Zwiedzanie Cascais rowerem i nie tylko

Zwiedzanie Cascais rowerem to był nasz cel na ten dzień.Ta piękna miejscowość znajduje się zaledwie 30 km od Lizbony przy ujściu rzeki Tag.

Dojazd do Cascais

Najprościej i najszybciej można dojechać do Cascais z dworca kolejowego Cais do Sorde w Lizbonie, skąd pociągi kursują kilka razy na godzinę. Bilet można skasować tak samo jak w lizbońskim metrze, mając załadowaną na karcie viva viagrem opcję zapping. Podczas podróży warto usiąść w pociągu po lewej stronie aby móc podziwiać wspaniałe widoki przez okno.

Wynajem rowerów w Cascais

Wychodząc z dworca w Cascais na przeciwko stoi przyczepa z rowerami, które można wypożyczyć za darmo. Wystarczy podać dane z dowodu osobistego, miejsce pobytu oraz numer telefonu. Potem otrzymamy karteczkę z potwierdzeniem, telefonem i godziną, do której trzeba oddać rower. Rowery bardzo szybko się rozchodzą, więc warto być tam wcześniej. Nam się udało i mogliśmy rozkoszować się wspaniałą trasą rowerową przebiegającą wzdłuż oceanu.

Rowerem wzdłuż oceanu

Zwiedzanie Cascais - wybrzeże
Zwiedzanie Cascais – wybrzeże

 

Zwiedzanie Cascais - wybrzeże
Zwiedzanie Cascais – wybrzeże

 

Zwiedzanie Cascais - wybrzeże
Zwiedzanie Cascais – wybrzeże

Skaliste klify toczą odwieczną walkę, dając odpór potężnemu żywiołowi. Efektem tych zmagań są liczne wyżłobienia i jaskinie np. Boca do Inferno – naturalna formacja skalna, którą co roku odwiedzana jest przez tysiące turystów. Ogłuszający huk fal towarzyszy nam przez większość drogi. Co jakiś czas zatrzymujemy się aby podziwiać niesamowite widoki oraz ciekawe obiekty.

 

Zwiedzanie Cascais - latarnia morska Guia
Zwiedzanie Cascais – latarnia morska Guia

Jednym z nich jest latarnia morska Guia z ośmiokątną wieżą o wysokości 28 m. Miejsce, gdzie wznosi się ta budowla zawsze było ważne dla nawigacji. W XVI w punkt ten był oświetlany przez pustelnika, potem przez lokalne bractwo, które wzniosło wieżę oświetloną światłem z lamp olejnych. W 1755 r. w wyniku trzęsienia ziemi wieża została uszkodzona, następnie odbudowano ją wraz z wymianą sprzętu. Od 1761 r. latarnia zaczęła emitować białe światło. W 1982 r została w pełni zautomatyzowana.

Kolejnym miejscem, które mijamy podczas naszej wycieczki rowerowej to Fort Sao Jorge de Oitavos zbudowany w 1641 r w celu obrony rzeki Tag. W swoich murach mógł skupiać niewielkie garnizony do 18 żołnierzy i 4 armaty, które zostały usunięte z tego miejsca w XIX wieku. Od 2001 roku pełni funkcję muzeum wojskowego.

Cascais to rybacka osada, której korzenie sięgają czasów starożytnych. W XII w nastąpił rozwój miasta dzięki przynależności administracyjnej do Sintry – miejscowości znajdującej na północy. Mieszkańcy utrzymywali się głównie z dobrodziejstwa oceanu, szczególnie z obfitości mięczaków. Prawa miejskie zostały nadane w 1364 r. przez króla Piotra I.

Cytadela w Cascais

 

Zwiedzanie Cascais - Cytadela
Zwiedzanie Cascais – Cytadela

 

Zwiedzanie Cascais - Cytadela
Zwiedzanie Cascais – Cytadela

W II połowie XVI w król Manuel I wybudował fortecę, która miała bronić wejścia do rzeki Tag. Pod koniec XVI w została ona powiększona przez króla Filipa II, który przekształcił ją w renesansową twierdzę. W 1755 r. cytadela została częściowo uszkodzona w wyniku trzęsienia ziemi a w okresie wojen napoleońskich broniła przed inwazją francuzów. W XIX wieku  Cascais stała się popularnym kurortem bogatej arystokracji a cytadela była letnią rezydencją rodziny królewskiej. Obecnie również jest letnią rezydencją prezydenta Portugalii.

Muzeum Conde de Castro Guimarães

Będąc w Cascais warto skorzystać z możliwości bezpłatnego wstępu do kilku muzeów np. Muzeum Conde de Castro Guimarães znajdującego się w wybudowanym w 1900 r. dla irlandzkiego przedsiębiorcy Georga O’Neill. Pałac jest mieszanką stylów między innymi manuelińskiego i renesansu z elementami irlandzkimi oraz imponującą wieżą San Sebastian. W 1910 r., pałac wszedł w posiadanie hrabiów Castro Guimarães a w 1930 roku w pałacu utworzono muzeum wraz z biblioteką i ogrodem. 

 

Muzeum Conde de Castro Guimarães
Muzeum Conde de Castro Guimarães w Cascais

Latarnia Santa Marta i Casa Santa Marta

 

Zwiedzanie Cascais - latarnia morska Santa Marta i Casa Santa Marta
Zwiedzanie Cascais – latarnia morska Santa Marta i Casa Santa Marta

Na południowym krańcu Cascais na terenie XVII wiecznego fortu znajduje się zbudowana w 1868 r. Santa Marta. Latarnia wznosząca się na wysokość 20 m została zautomatyzowana w 1981 r. Obecnie znajduje się tam muzeum, w którym można zobaczyć historię urządzeń optycznych.W pobliżu latarni znajduje się dzieło jednego z najpopularniejszych architektów XX w. Jose Lino. To Casa Santa Maria zbudowana w 1902 r.

 

Zwiedzanie Cascais - Camara Municipial
Zwiedzanie Cascais – Camara Municipial

 

Zwiedzanie Cascais
Zwiedzanie Cascais

Budynek, w którym mieści się ratusz Cascais  – Camara Municipial został wybudowany w XVIII w, jeszcze przed trzęsieniem ziemi i rozbudowany w 1821 r. Na placu znajduje się pomnik Piotra I ostatniego władcy z dynastii burgundzkiej zwanego okrutnym. Centrum Cascais to zachęcające do spacerów place i przylegające do nich klimatyczne uliczki pełne straganów, restauracji i pubów.

 

Pałac Seixas w Cascais
Pałac Seixas w Cascais

Charakterystyczną XX wieczną budowlą jest Pałac Seixas, zbudowany na pozostałościach XVII wiecznego fortu Santa Catarina. Pałac należy do marynarki wojennej i jest oficjalną rezydencją szefa Sztabu Marynarki Wojennej.

Oprócz tych wszystkich ciekawych miejsc, Cascais przyciąga również pięknymi plażami, które zachęcają do kąpieli i odpoczynku. Wycieczka do tego dawnego rybackiego miasteczka okazała się świetnym pomysłem godnym polecenia. Zapraszam do innych moich wpisów, w których relacjonuję mój pobyt w Lizbonie oraz wycieczkę do kolejnego pięknego miejsca Sintry.

1 thoughts on “Zwiedzanie Cascais rowerem i nie tylko”

Leave a Reply