Jezioro Braies – bajkowe jezioro w Dolomitach

Bajkowe Jezioro Braies był jednym z pierwszych tego typu fantastycznych miejsc, jakie zobaczyliśmy podczas podróży do słonecznej Italii. Ale od początku. Dokładnie rok temu miałam okazję pojechać na wycieczkę do tego pięknego kraju.  Była to czteroosobowa wyprawa autem. W planach było spędzenie kilka dni w Dolomitach, następnie objazd Jeziora Garda i dalej Werona, Padwa, i Wenecja.

Naszą podróż rozpoczęliśmy w Głogowie, gdzie mieszkają nasi znajomi i wspaniali towarzysze podróży.  To bardzo ważne z kim jedziemy na urlop. Aby uniknąć wszelkich nieporozumień i niepotrzebnych nerwów warto wcześniej wszystko uzgodnić i dokładnie upewnić się kto, jakie ma upodobania, jeśli chodzi o odpoczynek i spędzanie wolnego czasu. Niestety nie zawsze jest tak, że z tym co pijesz kawę czy piwo możesz pojechać na dłuższą wyprawę.

Wracając do wyjazdu do Włoch, trasa wiodła przez Niemcy i Austrię. W Austrii oprócz obowiązkowej 10-dniowej winiety musieliśmy jeszcze zapłacić na bramkach za przejazd Przełęczą Brennera. Warto wiedzieć, że w Austrii dodatkowo płatne są przejazdy niektórymi tunelami i drogami wysokogórskimi. Zakupioną przy granicy winietę, np. na stacji paliw, należy nakleić na przedniej szybie pod lusterkiem lub na tej samej wysokości z lewej strony od kierowcy. Natomiast będąc już we Włoszech za autostrady płaciliśmy tak jak w Polsce, na bramkach.

Jezioro Braies
Jezioro Braies

Jadąc autostradą A22, zjeżdżamy drogą SS 49 i po ok. 55 km. dojeżdżamy do niezwykle malowniczego miejsca. Otoczonego z trzech stron skalistymi szczytami jeziora, które zachwyca swym intensywnie turkusowym kolorem. Jezioro Braies lub po niemiecku Pragser Wildsee położone jest na wysokości 1 496 m n.p.m. w dolinie Braies, w granicach Parku Przyrody Fanes-Sennes i Braies. Jego głębokość sięga 36 m co sprawia, że jest to najgłębsze jezioro w prowincji Bolzano.

jezioro1

 

 

jezioro3

 

Wokół jeziora prowadzi szlak turystyczny, który daje możliwość podziwiania tego cudu natury z każdej strony. Trasa jest bardzo prosta a czas przejścia wynosi ok 2 godzin. Chcąc popływać po przejrzystej tafli jeziora, można wypożyczyć łódkę w przystani, która znajdujące się w drewnianej chatce wzniesionej na palach. Obok hotelu Braies Lake wiedzie szlak na Seekofel – szczyt znajdujący się na wysokości 2 810 m n. p. m. u stóp, którego znajduje się jezioro.

 

jezioro2

 

Hotel przy Jeziorze Braies
Hotel przy Jeziorze Braies

Widok tak pięknego miejsca w całości zrekompensował trudy całonocnej jazdy samochodem. Dodatkowo wyostrzył apetyt na to, co czekało jeszcze przed nami.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał ci się wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Włoskie Dolomity i wejście na Piz Boe.

2 thoughts on “Jezioro Braies – bajkowe jezioro w Dolomitach”

Leave a Reply