Atrakcje turystyczne Guimaraes. Pomysł na jednodniową wycieczkę.

Atrakcje turystyczne Guimaraes to propozycja  jednodniowej wycieczki wraz z informacją dotyczącą dojazdu z Porto i opisem najciekawszych zabytków. Najciekawsze miejsca znajdują się blisko siebie, że bez trudu można dotrzeć do nich spacerem.

 

 

Z Porto do Guimaraes można dojechać pociągiem z dworca Sao Bento. Ceny biletów i godziny odjazdów znajdują się na stronie przewoźnika. Warto na dworcu pojawić się nieco wcześniej, gdyż kolejki przy kasach biletowych zwykle są dość długie. Przed wejściem do pociągu należy zeskanować bilet, przykładając go do czytnika znajdującego się na peronie, nie wcześniej niż 15 minut przed odjazdem. Czas jazdy trwa nieco ponad godzinę. Dodatkowo warto wiedzieć, że w pociągach regionalnych nie ma toalet.

 

Atrakcje turystyczne Guimaraes - pałac Via Flor
Atrakcje turystyczne Guimaraes – pałac Via Flor

 

Wychodząc z dworca w Guimaraes, kierujemy się Av. Dom Alfonso Henriques. Po chwili z prawej strony dostrzegamy XVIII wieczny pałac Via Flor wraz z ogrodem składającym się z trzech poziomów. Jest tutaj też rozległy taras z widokiem na miasto. W barokowym pałacu obecnie mieści się Centrum Kultury.

 

Dalej idąc prosto tą samą ulicą, dochodzimy do historycznego centrum miasta, które w 2001 r. zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Widoczny z daleka napis na fragmencie murów miejskich Aqui Nasceu Portugal (tu urodziła się Portugalia) przypomina o ważnej roli, jaką odegrało to miasto w kształtowaniu się państwa portugalskiego. Tutaj urodził się pierwszy król Alfons I a Guimaraes było przez krótki okres pierwszym ośrodkiem zarządzania.

 

Atrakcje turystyczne Guimaraes - mury miejskie
Atrakcje turystyczne Guimaraes – mury miejskie

 

Po lewej stronie od napisu roztacza się rozległy plac Largo do Toural. Dawniej ten obszar znajdował się poza murami miejskimi. Był tutaj targ, gdzie do XVIII w. handlowano zwierzętami między innymi wołami. Obecnie jest to przestronny plac z fontanną, na którym znajduje się  XVIII – wieczny Igereje de Sao Pedro.

Jednym z największych zabytków Guimaraes jest zamek, który znajdująe się około 10 minut od centrum. Wzniesiono go w celu ochrony wybudowanego w X w. klasztoru. Tutaj miał prawdopodobnie przyjść na świat pierwszy król Portugalii. Twierdza była miejscem zamieszkania dla kilku rodzin królewskich, które przyczyniły się do jej rozbudowy. W XX w. zamek został sklasyfikowany jako Narodowy Zabytek a następnie poddano go renowacji.

 

Atrakcje turystyczne Guimaraes - zamek
Atrakcje turystyczne Guimaraes – zamek

 

Atrakcje turystyczne Guimaraes - zamek
Atrakcje turystyczne Guimaraes – zamek

 

Z zamkowych murów roztacza się rozległy widok na okolicę i pałac książąt Branaca. Ta potężna budowla została zbudowana w I połowie XV w. przez pierwszego księcia Branaca, Dom Alfonso w stylu burgundzkim, który był odzwierciedleniem jego podróży po Europie. Pałac był zamieszkiwany przez potomków księcia do końca XVI w. Potem został porzucony i stopniowo ulegał degradacji. Dopiero w I połowie XX w. poddano go gruntownej renowacji, aby stać się siedzibą Antoniego de Oliveiry Salazara wieloletniego dyktatora Portugalii. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum oraz rezydencja prezydenta na północy kraju.

 

Atrakcje turystyczne Guimaraes - pałac książąt Branaca
Atrakcje turystyczne Guimaraes – pałac książąt Branaca

 

Atrakcje turystyczne Guimaraes - pałac książąt Branaca
Atrakcje turystyczne Guimaraes – pałac książąt Branaca

 

Dalej idziemy jedną z najstarszych ulic Santa Maria, która prowadzi nas do dawnego XVI wiecznym klasztorem św. Klary Convento de Santa Clara z barokowym frontem. Teraz swoją siedzibę mają tutaj władze miejskie. Następnie wychodzimy na Praca de Santiago, który otoczony jest kamiennymi domami.

 

Atrakcje turystyczne Guimaraes - ulica Santa Maria
Atrakcje turystyczne Guimaraes – Rua da Santa Maria

 

Budynkiem łączącym Praca de Santiago z nieco mniejszym Largo da Oliveira jest dawny ratusz miejski, który został wzniesiony w XIV w. a następnie przebudowany w kolejnych stuleciach. Dolna część to rząd czterech średniowiecznych łuków z otwartą przestrzenią wewnątrz, którą swobodnie można się przemieszczać z jednego placu na drugi.

 

Atrakcje turystyczne Guimaraes - Praca de Santiago
Atrakcje turystyczne Guimaraes – Praca de Santiago

 

Atrakcje turystyczne Guimaraes - Lago da Oliveira
Atrakcje turystyczne Guimaraes – Lago da Oliveira

 

Lago da Oliveira otaczają tradycyjne domy północnej Portugalii z werandami wspartymi na kamiennych kolumnach. Na placu znajduje się gotycka świątynia Igereje de Nossa Senhora da Oliveira zbudowana w X w. Tuż przed nią wzniesiony został pomnik z gotyckimi łukami z XIV w. upamiętniający zwycięską bitwę o Salando. Oba place Lago da Oliveira i Praca de Santiago są historycznym sercem Guimaraes. Tutaj znajdują się klimatyczne kafejki i restauracje, które zachęcają do odpoczynku i spróbowania regionalnych specjałów także tych słodkich.

 

Atrakcje turystyczne Guimaraes - Lago da Oliveira
Atrakcje turystyczne Guimaraes – Lago da Oliveira

 

Atrakcje turystyczne Guimaraes - Lago da Oliveira
Atrakcje turystyczne Guimaraes – Lago da Oliveira

 

 

To piękne zabytkowe miasto o specyficznej zabudowie posiada niepowtarzalny klimat. Jeżeli spędzasz w Porto dłuższy czas, to właśnie Guimaraes będzie idealnym celem jednodniowej wycieczki.

Dziękuję,że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Informacje praktyczne o Porto
Co warto zobaczyć w Porto

Leave a Reply