Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie. To jednym z najstarszych hiszpańskich miast i jednocześnie największe z tak zwanych białych miasteczek (pueblos blancos) Andaluzji. Jednak to, co czyni je wyjątkowym, to głęboki na 120 m wąwóz, który przebiega przez środek miasta. Wąwóz El Tajo powstał w wyniku erozji rzeki Guadalevin a jego szerokość dochodzi do 60 m. Ronda położone jest około 100 km od Malagi i może być idealnym pomysłem na jednodniową wycieczkę.

Zdecydowaliśmy się pojechać do Rondy pociągiem z Malagi z dworca Maria Zambrano. Bilety zakupiliśmy w dworcowej kasie. Kupując bilety jednocześnie w obie strony, otrzymaliśmy 10 procent zniżki. Czas jazdy trwa niecałe dwie godziny. Rozkład i cena dostępne są na tej stronie.  Podczas jazdy począwszy od stacji El Chorro, warto patrzeć przez okno. Mimo że wtedy pociąg jedzie głównie tunelami, to podczas krótkich migawek, można dostrzec wnętrze kanionów w El Caminito del Rey. To jest spektakularny widok, więc warto go nie przeoczyć.

 

 

Nasze zwiedzanie zaczynamy od wyjścia ze stacji kolejowej w kierunku Av. Martinez Astein. Potem skręcamy w Carera Espinel – deptak, który skupia sklepy, kawiarnie i restauracje. Idąc cały czas prosto, docieramy do Plaza de Toros, gdzie znajduje się arena walk byków, która wybudowana została w II połowie XVIII w. z lokalnie wydobytego kamienia.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie - pomnik Ernesta Hemingwaya
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie – pomnik Ernesta Hemingwaya

 

Tuż obok znajduje się biuro informacji turystycznej a dalej niewielki park, w którym umieszczono pomnik Ernesta Hemingwaya. Pisarz był bardzo związany z Hiszpanią i Rondą, był także wielkim sympatykiem walk byków, co było inspiracją do napisania kilku książek. Na końcu parku znajduje się rozległy punkt widokowy zakończony balkonem. Widok na wąwóz, góry i całą okolice jest niesamowity.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie

 

Cofając się, skręcamy w prawo na Plaza de Espana, by dotrzeć do największej atrakcji Puente Nuova (nowy most). Tuż za budynkiem hotelu Parador rozciąga się kolejny piękny widok na ten monumentalny most i wąwóz. Jego budowa trwała kilkadziesiąt lat i pochłonęła wiele ofiar, by pod koniec XVIII w. połączyć starą i nową część Rondy. Most ma 98 m wysokości i zbudowany jest z kamiennych bloków. Nad centralnym łukiem znajduje się niewielkie pomieszczenie, które dawniej pełniło różne funkcje między innymi więzienia. Obecnie mieści się tam niewielkie muzeum, do którego można dotrzeć przez budynek dawnej wartownią.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie - wąwóz El Tajo
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie – wąwóz El Tajo

 

Przechodząc przez most, najpierw skręcamy w lewo na taras widokowy przy XVI-wiecznym Pałacu Kongresowym a następnie w prawo w Calle Tenorio, która doprowadza nas do Plaza de Maria Auxliadora. Ten niewielki skwer z fontanną znajduje się nieco dalej od zgiełku miasta. Oprócz tego, że jest tutaj kolejny punkt widokowy na wąwóz i nowszą część Rondy, możemy również z tego miejsca zejść do El Tajo i podziwiać wielki most z innej perspektywy. Z Plaza de Maria Auxliadora dzieli nas też niewielka odległość od Palacio de Mandragon. W tej-XIII wiecznej mauretańskiej rezydencji z pięknymi dziedzińcami i ogrodami mieści się obecnie muzeum miejskie.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie - Puente Nuova
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie – Puente Nuova

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie - Puente Nuova
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie – Puente Nuova

 

Dalej Plaza de Duquesa de Parcent to zielony zacieniony plac z kilkoma zabytkami. Można tu zobaczyć między innymi XV-wieczny obiekt sakralny Iglesia de Santa Maria del Mayor, wybudowany na ruinach dawnego meczetu, XVI-wieczny klasztor Santa Isabel de los Angeles. Po przeciwnej stronie znajduje się długi budynek z XVIII w., który pierwotnie funkcjonował jako więzienie wojskowe, obecnie jest siedzibą władz miejskich.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie - siedziba władz miejskich
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie – siedziba władz miejskich

 

Opuszczając plac, kierujemy się w Calle Arminan i zatapiamy się w wąskie uliczki z białymi domkami, by po jakimś czasie dotrzeć w okolice XVIII-wiecznej rezydencji Palacio del Marqués de Salvatierra. Uwagę przykuwa charakterystyczne wejście z posągami dwóch par nagich niewolników o etnicznych rysach. Z tarasu przed pałacem widać Puente Arabe (Puente San Miguel, most arabski), którego początki sięgają prawdopodobnie XI w. Dalej arabskie łaźnie zbudowane na przełomie XIII i XIV w.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie - uliczki miasta
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie – uliczki miasta

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie - uliczki miasta
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie – uliczki miasta

 

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie - Puente Viejo
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie – Puente Viejo

 

Przechodząc przez Arco Felipe V – łuk wybudowanego w XVIII w. w miejscu dawniejszej bramy muzułmańskiej wchodzimy na Puente Viejo (stary most). Most wzniesiony został w XVII w. prawdopodobnie na pozostałościach wcześniejszego. Podczas remontu w kolejnym stuleciu otrzymał balkonowe nisze. Z tego miejsca, w którą stronę byśmy nie spojrzeli, dostrzeżemy przepiękne widoki. Z jednej strony na wąwóz, z drugiej na rozległą górzystą okolicę oraz na zabytkowe elementy Starego Miasta. Po przejściu przez most kierujemy się w lewą stronę na tarasy, znajdujące się na prawym skraju wąwozu Tajo. To Ogrody Cuenca rozmieszczone na wielu poziomach, ciągnących się w stronę Puente Nueva. Spacer po nich to kolejna uczta dla oczu.

 

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie - Ogrody Cuenca
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie – Ogrody Cuenca

 

Ronda to wyjątkowo piękne i ciekawe miasto. Im bardziej zapuszczamy się w jej zaułki, tym ciekawsze miejsca odkrywamy.  Zapraszam do obejrzenia filmu.

 

 

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Praktyczne informacje o Maladze.
El Caminito del Rey – wskazówki praktyczne.

 

18 thoughts on “Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie”

  1. Ronda już od dawna jest na naszej liście. Niestety do tej pory nie udało się nam tam dotrzeć. Piękne miejsce. Pozdrawiamy!

  2. O, jak tam pięknie! Zastanawiałam się ostatnio nad lotem do Malagi. Teraz już jestem niemal pewna, że polecę ale z przystankiem w Rondzie 😀

  3. Kiedy przebywałam w okolicach Malagi, Ronda była jedną z bardziej kuszących destynacji. Jednak czasu było zbyt mało, ale sama w sobie jest miejscem, do którego na pewno muszę wrócić. Tak jak i do całej Andaluzji, którą chciałabym poznać dokładnie, wzdłuż i wszerz. Przyjemne widoki. Pozdrawiam!

  4. Ile czasu potrzeba na niespieszny spacer po Rondzie? Mam niebawem w planach Caminito del Rey, wejście na 13-tą. Myślałam, żeby wracając ze Ścieżki Króla wstąpić do Setenil de Las Bodegas, a potem do Rondy, pewnie jakoś przed zachodem słońca. Myślisz, że da radę?

    1. Witaj. To wszystko zależy ile chcesz zobaczyć. Przejście główną ulicą nie zajmie dużo czasu godzinę może trochę więcej.
      Jeśli bardziej chciałabyś „zanurzyć” się w miasto, to z pewnością trzeba poświęcić więcej czasu. Pozdrawiam

Leave a Reply