Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą – trasa rowerowa

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą. Słoneczna pogoda zachęca do aktywnego wypoczynku i wycieczek rowerowych. Nasi zachodni sąsiedzi mogą się pochwalić bardzo dobrymi trasami rowerowymi, które wiodą przez malownicze wsie i miasteczka. W Brandenburgii jest ich wiele, dodatkowo w otoczeniu pięknych jezior. Dzisiejsza nieco ponad 30 km trasa rowerowa przebiega przez okolice Frankfurtu nad Odrą.

 

Przekraczając most graniczny na Odrze między Słubicami a Frankfurtem skręcamy w pierwszą ulicę w prawo Schulstrasse, następnie w prawo w Collegienstrasse i dalej mijając dwa kościoły jedziemy prosto do promenady nad Odrą. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż brzegu rzeki aż do Hafenstrasse znajdującej się przed mariną. Skręcamy w lewo i przecinając skrzyżowanie jedziemy cały czas prosto, lekko pod górę Goepelstrasse aż do drogi skręcającej w prawo do Lebus. Powoli opuszczamy Frankfurt i pofalowaną niewielkimi wzniesieniami, gładziutką ścieżką rowerową jedziemy ok 7 km do Lebus. Po drodze mijamy Browar Frankfurter i dwa drewniane mosty rowerowe.

 

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą - most rowerowy w drodze na Lebus
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą – most rowerowy w drodze na Lebus

Skręcając  za drugim mostem w prawo dojedziemy do oddalonych o niecały kilometr Oderberge, to morenowe zbocza wznoszące się na 50 m n. p. m., z których można podziwiać rozległy widok na Odrę i całą okolicę. Tereny  te bogate w rzadkie gatunki roślin i zwierząt, dlatego też objęte zostały ochroną. Można tam ciekawie spędzić czas spacerując licznymi ścieżkami dydaktycznymi. Tam również swoją siedzibę ma placówka edukacyjna. Natomiast skręcając za mostem w lewo, leśną drogą dojdziemy do jeziora.

 

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą - jezioro
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą – jezioro

 

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą - jezioro
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą – jezioro

 

My jednak jedziemy dalej do Lebus, historycznej stolicy Ziemi Lubuskiej, gdzie prawdopodobnie już w X w powstał gród plemienia Lubuszan. Ta niewielka miejscowość malowniczo prezentuje się też z przeciwnego brzegu Odry po polskiej stronie. Dojeżdżając do ronda można skręcić w prawo do najstarszej części Lebus aby zobaczyć XIX wieczny kościół oraz zabudowę przy Schulstrasse.

 

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą - muzeum w Lebus
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą – muzeum w Lebus

 

My kierujemy się w lewo na drogę prowadzącą do Seelow i początkowo jedziemy starszym odcinkiem ścieżki rowerowej zrobionej z płyt betonowych, by następnie ulicą kontynuować naszą wycieczkę. Po 4,5 km dojeżdżamy do skrzyżowania i zgodnie ze znakami wskazującymi camping skręcamy za przejazdem kolejowym w lewo na Treplin.

 

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą - w drodze do Alt Zeschdorf
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą – w drodze do Alt Zeschdorf

 

Po przejechaniu 2,5 km dojeżdżamy do położonego nad jeziorem Wolffscamp w miejscowości Alt Zeschdorf. Obiekt dysponuje domkami letniskowymi i polem namiotowym. Za 1,5 euro (bilet całodzienny) możemy też poleżeć na równiutko skoszonej trawce nad brzegiem jeziora lub odpocząć na pomoście.  We wsi znajduje się również plaża miejska lub raczej wiejska, która także jest płatna w sezonie.

 

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą - jezioro Alt Zeschdorf
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą – jezioro Alt Zeschdorf

 

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą - Treplin
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą – Treplin

 

Po kolejnych 4 km jazdy szosą, która częściowo wiedzie przez las dojeżdżamy do Treplina. To co widzimy przejeżdżając przez tę spokojną miejscowość to pomysłowo przekształcona na cele kulturalne kamienna stodoła lub inny budynek gospodarczy oraz bocianie gniazdo uwite na dachu neogotyckiego kościoła.
Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo na drogę prowadzącą do Frankfurtu. Chwilę jedziemy ulicą, po czym wjeżdżamy na ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż głównej drogi.

 

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą

 

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą

 

Po 6 km dojeżdżamy do Booßen. Warto tu zobaczyć między innymi zamek wybudowany w 1848 r w stylu późnego klasycyzmu, który w późniejszym czasie został powiększony.  Dalej po niecałych trzech kilometrach dojeżdżamy do Kliestow dzielnicy Frankfurtu nad Odrą. Możemy tutaj zobaczyć zbudowany na przełomie 1850 i 1860 r. dwór z dwuspadowym dachem. Po 1945 r. w budynku mieściła się szkoła i przedszkole a na piętrze utworzono trzy mieszkania.  Możemy również odpocząć na ławeczkach ustawionych nad brzegiem jeziora.

 

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą - zamek w Booßen
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą – zamek w Booßen

 

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą - dwór w Kliestow
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą – dwór w Kliestow

 

Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą - jezioro w Kliestow
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą – jezioro w Kliestow

Wracając na ścieżkę rowerową cały czas prosto dojeżdżamy do wspomnianej na początku wpisu promenady nad Odrą. Spokojny przejazd całą trasą bez postoju zajmuje około dwóch godzin. To jedna z wielu opcji tras rowerowych wokół Frankfurtu nad Odrą.

Dziękuję,że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Ciekawe miejsca we Frankfurcie nad Odrą.
Ciekawe miejsca w Brandenburgii – te mniej znane.
Mniej znane pałace i zamki Brandenburgii.

Leave a Reply