Okolice Zadaru, Park Narodowy Paklenica

Okolice Zadaru, Park Narodowy Paklenica. Będąc w Zadarze, wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę do Parku Narodowego Paklenica, który został utworzony w 1949 r., obejmujący łańcuch górski Velebit. Autobusem dojechaliśmy do miejscowości Starigrad (rozkład jazdy), a czas dojazdu zajął nam nieco ponad godzinę. W parku znajdują się dwa kaniony Mala Paklenica i Velika Paklenica.

Ze względu na bliższe położenie, za cel naszej wycieczki wybraliśmy duży kanion. Park Narodowy Paklenica był tłem kręconej w latach 60-tych serii filmów o przygodach indiańskiego wodza Winnetou na podstawie powieści Karla Maya. Podczas wędrówki widzimy kilka tablic informacyjnych umieszczonych w miejscu kręcenia scen filmowych. Miłośnicy filmu mogą również odwiedzić Muzeum Winnetou w Starigradzie Paklenicy, gdzie można zobaczyć kostiumy i rekwizyty używane podczas produkcji.

Okolice Zadaru, Park Narodowy Paklenica
Park Narodowy Paklenica
Okolice Zadaru, Park Narodowy Paklenica
Park Narodowy Paklenica – młyn

Wielki Kanion Paklenica ma 14 km długości, ściany skalne momentami wznoszą się do 700 m, co czyni to miejsce rajem dla wspinaczy. Na początku trasa nie jest trudna, można wybrać się tutaj na spacer z dziećmi, a nawet wózkiem. W dalszej części droga lekko się wznosi i cały czas towarzyszą nam piękne widoki na surowy krajobraz krasowy.

Okolice Zadaru, Park Narodowy Paklenica
Okolice Zadaru, Park Narodowy Paklenica
Okolice Zadaru, Park Narodowy Paklenica
Park Narodowy Paklenica
Okolice Zadaru, Park Narodowy Paklenica
Park Narodowy Paklenica

Naszym celem była jaskinia stalaktytowa Manita Pec, której wejście znajduje się wysokości 570 m. Tak więc nie była to jakaś zawrotna wysokość do zdobycia a przyjemny trekking pośród obłędnych widoków. Zaraz za wejściem do parku jakieś 150 m znajduje się młyn, który można zwiedzić. W XIX w. wzdłuż potoku było 13 takich młynów, niestety obecnie żaden nie działa.

Park Narodowy Paklenica - stalaktytowa Manita Pec
Park Narodowy Paklenica – stalaktytowa Manita Pec
Park Narodowy Paklenica - leśniczówka Lugarnica
Park Narodowy Paklenica – leśniczówka Lugarnica

Odcinek drogi do jaskini wynosi przeszło 6 km. Po nabyciu biletu przewodnik oprowadzał nas po Manita Pec, która ma około 175 m długości. Występują w niej liczne formacje stalagmitów i stalaktytów datowanych na 80 000 lat. Można tutaj oglądać formacje o ciekawych kształtach noszących nazwy np. Organy, Hełm czy inne. Średnia temperatura wynosi ok. 9 stopni, więc warto mieć ze sobą coś ciepłego do ubrania. Czas zwiedzania to około pół godziny. W drodze powrotnej zostało nam jeszcze trochę czasu, więc ruszyliśmy do leśniczówki Lugarnica. Malowniczo położony budynek karczmy nad brzegiem potoku Vielika Paklenica, jest świetnym miejscem na odpoczynek przed powrotną drogą.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zapraszam również do odwiedzenia:

Co warto zobaczyć w Zadarze

Leave a Reply