Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro.

Na zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro wystarczy jeden dzień. To średniej wielkości miasto znajduje się około 75 km na południe od Porto. Możemy je zwiedzić pieszo, rowerem lub łodzią. Dwie pierwsze opcje są bezpłatne. 

 

 

Na jednodniową wycieczkę wybraliśmy się pociągiem, który odjeżdża z dworca Sao Bento w Porto. Czas jazdy trwa trochę więcej niż godzinę a szczegóły co do godzin odjazdu i cen biletów znajdziesz tutaj. Przed wejściem do pociągu należy zeskanować bilet, przykładając go do czytnika znajdującego się na peronie.

Miasto od wieków związane było z handlem, produkcją soli i oceanem. Do końca XVI w. było ważnym portem morskim. Niestety stopniowe nanoszenie osadów przez rzekę Vouge i wielki sztorm ostatecznie oddzielił lagunę od oceanu i zamienił ją w wielkie bagno. Konsekwencją tego był upadek gospodarczy i odpływ ludzi z  miasta. Na usypanej mierzei z czasem powstała rybacka wioska Costa Nova.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro - widok na główny kanał
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro – widok na główny kanał

 

Aby umożliwić miastu dostęp do oceanu oraz jego rozwój na początku XIX w. przystąpiono do budowy sieci kanałów. Główny kanał Rio przepływa przez środek dolnej część Aveiro, dzieląc je na dwie części. Północną zamieszkiwali głównie rybacy, natomiast południowa część przyciągała ludzi bardziej zamożnych. Obecnie stare centrum miasta skupia największe atrakcje i zabytki, ale nie tylko…

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro - dawny dworzec kolejowy
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro – dawny dworzec kolejowy

 

Pierwszym ciekawym obiektem zaraz po wyjściu z pociągu jest dawny budynek dworca kolejowego z początku XX w. Jego ściany zdobione są płytkami azulejos, przedstawiające sceny z życia miasta: mężczyzn i kobiety w tradycyjnych strojach, baseny solankowe, łodzie i kanały. Aby dotrzeć do historycznego centrum, musimy przejść prosto główną ulicą Av. Dr. Laurenco Peixinho około jeden kilometr.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro - secesyjne kamienice
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro – secesyjne kamienice

 

Kiedy mijamy rondo z prawej strony, ukazują nam się piękne secesyjne kamienice z kutymi ozdobnymi balkonami. W jednej z nich znajduje się punkt informacji turystycznej (Turismo Centro), gdzie otrzymujemy bezpłatną mapkę miasta z zaznaczeniem najważniejszych atrakcji. Deptak przy R. Domingos Carrancho otwiera nam drogę do odkrywania wąskich uliczek i niewielkich placyków z jaskrawo malowanymi domkami, bądź wyłożonymi kolorowymi kafelkami.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro - deptak przy R. Domingos Carrancho
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro – deptak przy R. Domingos Carrancho

 

Jedną z głównych atrakcji miasta jest z pewnością rejs po kanałach barwnie pomalowaną moliceiros. Ta tradycyjna płaskodenna łódź, przypominająca swoim kształtem gondolę, służyła dawniej do zbierania wodorostów. Zbiory wykorzystywano do nawożenia okolicznych terenów do czasu, gdy zaczęto stosować nowoczesne środki chemiczne. Wtedy to zrodził się pomysł, aby pływające po kanałach moliceiros były atrakcyjnym sposobem zwiedzania miasta.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro - łodzie Moliceiros
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro – łodzie Moliceiros

 

Inną ciekawą opcją zwiedzania miasta jest wycieczka rowerowa, na którą nie trzeba wydawać ani centa. W tym celu musimy przejść na drugą stronę kanału. Przechodząc przez rondo, warto zwrócić uwagę na cztery posągi, które znajdują się po obu jego stronach. Postać Salineira, Mornoto to mieszkańcy Aveiro ubrani w tradycyjne stroje. Trzymane w rękach narzędzia do pracy nawiązują do popularnych zajęć w rejonie. Natomiast figury Fogueteiro i Parceira do Ramo odnoszą się do świąt i tradycji.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro - postać Salineira
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro – postać Salineira

 

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro - bezpłatna wypożyczalnia rowerów
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro – bezpłatna wypożyczalnia rowerów

 

Dalej mijamy centrum handlowe Forum z dwukondygnacyjnymi galeriami i przechodzimy przez mostek. Stąd już widać publiczną stacją rowerowa BUGA. Wypożyczenie rowerów jest bezpłatne, należy tylko pozostawić swój dowód tożsamości, który odbierzemy po powrocie. Jazda rowerem jest świetnym sposobem na poznanie laguny, gdzie znajdują się baseny solankowe. Mokradła obejmują rezerwat przyrody Sao Jacinto, który jest siedliskiem dla licznych gatunków ptaków np. flamingów.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro - flamingi
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro – flamingi

 

Po powrocie i zwróceniu rowerów zaczęliśmy się rozglądać co by tutaj zjeść. Wstąpiliśmy do baru Ramona przy R. Eca de Queiroz, gdzie serwują pyszne i niedrogie hamburgery. Po chwili odpoczynku mogliśmy dalej  kontynuować zwiedzanie miasta.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro - pyszne hamburgery w barze Ramona
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro – pyszne hamburgery w barze Ramona

 

Obok barokowej katedry, która swymi korzeniami sięga XV w., znajduje się muzeum. Mieści się ono w murach dawnego klasztoru, który był ściśle związany z księżniczką Joanną, córką Alfonsa V. Przebywała ona tutaj przez 20 lat aż do swojej śmierci. Początki klasztoru sięgają XV w. a jego obecny, barokowy kształt został mu nadany w XVIII w.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro - uliczki
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro – uliczki

 

Kierując się w stronę kanału, wychodzimy na plac, na którym znajduje się XVIII wieczny budynek ratusza i pomnik XIX wiecznego dziennikarza i politycznego działacza Jose Estevao Coelho de Magalhaes.

W drodze powrotnej na dworzec zachodzimy jeszcze do cukierni, aby spróbować słodkości, z których słynie Aveiro. Ovos moles to niewielkie ciasteczka składających się z wafelka w kształcie muszli lub beczułki, wypełnionego jajecznym nadzieniem. Pierwotnie były one wytwarzane w klasztorze przez zakonnice.  Jajeczne masa jest popularnym nadzienie nie tylko w ovos moles. Świetnie smakuje z ciastem francuskim.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro - ovos moles
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro – ovos moles

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro - słodkości z masą jajeczną
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro – słodkości z masą jajeczną

 

 

Dziękuję,że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Informacje praktyczne o Porto
Co warto zobaczyć w Porto
Atrakcje turystyczne Guimaraes

5 thoughts on “Zwiedzanie ciekawych miejsc w Aveiro.”

  1. Aveiro ciekawe rejs kosztuje 10 euro od osoby dorosłej. Poza tym ładne kamieniczki no i koscioły. Portugalia ładna ale żeby coś zobaczyć to poza sezonem bo w sezonie kolejki po kilka godzin do głównych atrakcji.

Leave a Reply