Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28

Na kolejny dzień zaplanowałam zwiedzanie Lizbony tramwajem 28, który jest ruchomą wizytówką tego miasta.

Plac Handlowy w Lizbonie

Pierwszy przystanek naszego zwiedzania Lizbony był przy Praca do Comercio, gdzie w XVI w znajdował się magazyn złota. W tamtym okresie Portugalia dostarczała złoto jako jedyna raz w miesiącu z zachodniej Afryki. Król Jan I, który sam nadzorował prace w porcie zlecił budowę owego magazynu tuż obok swojego pałacu. Na środku znajduje się posąg konny „złotego władcy” z 1774 r.

Zwiedzanie Lizbony – Łuk Triumfalny

Praca do Comercio, czyli plac handlowy z najbardziej reprezentacyjną ulicę Lizbony – Rua Augusta, łączy Łuk Triumfalny czyli Arco da Rua Augusta. Obecny pochodzi z projektu Verissimo Jose da Costa z 1873 r. i wznoszony był przez dwa lata. Rzeźby znajdujące się na szczycie uosabiają Chwałę, Geniusz i odwagę, gdzie Chwała koronuje dwie pozostałe. Poniżej rzeźby przedstawiające wybitne osoby związane z Portugalią autorstwa Victora Bastosa. Łuk Triumfalny nawiązuje do okresu świetności Portugalii, gdzie dokonywano największych odkryć geograficznych.

Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – Praca do Comercio czyli plac handlowy

Natomiast od strony nadbrzeża znajduje się Cais das Colunas – dwie kolumny wzniesione według projektu Eugenio dos Santosa podczas odbudowy Lizbony po trzęsieniu ziemi w 1755 r. Nadbrzeżna przystań przez stulecia pełniła funkcję bramy miasta. Prowadzą do nich marmurowe schody, które są miejscem odpoczynku turystów i miejscowych.

Zwiedzanie – Lizbony – Camaro Municipial

Przechodząc pod Łukiem Triumfalnym skręcamy w lewo i idziemy do Praca do Municipio, gdzie znajduje się obecnie siedziba Urzędu Miasta Lizbony. Budynek powstał według projektu Dominguesa Parente da Silva w latach 1865-1880.

Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – Camaro Municipial

Katedra Se w Lizbonie

Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – Katedra Se w Lizbonie

 

Opuszczając plac jedziemy tramwajem do dzielnicy Alfama, gdzie znajduje się Se. Najstarsza świątynia sakralna zbudowana została na miejscu mauretańskiego meczetu w XIII w. Obecnie katedra charakteryzuje się różnorodnością stylów, ponieważ w wyniku trzęsień ziemi i zniszczeń była wielokrotnie odbudowywana na przestrzeni wieków. Spacerując przez chwilę wokół monumentalnej budowli oglądaliśmy drzewka pomarańczowe, które w lutym miały jednocześnie dojrzałe owoce oraz piękne białe kwiatuszki. Te drzewka nie odpoczywają.

 

Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – drzewko pomarańczowe przy katedrze Se

Zamek św Jerzego w Lizbonie

Dalej jedziemy w okolicę zamku św. Jerzego. To z tego miejscu prawdopodobnie swój początek bierze Lizbona. Okolice, gdzie znajduje się zamek zamieszkiwano już w czasach antycznych. Obecny zamek został zbudowany w XII w przez Maurów na pozostałościach poprzedniej budowli. W 1147 r. zamek został zdobyty przez króla Alfonsa I Zdobywcę – pierwszego króla Portugalii.

Jak z każdym zamkiem, z tym też łączy się legenda. Niejaki rycerz Martim Moniz uniemożliwił swoim ciałem zamknięcie bramy zamku przez co armia króla dostać się do środka i po kilkudniowej bitwie zająć zamek. Rycerz ponosi śmierć w bohaterskim czynie. Patronem zamku od końca XIV w. stał się św. Jerzy na polecenie króla Joao I. Twierdza traci swoje znaczenie gdy król Manuel I z początkiem XVI w. kazał zbudować pałac nad rzeką Tag, gdzie przenosi swoją siedzibę.

Następnie z nakazu Sebastiana I dokonano rekonstrukcji zamku i przez kilka lat służy on jako siedziba młodego króla. W wyniki trzęsienia ziemi w 1755 r. twierdza ulega zniszczeniu i dalszej degradacji. Dopiero w pierwszej połowie XX w. podjęto decyzję o odbudowie zamku i konserwacji. Zamek jest jedną z głównych atrakcji turystycznych, gdzie odbywa się wiele uroczystości i koncertów. Tutaj również mogliśmy skosztować bardzo popularnych pieczonych kasztanów, niestety o tej porze roku rzadko spotykanych w Lizbonie.

 

Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – zamek św. Jerzego

Muzeum Teatru Rzymskiego w Lizbonie

Będąc na Rua da Saudade mijamy stanowisko archeologiczne – ruiny teatru rzymskiego. Na zamieszczonej obok informacji Museu de Lisboa Teatro Romano jest napisane, że teatr wybudowano w I w n.e za czasów cesarza Oktawiana Augusta. Liczący 4 tys. miejsc siedzących był jednym z pierwszych monumentalnych budowli wzniesiony według standardów architektonicznych i techniki budowniczej ściśle określonej przez rzymskiego architekta Vitruviusa. Ambitny projekt inżynierii zakładał bezpośrednie zaangażowanie potęgi Rzymu. Duża powierzchnia zajmowana przez teatr i miejsce gdzie go wzniesiono stała się symbolem nowej władzy.

Zwiedzanie Lizbony – Miradouro de Santa Luiza

Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – Miradouro de Santa Luiza

 

Kilkaset metrów dalej znajduje się punkt widokowy Miradouro de Santa Luiza. Jest to jeden z mniejszych tego typu miejsc w Lizbonie jednak niezwykle popularny wśród turystów i miejscowych. Taras osłonięty pergolą zachęca do odpoczynku i podziwiania rozległego widoku na dzielnicę Alfama i rzekę Tag. Obok na ścianach kościoła św. Łucji widnieją dwa panele z niebieskich płytek ceramicznych azulejos przedstawiających Praca de Comercio przed 1755 r. oraz zamek św. Jerzego podczas podboju w 1147 r.

Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony Miradouro de Santa Luiza

Zwiedzanie Lizbony – przygoda w tramwaju

Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – Dzielnica Alfama

Przechodzimy kawałek dalej na plac Portas Do Sol i jedziemy dalej do dzielnicy Graca. Siedząc w starym, drewnianym tramwaju nr 28 jesteśmy świadkami dziwnej i zaskakującej sytuacji. Pewna starsza kobieta zaczyna najpierw krzyczeć na siedzącego obok młodzieńca a potem wręcz wydzierać się. Ten nic z tego sobie nie robiąc, dalej siedział na swoim miejscu. Nie znając szczegółów ale obserwując to wszystko wydawało nam się, że babinka nie miała większego powodu, aby tak się zachowywać. Ten młody człowiek ani jej nie okradł ani nie kłócił się z nią, ale tak jak wcześniej wspomniałam, może nie znaliśmy wszystkich szczegółów.

Nagle tramwaj zatrzymał się. Jak się okazało na wąskich uliczkach Alfamy,  źle zaparkowano auto, które zastawiało tory tramwajowe. Wszyscy wysiadali wraz ze starszą panią, która kontynuowała swoją wojnę, przechodząc do ataku i tłukąc torebką owego nieszczęśnika. Pasażerowie wcale się nie rozeszli. Zaczęli zastanawiać się co tu zrobić z tym problemem i w efekcie czterech mężczyzn, w tym ten atakowany przez babulkę, chwycili auto i przesunęli tak, aby nie zastawiało torów.

Po czym wszyscy wsiedli i pojechali dalej a my już spacerkiem podeszliśmy w okolice Mosteiro de Sao Vicente de Fora, którego korzenie sięgają XII w. Można tu chwilę odpocząć oraz podziwiać piękny widok na rzekę Tag. Idąc Arco Grande de Cima przechodzimy pod renesansową bramą połączoną ze ścianą klasztoru.

Wracamy zabytkowym tramwajem w kierunku Rua Augusta wąskimi, malowniczymi uliczkami Alfamy. Tak wąskimi, że można ręką dotknąć mijające budynki.

Zwiedzanie Lizbony – Elevador Santa Justa

Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – Elevador Santa Justa

Dalej idziemy Rua Augusta, najbardziej popularną i reprezentacyjną ulicą Lizbony, która doprowadzi nas do kolejnego ciekawego miejsca –  Elevador Santa Justa. W mieście jest kilka wind, jednak ta pochodząca z początku XX w jest jedyną windą przenoszącą w pionie. Nie dane nam było podziwiania w pełni jej walorów, ponieważ poddana konserwacji z jednej strony zasłonięta była rusztowaniem. Wzniesiona w stylu neogotyckim według projektu Raula Mesniera ucznia Gustawa Eiffela posiada 45 m wysokości. Metalowa konstrukcja posiada dwie drewniane windy, którymi można dostać się do położonej wyżej dzielnicy Bairro Alto w ramach tego samego biletu, na którym poruszamy się przez cały dzień. Chcąc wjechać wyżej na platformę widokową trzeba dodatkowo zapłacić kilka euro.

Zwiedzanie Lizbony – ruiny klasztoru Karmelitów

Przechodzimy obok ruiny klasztoru Karmelitów, gdzie mieści się muzeum archeologiczne. Klasztor powstał w XIV w i był największym tego typu obiektem w Lizbonie. Zniszczony został podczas trzęsienia ziemi w 1755 r. obecnie pozostaje bez dachu jako zabezpieczona ruina, gdzie organizowane są koncerty muzyki klasycznej.

Z przodu klasztoru na środku placu Largo do Carmo w otoczeniu pięknych drzew i historycznych budynków znajduje się wzniesiona w drugiej połowie XVIII r. fontanna – Chafariz do Carmo.

Zwiedzanie Lizbony – Miradouro de Seo Pedro Alcantara
Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – Elevador de Gloria

Niecały kilometr dalej jest kolejny punkt widokowy – Miradouro de Seo Pedro Alcantara, z którego widać wschodnią część Lizbony. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Elevador de Gloria, którą uruchomiono w 1885 r. Obecnie żółte wagoniki stały nieczynne na środku swej trasy. Mam nadzieję, że jeszcze wrócą do czasu świetności.

 

Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – Miradouro de Seo Pedro Alcantara

 

Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – Widok z Miradouro de Seo Pedro Alcantara
Cyprys portugalski w Jardim do Principe Real

Ciekawym miejscem, o którym czytałam w przewodniku, i które chciałam zobaczyć był położony ok. 400 metrów dalej. Jest to niewielki park w stylu angielskim, zaprojektowany w drugiej połowie XIX w. To co mnie najbardziej zainteresowało to znajdujący się tam cyprys portugalski, który posiada średnicę korony ok 23 m. Gałęzie jego podpiera specjalna metalowa konstrukcja. Pech chciał, że w tym czasie prowadzono prace i cały teren parku był ogrodzony bez możliwości wstępu. Na wyjątkowy cyprys mogłam popatrzeć jedynie z daleka.

Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – cyprys portugalski w Jardim do Principe Real
Zwiedzanie Lizbony – Palacio de Sao Bento
Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28
Zwiedzanie Lizbony – Palacio de Sao Bento

Ostatnim punktem naszej dzisiejszej wycieczki był położony kilkaset metrów dalej Palacio de Sao Bento, gdzie obecnie znajduje się siedziba premiera i parlamentu Portugalii. W XVI w znajdował się tutaj klasztor benedyktynów jednak w XIX w po wygnaniu z kraju zakonu przeszedł w ręce państwa. Wielokrotnie przebudowywany po zniszczeniach i trzęsieniach ziemi ostatecznie nadano mu styl neoklasycystyczny. Z tego miejsca już rzut beretem do Rua Trinas, gdzie znajduje się nasza miejscówka.

 

2 thoughts on “Zwiedzanie Lizbony tramwajem 28”

Leave a Reply