave a Reply