Co warto zobaczyć na Korfu? Zwiedzanie wyspy skuterem.

Co warto zobaczyć na Korfu. Na tej niewielkiej zielonej wyspie jest wiele niezwykłych miejsc, do których ciężko dotrzeć komunikacją miejską szczególnie poza sezonem. Już na etapie przygotowań do wyjazdu zastanawiałam się nad wynajęciem skutera. Nie mając doświadczenia w poruszaniu się tym środkiem transportu, nie miałam też do końca pojęcia, na co się piszę.

Co warto zobaczyć na Korfu.


Jak się później okazało, górzyste drogi Korfu były w wielu miejscach kręte, wąskie i niejednokrotnie prawie całkiem zmyte przez wiosenne ulewy. Do tego najkrótsza droga wcale nie oznaczała najszybszego dotarcia do celu, o czym też się przekonałam. Pan wypożyczający mi maszynę chcąc sprawdzić moje umiejętności, poprosił, abym najpierw przejechać się kawałek, i dopiero potem pozwolił mi ruszyć na podbój wyspy.

Co warto zobaczyć na Korfu – Paleokastritsa

Palaiokastritsa


Pierwszym celem była oddalona o 27 km Palaiokastritsa. Ta niewielka miejscowość położona na zachodnim wybrzeżu jest niewątpliwie jednym z piękniejszych miejsc na wyspie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Moim zdaniem to idealna baza wypadowa i trochę żałowałam, że nie zatrzymałam się właśnie tutaj. Pomiędzy wysokimi skalistymi klifami wkomponowały się niewielkie zatoczki, tworząc niepowtarzalny widok.


Jest ich sześć i każda jest wyjątkowa: Agia Triada, Platakia, Alipa, Agios Spirydon, Agios Petros i Ambelaki. Dostępne są tu plaże piaszczyste, kamieniste lub żwirowe. Warto także wybrać się łódką na rejs wzdłuż skalistego wybrzeża i obejrzeć groty np. Blue Eye. Innym ciekawym obiektem w okolicy jest górujący nad miastem XVIII wieczny klasztor Panagia Theotoku, gdzie mieści się niewielkie muzeum.

Co warto zobaczyć na Korfu – Paleokastritsa
Co warto zobaczyć na Korfu – Paleokastritsa

Angelokastro

Około 7 km od Palaiokastritsa znajdują się ruiny zamku Angelokastro, aby tam dotrzeć, trzeba wspiąć się krętą drogą pod górę. Jest to nie lada wyczyn dla podjeżdżających tam autokarów. Trud pokonywania kolejnych zakrętów wynagradza niesamowita panorama na Palaiokastritse i morze w okolicy Lakones. W bliskim sąsiedztwie wioski Kirini na urwistym zboczu majestatycznie wznoszą się ruiny XIII wiecznej bizantyjskiej fortecy Angelokastro.

Co warto zobaczyć na Korfu – Angelokastro

Jego strategiczna lokalizacja na szczególnie stromym skalistym terenie spowodowała, że przez stulecia zamek praktycznie był nie do zdobycia. Niestety z czasem znaczenie zamku zmalało i stopniowo twierdza popadła w ruinę. Wstęp jest płatny a podejście do twierdzy nieco strome i męczące. Widok ze szczytu urwiska jest wprost bajkowy, więc naprawdę warto.

Co warto zobaczyć na Korfu – Angelokastro

Afionas

Kolejnym celem była miejscowość Afionas z niesamowitym zakątkiem odległym ok. 14 km od Angelokastro. Niby niewiele, ale górzysty teren i krążenie pomiędzy zawiłymi, słabo oznakowanymi drogami doprowadziło to tego, że skończyło mi się paliwo wcześniej, niż myślałam. Stojąc tak w środku lasu przy drodze, która w części spłynęła podczas intensywnych wiosennych ulew, zastanawiałam się co dalej zrobić.

Afionas
Co warto zobaczyć na Korfu – Porto Timoni

Pełna desperacji zatrzymałam pierwsze auto, jakie przejeżdżało. Starszy pan z pochodzenia jak się w trakcie rozmowy okazało, Albańczyk podwiózł mnie do oddalonej o 5 km stacji paliw i wytłumaczył pracującej tam pani, w czym tkwi mój problem. Po chwili otrzymałam 1,5 litrową butelkę z paliwem. Przemiły pan nie dość, że odwiózł mnie w miejsce, gdzie czekała moja siostra ze skuterem to jeszcze poczekał czy udało się odpalić maszynę. Na koniec pamiątkowe zdjęcie i cudowne doświadczenie ludzkiej życzliwości.

Niestety nie udało nam się dojechać Afionas i zobaczyć piękną Porto Timoni. Z uwagi na późną porę rozsądnie było ruszyć w drogę powrotną do Paremy. Na Afionas i jego piękną okolicę popatrzyłyśmy z daleka.

Co warto zobaczyć na Korfu – Sidari

Co warto zobaczyć na Korfu – Sidari

Sidari

Kolejny dzień na Korfu to odkrywanie kolejnych niezwykłych miejsc na tej wyspie. Bogatsze w doświadczenia z poprzedniego dnia, ruszyłyśmy na północ główną szeroką i bardziej płaską drogą w kierunku Sidari. Z Paremy było to ponad 42 km, nie licząc drobnych zagubień po drodze. Z pewnością atrakcją tego miejsca, która przyciąga rzesze odwiedzających, jest piękne klifowe wybrzeże. Niesamowite formacje skalne wytworzone w wyniku sił natury utworzyły piękny kanion zwany Canal d’Amour. Sidari jest typową miejscowością turystyczną z licznymi sklepami i restauracjami.

Co warto zobaczyć na Korfu – Sidari

Cape Drastis

Kierując się wzdłuż wybrzeża na zachód około 4 km dalej, odwiedziłyśmy kolejne niezwykłe miejsce Cape Drastis. Jest to najdalej na północ wysunięte miejsce na wyspie. Przylądek zachwyca wysokimi białymi klifami wyrastającymi z krystalicznej wody niczym ściana. Takich miejsc po prostu nie chce się opuszczać.

Co warto zobaczyć na Korfu – Cape Drastis

Kassiopi

Niestety czas biegnie nieubłaganie. Zawracamy z powrotem w kierunku Sidari i jedziemy do położonej około 29 km dalej Kassiopi. Po drodze jeszcze zatrzymujemy się na chwilę odpoczynku na w miejscu z rozległym widokiem na Apraos Bay. Będąc już w Kassiopi, nie tyle interesowało nas samo miasto, ile wysunięty na północ zielony cypel z niezwykłą plażą Kanoni.

Co warto zobaczyć na Korfu – Cape Drastis

Co warto zobaczyć na Korfu – Kassjopi

Jej niezwykłość polega na tym, że tworzy ją biała gładka skała, która stopniowo zanurza się w turkusowej wodzie, dając jej jeszcze bardziej wyrazistą barwę. Z tego miejsca również bardzo dobrze widać górzyste wybrzeże Albanii. W Kassiopi można również obejrzeć pozostałości zamku pochodzącego prawdopodobnie z VI w., który został zniszczony przez Wenecjan w XIV w., a następnie odbudowany został na początku XVIII w.

Droga powrotna do naszej miejscówki to kolejne 40 km, biegnąca w większości przez górzysty teren wzdłuż wschodniego wybrzeża. Mimo że do łatwych nie należała, bo obfitowała w liczne serpentyny, to trasa sama w sobie jest bardzo malownicza z rozległymi punktami widokowymi na morze i okolicę.

Co warto zobaczyć na Korfu – Kassjopi
Co warto zobaczyć na Korfu – Kassjopi

Przyznam, że te dwa dni zwiedzania wyspy skuterem były bardzo intensywne, wyczerpujące, momentami trochę niebezpieczne, ale niezwykle satysfakcjonujące. Pierwszy raz w taki sposób. Zatem czy warto? Zdecydowanie tak. Jednak następnym razem wynajęłabym skuter na nieco dłużej, aby w ciągu dnia przejechać mniej kilometrów, za to cieszyć się dłużej i bardziej tymi wszystkimi niezwykłymi miejscami.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zaprasza również do odwiedzenia:

Grecka wyspa Hydra

9 thoughts on “Co warto zobaczyć na Korfu? Zwiedzanie wyspy skuterem.”

  1. Korfu to moje największe, niespełnione jeszcze marzenie. Jestem totalnie zafascynowana historią i Grecji, czuje ogromny respekt do tego jak dużo dobrego przyniosła naszej cywilizacji. Powiem więcej – Grecja była moim celem na ten rok, nawet już wstępnie wybraliśmy z mężem wycieczkę w https://www.itaka.pl/aplikacje-mobilne/, ale niestety – troszkę plany wyjazdowe zostały zmienione przez obecną sytuację na świecie. Na szczęście jednak jesteśmy pełni optymizmu i liczę, że jednak Korfu jest bliżej niż dalej i jeszcze wspólne wakacje są możliwe 😉
    Dzięki za ten wpis, utwierdziłam się tylko, że to miejsce dla mnie. Dużo zdrowia!

    1. Witaj. Jestem pewna, że tak. Skuter jest bardzo popularny na Wyspie. Jeżeli będziesz miała trudności ze znalezieniem wypożyczalni to warto zasięgnąć informacji u osoby wynajmującej nocleg. Pozdrawiam

  2. Jak wyglada sytuacja z prawem jazdy na skuter, czy ze zwykłym prawem jazdy można czy trzeba mieć zrobione na motor?

  3. Zostawialiście skuter gdzieś podczas wędrówek ? Jakieś parkingi? Sam zastanawiam się na wypożyczeniem tylko mam obawy czy można, a jeśli tak to czy bezpieczne jest jego pozostawianie bez opieki

Leave a Reply