Co warto zobaczyć w Zadarze?

Co warto zobaczyć w Zadarze. To zabytkowe miasto znajduje się w sercu Adriatyku, a jego historia sięga do trzech tysięcy lat wstecz. Wpływ różnych narodów na przestrzeni wieków sprawił, że miasto zachowało bogate dziedzictwo kulturowe, które można dostrzec na każdym kroku.

To jedno z piękniejszych miast Dalmacji odwiedziliśmy wiosną, gdy nie było jeszcze tłumów. Lotnisko położone jest 10 km od miasta. Przystanek znajduje się obok wejścia do hali przylotów (rozkład jazdy). Na lotnisku znajduje się również kantor, w którym możemy wymienić pieniądze na kuny bez prowizji.Do XVI w. Wenecjanie wznosili system zabezpieczeń, przekształcając Zadar w silną fortecę. Twierdza Wenecka została w 2017 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na Stare Miasto można dostać się między innymi przez pieszy most spinający półwysep z nowszą częścią Zadaru. Tuż za bramą znajdują się schody prowadzące na mury miejskie, które pełnią również funkcję deptaku i punktu widokowego.

Co warto zobaczyć w Zadarze
Co warto zobaczyć w Zadarze – widok z murów miejskich
Co warto zobaczyć w Zadarze
Co warto zobaczyć w Zadarze – widok z murów miejskich

Po lewej stronie znajduje się Brama Lądowa z monumentalnym skrzydlatym lwem, symbolem Wenecjan, która była głównym wejściem do miasta. Przy bramie rozciąga się Fosa, czyli mały port miejski. Jego położenie tuż przy murach obronnych i historyczny klimat sprawia, że jest to ulubione miejsce spacerów.

Co warto zobaczyć w Zadarze - Brama Lądowa
Co warto zobaczyć w Zadarze – Brama Lądowa
Co warto zobaczyć w Zadarze - Plac Pięciu Studni
Co warto zobaczyć w Zadarze – Plac Pięciu Studni


Tuż obok po prawej stronie mieści się XVI-wieczny Plac Pięciu Studni. Powstał on, kiedy zasypano fosę, a na jej miejscu wybudowano cysternę z wodą pitną z pięcioma zdobionymi studniami. Plac otoczony jest średniowiecznym murem, a obok studni wznosi się 26 m Wieża Kapitana. Z placu można bezpośrednio wejść do Parku Królowej Jeleny, który był pierwszym parkiem miejskim otwartym w 1829 r. Z jego górnego poziomu mamy fajny widok na port i Bramę Lądową, a nawet można zobaczyć odległe góry. Obok znajduje się Plac Petra Zoranica z rzymską kolumną przeniesioną z ruin świątyni Jowisza.

Co warto zobaczyć w Zadarze - widok z Parku Królowej Jeleny
Co warto zobaczyć w Zadarze – widok z Parku Królowej Jeleny


Idąc prosto od pieszego mostu, dojdziemy do Placu Ludowego, który w średniowieczu był centrum życia publicznego. Tutaj znajduje się ratusz wybudowany w 1934 r. w miejscu starszego i mniej okazalszego. Tu jest także XVI-wieczna Loża Miejska, będąca miejscem politycznych i prawnych zgromadzeń, obecnie pełni funkcję centrum artystycznego Zadaru. Naprzeciwko Loży Miejskiej wznosi się XVI-wieczny budynek Straży Miejskiej z wieżą zegarową dobudowaną w XVIII w. Dzisiaj mieści się tu Dział Etnologiczny Muzeum Narodowego.

Co warto zobaczyć w Zadarze - Plac Ludowy
Co warto zobaczyć w Zadarze – Plac Ludowy


Podążając dalej, dojdziemy do miejskiego deptaku ul. Siroka nazywana przez miejscowych Kalelargą. Ma ona szczególne znaczenie dla mieszkańców miasta. Mimo że w 80% została zniszczona podczas II wojny światowej, jest to kultowe miejsce i symbol miasta przywołujący wspomnienia pięknych chwil.

Co warto zobaczyć w Zadarze - Forum Romanum
Co warto zobaczyć w Zadarze – Forum Romanum


Kalelagra doprowadzi nas do Forum Romanum, którego budowę rozpoczęto za czasów cesarza Oktawiana Augusta, o czym świadczą kamienne inskrypcje. Z czasem miasto otrzymało swoje pomniki, kościoły, termy i akwedukt doprowadzający wodę z odległego o 40 km jeziora Vransko. Obecnie niewiele się zachowało, tylko jedna kolumna stoi na swoim miejscu. Jest to kolumna wstydu z łańcuchami z tamtego okresu.

Co warto zobaczyć w Zadarze - Forum Romanum
Co warto zobaczyć w Zadarze – Forum Romanum


Częściowo na fundamentach Forum Romanum znajduje się jedna z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli w Chorwacji. To przedromański kościół św. Donata pochodzący z IX w. o bardzo ciekawym cylindrycznym kształcie. Obecnie ze względu na doskonałą akustykę w murach kościoła odbywają się koncerty muzyki poważnej. Obok wznosi się dzwonnica św. Stoshije, z której szczytu można oglądać miasto. Niedaleko znajduje się też Muzeum Archeologiczne z wieloma ciekawymi wystawami, począwszy od prehistorii.

Co warto zobaczyć w Zadarze - Stare Miasto
Co warto zobaczyć w Zadarze – Stare Miasto


Na Starym Mieście można spotkać kilka mniejszych lub większych pałaców, wąskie uliczki, starożytne kościoły i tętniące życiem place. Dzielnica Varos to najbardziej urokliwa część miasta, miejsce spotkań towarzyskich z kultowymi kawiarniami i najlepszymi restauracjami, sklepami z pamiątkami i rękodziełem.

Co warto zobaczyć w Zadarze - Stare Miasto
Co warto zobaczyć w Zadarze – Stare Miasto

Na zachodnim krańcu Zadaru znajduje się Pozdrowienie Słońca, to konstrukcja złożona z 300 wielowarstwowych szklanych paneli słonecznych tworzących koło o średnicy 22 m. W ciągu dnia gromadzi ona energię elektryczną, aby przez całą noc dawać niesamowity świetlny spektakl. Obok znajdują się Morskie Organy to podwodna instalacja rur, która pod wpływem siły fal tworzy dźwięki w siedmiu akordach i pięciu tonacjach. Co ciekawe obie konstrukcje są ze sobą połączone. Dźwięk wydawany przez organy przekazywany jest do konstrukcji świetlnej, wpływając na kolor i dynamikę światła na szkle.

Co warto zobaczyć w Zadarze - Pozdrowienie Słońca
Co warto zobaczyć w Zadarze – Pozdrowienie Słońca


Wybrzeże w Zadarze zwane Rivą ozdobione jest palmami i inną pięknie skomponowaną roślinnością, jest miejscem spotkań, spacerów i imprez. Wybudowano ją w II połowie XIX w. za czasów cesarza Franciszka Józefa. Na początku kolejnego stulecia wybudowano kilkanaście luksusowych pałaców, przystań dla łodzi pasażerskich, urządzono parki i promenadę dla mieszkańców miasta.

Co warto zobaczyć w Zadarze - wybrzeże
Co warto zobaczyć w Zadarze – wybrzeże

Co warto zobaczyć w Zadarze - wybrzeże
Co warto zobaczyć w Zadarze – wybrzeżeOprócz wielu zabytków, ciekawych klimatycznych miejsc i pysznego jedzenia, Zadar jest również świetną bazą wypadową do pobliskiego Parku Narodowego Paklenica i nie tylko. Jak zorganizować sobie jednodniową wycieczkę do Narodowego Parku Paklenica opisałam w kolejnym artykule:

Okolice Zadaru, Park Narodowy Paklenica

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Leave a Reply