Co warto zobaczyć w Lizbonie?

Co warto zobaczyć w Lizbonie. Ta jedna z piękniejszych europejskich stolic, a jej unikalny klimat sprawia, że można się w niej zakochać. Piękne zabytki pełne historii, liczne punkty z malowniczymi widokami, klimatyczne miejsca i uliczki, w których warto się zagubić i odkryć to miasto we własnym tempie.

Lizbonę odwiedziliśmy w zimie a dokładnie w lutym. Tygodniowy pobyt pozwolił nam poznać to niesamowite miasto oraz pobliskie miejscowości Sintrę i Cascais. Korzystaliśmy głównie z komunikacji miejskiej: metra, tramwajów, jak również do wielu miejsc docieraliśmy na pieszo.

Co warto zobaczyć w Lizbonie – Dzielnica Belem

Dzielnica Belem to  miejsce skąd w XV w. Vasco da Gama wypłynął w kierunku Indii. Dotrzeć tutaj można w dwadzieścia minut zabytkowym tramwajem nr 18 i przejeżdżając między innymi obok czerwonego Mostu 25 Kwietnia.

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów to jedna z ważniejszych zabytków Lizbony. Budowę świątyni rozpoczęto na początku XVI w. z polecenia króla Manuela I i trwała ona blisko 50 lat. Kompleks zbudowano w stylu manuelińskim, który jest połączeniem stylów późnego gotyku, włoskiego renesansu i mauretańskiej ornamentyki. Klasztor jest miejscem spoczynku wielu ważnych nie tylko dla Lizbony osobistości, wśród których znajduje się między innymi nagrobek Vasco da Gamy. W XIX w rozbudowano klasztor, dodając mu lewe skrzydło, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Narodowe Archeologii i Muzeum Żeglugi. Podobnie jak Wieża Belem Klasztor Hieronimitów znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - kościół i klasztor Hieronimitów
Co warto zobaczyć w Lizbonie – kościół i klasztor Hieronimitów

Wieża Belem

Mijając z jednej strony Centrum Kulturalne Lizbony, a z drugiej Jardim da Praca do Imperio, pięknie zadbany park z wielką fontanną, kierowaliśmy się do Wieży Belem. Kamienna wieża nawiązuje podobnie jak Klasztor Hieronimitów do stylu manuelińskiego i wzniesiona została w tym samym okresie.

Na przestrzeni lat miała różne zastosowania. Początkowo miała strzec miasta i pobliskiego klasztoru przed atakami z zewnątrz, następnie była punktem orientacyjnym dla marynarzy i pełniła funkcję latarni morskiej. W 1580 roku została przekształcona w więzienie, w którym przebywali między innymi więźniowie polityczni np. Józef Bem, który tworzył Polskie Legiony w Portugalii.

Początkowo Wieżę Belem z każdej strony otaczały wody rzeki Tag. Jednak po trzęsieniu ziemi w 1755 r. rzeka zmieniła swoje koryto i obecni wieża stoi na prawym jej brzegu. Patrząc na tę budowlę, można dostrzec wyrzeźbionego nosorożca na jednej ze ścian. Wiąże się to z tym, że Król Manuel I kolekcjonował egzotyczne zwierzęta takie jak słonie, lwy czy nosorożce.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - Wieża Belem
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Wieża Belem

Pomnik Odkrywców w Lizbonie

Znajdujący się niecałe półtora km dalej Pomnik Odkrywców powstał w 1960 r. w stylu neorealistycznym. Zbudowany w kształcie okrętu, na którym umieszczono 32 figury portugalskich bohaterów na czele z Henrykiem Żeglarzem – portugalskim księciem żyjącym w latach 1394-1460. Uznawany jest on za założyciela uniwersytetu w Lizbonie oraz patron rozwoju floty portugalskiej i odkryć geograficznych.

Muzeum Narodowe Powozów w Lizbonie

Mijając Pałac Belem wzniesiony w 1559 r. przez króla Manuela I, który obecnie jest siedzibą prezydenta Portugalii, kierujemy się do Muzeum Narodowego Powozów. W zasadzie wchodzi ono w skład Pałacu Prezydenckiego. Zwiedzając jego najstarszą część widzieliśmy wspaniałą kolekcję karet z okresu od XVI do XIX w. Bogato zdobione i potężne z kołami o średnicy przekraczającej półtora metra.

Pasteis de Belem

Będąc w Dzielnicy Belem warto skosztować najsłynniejszych słodkości w Portugalii i napić się pysznej kawy przy Rua de Belem. W licznych w mieście pasteleriach nawet w marketach można zajadać się Pasteis de Nata, przepysznymi babeczkami nadziewanymi masą budyniową. Jednak tylko w Belem noszą one nazwę Pasteis de Belem nieprzerwanie produkowane według XIX wiecznej receptury.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - Pomnik Odkrywców
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Pomnik Odkrywców

Co warto zobaczyć w Lizbonie – Dzielnica Baixa

Baixa jest dzielnicą, która najbardziej ucierpiała wskutek trzęsienia ziemi w 1755 r. i praktycznie została odbudowana od zera. Swoim zasięgiem obejmuje obszar od Praca do Comercio do Praca do Dom Pedro IV.

Praca do Comercio

Praca do Comercio zlokalizowany jest nad rzeką Tag i jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Lizbonie. Przejeżdża tędy również zabytkowy autobus nr 28. Przed trzęsieniem ziemi wznosił się tutaj Pałac Królewski z XVI w. Natomiast po katastrofie plac został całkowicie przebudowany. Obecnie znajdują się tutaj budynki ministerialne, restauracje w tym najstarsza Cafe Martinho da Arcada z 1782 r. oraz biuro Informacji Turystycznej. W centralnym miejscu wznosi się statua przedstawiająca króla Jerzego I na koniu. Pomnik został odsłonięty 20 lat po trzęsieniu ziemi.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - Praca do Comercio
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Praca do Comercio

Arco da Rua Augusta

Łuk ulicy Augusta, który łączy Praca do Comercio z najbardziej reprezentacyjną ulicą w Lizbonie Rua Augusta ciągnąca się aż do Praca de Don Pedro IV. Budowla pochodzi z 1875 r., rzeźby znajdujące się na szczycie uosabiają Chwałę, Geniusz i Odwagę, gdzie Chwała koronuje dwie pozostałe. Natomiast rzeźby umieszczone poniżej przedstawiają wybitne osoby związane z Portugalią. Łuk Triumfalny nawiązuje do okresu świetności Portugalii, gdzie dokonywano największych odkryć geograficznych.

Cais das Colunas

Od strony nadbrzeża znajduje się dwie kolumny wzniesione według projektu Eugenio dos Santosa podczas odbudowy Lizbony po trzęsieniu ziemi w 1755 r. Nadbrzeżna przystań przez stulecia pełniła funkcję bramy miasta i z tego miejsca witano żeglarzy powracających z wypraw. Prowadzą do nich marmurowe schody, które są miejscem odpoczynku turystów i miejscowych.

Praca do Municipio

Idąc w stronę się w stronę Praca de Don Pedro IV, po lewej stronie znajduje się Plac Miejski z XIX wiecznym Ratuszem. Jest to jeden z ładniejszych budynków w Lizbonie z bogato zdobioną fasadą budynku. Na placu znajduje się również interaktywne Muzeum Pieniędzy polecane zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - Praca do Municipio
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Praca do Municipio

Elevador Santa Justa

Idąc dalej Rua Augusta, najbardziej popularną i reprezentacyjną ulicą Lizbony, dochodzimy do  Elevador Santa Justa. To jedyna pionowa winda pochodząca z początku XX w. spośród czterech zabytkowych znajdujących się w Lizbonie. Wzniesiona w stylu neogotyckim według projektu Raula Mesniera ucznia Gustawa Eiffela posiada 45 m wysokości. Metalowa konstrukcja posiada dwie drewniane windy, którymi można dostać się do położonej wyżej dzielnicy Bairro Alto w ramach tego samego biletu, na którym poruszamy się przez cały dzień. Chcąc wjechać wyżej na platformę widokową, trzeba dodatkowo zapłacić kilka euro.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - Elevador Santa Justa
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Elevador Santa Justa

Praca de Don Pedro IV

To kolejny reprezentacyjny plac w Lizbonie, bardziej znany pod nazwą Rossio. Obecny wygląd placu uzyskał po odbudowie wskutek trzęsienia ziemi w 1755 r. W północnej części znajduje się XIX-wieczny Teatr Narodowy Marii II z neoklasycystyczną fasadą. Mieści się on w miejscu XV-wiecznego Pałacu Inkwizycji, w którym odbywały się sądy, egzekucje i wszystko co z inkwizycją było związane. Pałac, mimo że przetrwał trzęsienie ziemi uległ zniszczeniu w wyniku pożary w kolejnym stuleciu.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - widok z Elevador Santa Justa
Co warto zobaczyć w Lizbonie – widok z Elevador Santa Justa

Z kolei w południowej części placu znajduje się Łuk Arco da Bandeira. Natomiast nazwa placu pochodzi od umieszczonej na środku placu kolumny z wizerunkiem króla Pedro IV, który był nie tylko królem Portugalii, ale także pierwszym cesarzem Brazylii. Po obu stronach kolumny znajdują się dwie fontanny sprowadzone z Francji. Wreszcie nie można zapomnieć o XIX-wiecznej fasadzie dworca kolejowego, która nawiązuje do stylu manuelińskiego z bogato zdobiona z dwoma portalami splecionymi w kształcie podków. Wewnątrz dworzec wyłożony jest płytkami azulejos, a z niewielkiego tarasu, gdzie jest przystanek taxi, można zobaczyć dzielnicę Alfamę.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - Praca de Don Pedro IV
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Praca de Don Pedro IV

Co warto zobaczyć w Lizbonie – Dzielnice Chiado i Bairro Alto

Chiado to elegancka dzielnica artystyczna z zabytkowymi sklepami, teatrami, muzeami i słynnymi restauracjami. Znacznie ucierpiała na skutek pożaru w 1988 r. Dotrzeć tutaj można między innym windą Santa Justa. Z kolei Bairro Alto to malownicze punkty widokowe i życie nocne z muzyką Fado w tle.

Converto do Carmo

To kompleks składający się z kościoła i klasztoru Karmelitów pochodzący z XV w. Jego obecny wygląd jest wynikiem trzęsienia ziemi w 1755 r. a następnie odbudowy. W wyniku kasacji klasztorów w XIX w. zaprzestano odbudowy, a klasztor przekazano wojsku. Budynki klasztoru częściowo odbudowano i następnie przekazano w 1864 r. Stowarzyszeniu Archeologów Portugalskich. Obecnie w klasztorze znajduje się Muzeum Archeologiczne, natomiast kościoła nigdy nie odbudowano. Pozostaje on bez dachu z pojedynczymi łukami w formie zabezpieczonej ruiny.

Z przodu klasztoru na środku placu Largo do Carmo w otoczeniu pięknych drzew i historycznych budynków znajduje się wzniesiona w drugiej połowie XVIII r. fontanna – Chafariz do Carmo.

São Pedro de Alcântara

To malowniczy punkt widokowy położony w ogrodzie o tej samej nazwie. Z tego miejsca możemy podziwiać rozległą panoramę wschodniej część Lizbony, między innymi na zamek Sao Jorge, dzielnicę Baixa i rzekę Tag. Warto dodać, że tuż obok znajduje się Elevador de Gloria, którą uruchomiono w 1885 r.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - Miroduro São Pedro de Alcântara
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Miroduro de São Pedro de Alcântara

Praca Luis de Camoes

Natomiast idąc w przeciwnym kierunku od klasztoru, dotrzemy między innymi do praca Luis de Camoes z posągiem Vitora de Basos jednego z najsłynniejszych portugalskich pisarzy. Plac otwarty w połowie XIX w. jest hołdem dla jego twórczości. Warto zwrócić uwagę na chodnik, który zawiera elementy z eposu „Os Luciadas” jak syreny, morze czy statki. Poza tym plac jest także popularnym miejscem spotkań i przystankiem zabytkowego tramwaju 28.

Palacio Chiado

Palacio Chiado to pałac arystokratyczny z XVIII w. znany również pod nazwą Pałac Quintela ze względu na poprzedniego właściciela. Pałac w stylu neoklasycystycznym i neobarokowym z bogato zdobionym wnętrzem jest obecnie przestrzenią gastronomiczną i rozrywkową.

Cafe a Brasileira

Innym ciekawym miejscem jest Cafe a Brasileira otwarta w 1905 r. przez byłego portugalskiego emigranta w Brazylii. Spopularyzował on picie kawy, która była mało znana i ceniona ze względu na gorzki smak. Formą promocji było bezpłatne serwowanie filiżanek z kawą, aby udowodnić jakość tego napoju. Było to w tamtych czasach bardzo popularne miejsce spotkań intelektualistów, środowisk artystycznych i literackich. Bywał tutaj między innymi pisarz  Fernando Pessoa, którego posąg znajduje się na tarasie przy kawiarni.

Co warto zobaczyć w Lizbonie  - Elevador Gloria
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Elevador Gloria

Bertrand Chiado

Bertrand Chiado to najstarsza na świecie księgarnia założona w 1732 r., która w 2011 r. została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Na końcu długiego korytarza znajduje się kawiarnia z muralem przedstawiającym pisarza Fernando Pessoa oraz jego niektóre frazy.

Rua da Bica de Duarte Belo

Rua da Bica de Duarte Belo kiedyś była uważana za jedną z najpiękniejszych ulic na świecie. Jej tradycyjne cechy jak: kolorowe budynki, balkony, widok na rzekę Tag sprawiają, że jest najbardziej fotogeniczną ulicą. Dodatkową wisienką na torcie jest Elevador de Bica, która przenosi mieszkańców i turystów na wyższe partie miasta. Blisko znajduje się kolejny malowniczy punkt widokowy Miradouro de Santa Catarina.

Co warto zobaczyć w Lizbonie – Dzielnica Alfama

Alfama to najstarsza dzielnica w Lizbonie, która nie ucierpiała zbytnio w wyniku trzęsienia ziemi w 1755 r. Miłośnicy wąskich uliczek znajdą tutaj prawdziwy ich labirynt pełen schodów, zaułków i tajemniczych zakamarków. Uliczki Alfamy są tak wąskie, że wystawiając rękę przez okno tramwaju, można niemal dotknąć mijanych ścian domów.

Gdy jechaliśmy zabytkowym tramwajem nr 28 doświadczyliśmy dość zaskakującego zdarzenia.

Pewna starsza kobieta zaczyna krzyczeć coraz głośniej na siedzącego obok młodzieńca, który totalnie ją ignorował. Nie znając szczegółów, tylko z obserwacji wydawało nam się, że babinka nie miała większego powodu, aby tak się zachowywać. Ten młody człowiek siedział spokojnie, nie ściągając na siebie niczyjej uwagi. Żadnej kłótni ani podejrzanego zachowania.

Nagle tramwaj zatrzymał się. Jak się okazało na wąskich uliczkach Alfamy,  pozostawiono źle zaparkowane auto, które zasłaniało tory tramwajowe. Wszyscy wysiadali wraz ze starszą panią, która kontynuowała swoją wojnę, przechodząc do ataku i tłukąc torebką owego nieszczęśnika. Pasażerowie wcale się nie rozeszli, tylko zaczęli zastanawiać się co tu zrobić z tym problemem. W efekcie czterech mężczyzn, w tym ten atakowany przez babulkę, chwycili auto i przesunęli tak, aby nie zastawiało torów i tramwaj pojechał dalej. Jednym słowem warto jeździć komunikacją miejską, aby poznać miejscowe zwyczaje.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - zabytkowy tramwaj 28
Co warto zobaczyć w Lizbonie – zabytkowy tramwaj 28

Katedra Se

Do głównych zabytków Alfamy dojeżdżamy wspomnianym tramwajem 28. Pierwszym z nich jest Katedra Se. To najstarsza świątynia sakralna wybudowana na miejscu mauretańskiego meczetu w XIII w. Obecnie katedra charakteryzuje się różnorodnością stylów, ponieważ w wyniku trzęsień ziemi i zniszczeń była wielokrotnie odbudowywana na przestrzeni wieków. Spacerując przez chwilę wokół monumentalnej budowli, oglądaliśmy drzewka pomarańczowe, które w lutym miały jednocześnie dojrzałe owoce oraz piękne białe kwiatuszki.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - Katedra Se
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Katedra Se

Zamek Sao Jorge

Dalej jedziemy w okolicę zamku św. Jerzego. To z tego miejscu prawdopodobnie swój początek bierze Lizbona. Okolice, gdzie znajduje się ten historyczny obiek, zamieszkiwano już w czasach antycznych. Obecny zamek został zbudowany w XII w. przez Maurów na pozostałościach poprzedniej budowli. W 1147 r. został zdobyty przez króla Alfonsa I Zdobywcę – pierwszego króla Portugalii.

Jak z każdym zamkiem, z tym też łączy się legenda. Niejaki rycerz Martim Moniz blokuje swoim ciałem zamknięcie bramy twierdzy, dzięki czemu armia portugalskiego króla może wkroczyć do środka i po walkach zająć zamek. Rycerz ponosi śmierć w bohaterskim czynie.

Od końca XIV w. patronem zamku z polecenia króla Joao I stał się św. Jerzy. Kiedy z początkiem XVI król Manuel I każe zbudować pałac nad rzeką Tag, przenosząc tam swoją siedzibę, twierdza traci swoje znaczenie.Następnie z nakazu Sebastiana I dokonano rekonstrukcji zamku i przez kilka lat służy on jako siedziba młodego króla. W wyniki trzęsienia ziemi w 1755 r. twierdza ulega zniszczeniu i dalszej degradacji.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - Zamek Sao Jorge
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Zamek Sao Jorge

Dopiero w pierwszej połowie XX w. podjęto decyzję o odbudowie i jego konserwacji. Obecnie zamek jest jedną z głównych atrakcji turystycznych, gdzie odbywa się wiele uroczystości i koncertów. Tutaj również mogliśmy skosztować bardzo popularnych pieczonych kasztanów, niestety o tej porze roku rzadko spotykanych w Lizbonie.

Muzeum Teatru Rzymskiego

Będąc na Rua da Saudade, mijamy stanowisko archeologiczne – ruiny teatru rzymskiego. Na zamieszczonej obok informacji Museu de Lisboa Teatro Romano jest napisane, że teatr wybudowano w I w n.e za czasów cesarza Oktawiana Augusta. Liczący 4 tys. miejsc siedzących był jednym z pierwszych monumentalnych budowli wzniesiony według standardów architektonicznych i techniki budowniczej ściśle określonej przez rzymskiego architekta Vitruviusa.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - Miroduro de Santa Luiza
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Miroduro de Santa Luiza

Miradouro de Santa Luzia

Kilkaset metrów dalej znajduje się punkt widokowy Miradouro de Santa Luzia. Jest to jeden z mniejszych tego typu miejsc w Lizbonie jednak niezwykle popularny wśród turystów i miejscowych. Taras osłonięty pergolą zachęca do odpoczynku i podziwiania rozległego widoku na dzielnicę Alfama i rzekę Tag. Obok na ścianach kościoła św. Łucji widnieją dwa panele z niebieskich płytek ceramicznych azulejos przedstawiających Praca de Comercio przed 1755 r. oraz zamek św. Jerzego podczas podboju w 1147 r.

Co warto zobaczyć w Lizbonie - Miroduro de Santa Luiza
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Miroduro de Santa Luiza

Mosteiro de Sao Vicente de Fora

Mosteiro de Sao Vicente de Fora to jeden z najbardziej okazałych budynków sakralnych w mieście. Korzenie klasztoru sięgają XII w., a obecny wygląd zawdzięcza królowi Filipowi II, który nakazał jego odbudowę pod koniec XVI w. Tutaj można chwilę odpocząć oraz podziwiać piękny widok na rzekę Tag. Idąc Arco Grande de Cima, przechodzimy pod renesansową bramą połączoną ze ścianą klasztoru.

Mosteiro de Sao Vicente de Fora w Lizbonie
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Mosteiro de Sao Vicente de Fora

Dzielnica Oriente i Expo w Lizbonie

Dworzec Oriente jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych w Lizbonie i największym dworcem w Portugalii, który łączy funkcję metra, dworca kolejowego, autobusowego krajowego i międzynarodowego. Sam wygląd dworca jest niesamowity. To połączenie betonu, stali i szkła z niezwykłą lekkością.

Wybudowany został przy okazji wystawy Expo w 1998 r. według projektu Santiago Calatrava. Przy tej samej okazji wzniesiono takie obiekty jak: Galeria Vasco da Gama jedno z największych centrów handlowych w Lizbonie, Oceanarium, kolejkę linową kursującą nad Parkiem Narodów, halę koncertową oraz Wieżę Vasco da Gama.

Dzielnica Oriente i Expo w Lizbonie
Co warto zobaczyć w Lizbonie – Dzielnica Oriente i Expo

Lizbona położona jest na wzgórzach, przez co w mieście jest wiele punktów widokowych nawet tych nieoznaczonych na mapach. Dzięki temu możemy oglądać i podziwiać miasto z różnej perspektywy i obierać kolejne cele, aby odkrywać to niezwykłe miasto, tak jak chcemy i chłonąć jej unikalny klimat.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zaprasza również do odwiedzenia:

Najpiękniejsze atrakcje turystyczne Sintry

Zwiedzanie Cascais rowerem i nie tylko

Leave a Reply