Zwiedzanie okolic Malagi – Alora

Zwiedzanie okolic Malagi – Alora. To niewielkie bardzo spokojne miasteczko, znajdujące się około 40 km od Malagi i 12 km od El Chorro. Najlepiej odwiedzić je w drodze powrotnej z El Caminito del Rey lub przyjechać bezpośrednio kolejką miejską z Malagi, z dworca Maria Zambrano, która kursuje co godzinę (rozkład jazdy). 

 

 

To białe miasteczko Andaluzji zlokalizowane jest na prawym brzegu rzeki Guadalhorce w otoczeniu trzech skalistych wzniesień „Sierra de Huma” (1 119 m.) w północnej części miasta, „Sierra de Aguas” (949 m.) i Hacho (559 m.) . Nad miastem górują też potężne ruiny twierdzy. Jej początki sięgają czasów fenickich, kiedy to wzniesiono pierwszy zamek, który później został rozbudowany przez Rzymian i zniszczony przez Wizygotów. W X w. zamek został odbudowany przez Maurów a w kolejnym stuleciu powiększony i otoczony murami wzmocnionymi wieżami.

 

Zwiedzanie okolic Malagi - Alora
Zwiedzanie okolic Malagi – Alora

 

Zwiedzanie okolic Malagi - Alora
Zwiedzanie okolic Malagi – Alora

 

Zwiedzanie okolic Malagi - Alora
Zwiedzanie okolic Malagi – Alora

 

W XVII w. wewnątrz zamku na fundamentach dawnego meczetu wybudowano kościół przy wykorzystaniu jednej z wież. W 1680 r. budowla poważnie ucierpiała na skutek trzęsienia ziemi. Teren zamku jeszcze do niedawna wykorzystywany był jako cmentarz miejski. Obecnie trwają tam prace konserwacyjne i częściowo udostępniony jest do zwiedzania. Warto wspiąć się na zamkowe wzgórze a następnie na jedną z wież, aby zobaczyć oszałamiający widok na okolicę i białe miasteczko.

 

Zwiedzanie okolic Malagi - Alora
Zwiedzanie okolic Malagi – Alora

 

Oprócz zwiedzenia twierdzy warto pospacerować wąskimi uliczkami z bielonymi domkami. Niektóre ze względu na różnice wysokości są dość strome. Jedną z najstarszych ulic jest Calle Ancha, która biegnie od Plaza Baja de la Despedía w kierunku twierdzy. Z kolei Plaza Fuente de Arriba jest centralnym placem w mieście z ratuszem. Obok niego znajduje się biuro informacji turystycznej, w której otrzymaliśmy darmową mapkę z zaznaczeniem najciekawszych miejsc i dojście krętymi uliczkami do zamku. Na początku XVIII w na placu tym znajdował się klasztor, który zniszczony został podczas działań wojennych.

 

Zwiedzanie okolic Malagi - Alora
Zwiedzanie okolic Malagi – Alora

 

Zwiedzanie okolic Malagi - Alora
Zwiedzanie okolic Malagi – Alora

 

W czasie, kiedy odwiedziliśmy Alorę, nie spotkałam tu prawie turystów. Być może powodem była pora roku, być może to klimatyczne senne miejsce jeszcze nie zostało w pełni odkryte. Będąc w okolicy, warto zatrzymać się tu na chwilę, aby poczuć klimat hiszpańskiej prowincji i spróbować lokalnych specjałów w miejscowych knajpkach.

 

 

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Praktyczne informacje o Maladze.
El Caminito del Rey – wskazówki praktyczne.
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie.

10 thoughts on “Zwiedzanie okolic Malagi – Alora”

  1. Urzekły mnie kolory domków, ten biały bardzo się wyróżnia i powoduje ze całość wyglada niesamowicie. Mam nadzieje, ze bede miała okazje zobaczyć to na żywo 🙂
    Piękne zdjęcia!

  2. Bardzo lubię zwiedzać takie miasteczka, skąpane w słońcu poludnia. Zwłaszcza, kiedy nie ma zbyt wielu turystów, a pogoda jest po prostu cudowna. Pozdrowienia 🙂

  3. Ależ tam pięknie! Patrząc na te zdjęcia aż chciałoby się wsiąść w samolot i lecieć do Hiszpanii 🙂 A najczęściej to właśnie małe miasteczka mają najwięcej uroku 🙂

    1. O tak. Można tam poczuć niesamowity klimat. Szczególnie podczas sjesty jak jesteś jedyną osobą spacerującą uliczkami.

Leave a Reply