Grecka wyspa Hydra

Grecka wyspa Hydra znajduje się w bliskim sąsiedztwie ze stałym lądem. To jeden z powodów, dla których Hydra jest jedną z najczęściej odwiedzanych wysp greckich. Rejs w jedną stronę trwa około półtorej godziny. Turyści przybywają tu licznie, często w ramach jednodniowej wycieczki.

W miarę jak zbliżaliśmy się, wyspa ukazywała nam się w białych, szarych i niebieskich kolorach, na tle błękitnego morza. Domki rozmieszczone są na różnych poziomach, z charakterystycznymi murowanymi wiatrakami, dodają całości bajkowej scenerii. W osłoniętej zatoce, otoczonej przez skaliste zbocza, znajduje się port, do którego nieustannie wpływają statki turystyczne, jachty oraz inne mniejsze i większe jednostki.

Grecka wyspa Hydra
Grecka wyspa Hydra

Przy wyjściu z portu po obu stronach znajdują się armaty, które niegdyś broniły wyspy. Na przestrzeni XVIII i XIX wieku funkcjonowała tu potężna flota statków handlowych, przemierzając wody aż do Ameryki. Wyspa kwitła a bogaci kupcy wznosili tu swoje piękne rezydencje. W XX wieku Hydra powoli chyliła się ku upadkowi gospodarczemu. Dopiero w latach 60-tych została odkryta przez artystów i powoli zaczęła przekształcać się w modny turystycznie kurort.

Grecka wyspa Hydra
Grecka wyspa Hydra

Nabrzeże jest sercem miasta, gdzie zlokalizowane są sklepy, muzea i dawne rezydencje. Wąskimi uliczkami wspinamy się do najstarszej, średniowiecznej części miasta, gdzie dominuje niska, tradycyjna zabudowa. Charakterystyczne na wyspie jest to, że nie ma tutaj ani samochodów, ani innych pojazdów kołowych. Wyjątkiem są karetki, które swoją wielkość mają odpowiednio dostosowaną, aby poruszać się wąskimi i krętymi uliczkami.

Grecka wyspa Hydra
Grecka wyspa Hydra

 

Grecka wyspa Hydra
Wyspa Hydra – wiatrak

Za to malowniczo wkomponowały się w obraz wyspy osiołki i konie noszące na swych grzbietach różnego rodzaju ładunki. Również turystom powszechnie proponowany jest transportu na grzbiecie tych zwierząt. Wyspa urzeka swoim naturalnym pięknem, nielicznymi plażami głównie kamienistymi oraz skalnymi grotami. Do tego wyjątkowa architektura doskonale komponuje się tworząc harmonijną całość. To sprawia, że Hydra jest ozdobą archipelagu Wysp Sarońskich. Czy zatem warto odwiedzić tę wyspę? Jak najbardziej.

 

Grecka wyspa Hydra
Grecka wyspa Hydra

 

Grecka wyspa Hydra
Grecka wyspa Hydra

 

Grecka wyspa Hydra
Grecka wyspa Hydra

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zaprasza również do odwiedzenia:
Starożytny Korynt. Z czym się kojarzy

2 thoughts on “Grecka wyspa Hydra”

Leave a Reply