Tanie podróżowanie po Niemczech

Tanie podróżowanie po Niemczech

Tanie podróżowanie po Niemczech pociągiem. Dla wszystkich tych, którzy lubią tanio podróżować, niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB) przygotowały ciekawą ofertę. Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. możemy kupić miesięczny bilet za 9 euro. Daje to nam bardzo dużo możliwości za niewielką cenę. Osobiście bardzo cieszę się z tej opcji, ponieważ dużo podróżuję pociągiem po Niemczech.

Bilet za 9 euro jest ważny przez miesiąc w całym kraju we wszystkich środkach lokalnego transportu publicznego w 2 klasie. Co oznacza, że możemy podróżować pociągami oznaczonymi jako RB, RE, RS, tramwajami, metrem i autobusami w poszczególnych miastach.

Bilet nie obejmuje autobusów i pociągów dalekobieżnych jak IC, ICE, EC. Dlatego planując podróż, gdzie będziemy przesiadać się na pociąg dalekobieżny, dodatkowo musimy zakupić osobny bilet. Powyższa oferta nie obejmuje też rowerów. Warto zwrócić uwagę, że w tym okresie pociągi będą zatłoczone i nie zawsze będzie miejsce na przewiezienie roweru. Dzieci do 6 roku życia mogą podróżować za darmo, natomiast starsze muszą już posiadać własny bilet.

Od 23 maja 2022 r. bilet można kupić poprzez stronę bahn.de, aplikację DB Navigator, w biletomatach, na dworcach w kasach biletowych DB i innych serwisach i agencjach DB. Sam zakup jest bardzo prosty. Wystarczy wejść na stronę bahn.de po prawej stronie widać opcję wyboru Zum 9-Euro-Ticket.

Dalej naciskamy Jetzt auswählen.

Następnie wpisujemy miesiąc, w którym chcesz podróżować. Automatycznie zaznaczone jest, że jest to 1 osoba i 2 klasa. Jeżeli kupić bilet w następnym miesiącu należy powtórzyć te same czynności jak poprzednio, zaznaczając odpowiedni miesiąc. Dalej Zur Buchung.

Jeżeli mamy konto klienta na stronie to oczywiście możemy się zalogować, jeżeli nie, możemy kupić bilet jako gość. W polu Anrede wybieramy Herr (Pan), Frau (Pani). Dalej wpisujemy nasze imię (Vorname) i nazwisko (Nachname) oraz naciskamy Weiter als Gast.

Wyświetla nam się łączna kwota do zapłaty i wybieramy Weiter.

Następnie wypełniamy poszczególne pola, te oznaczone czerwoną gwiazdką są wymagane. Kupując bilet jako gość, czyli nie będąc zalogowanym na stronie, bardzo ważne jest, aby prawidłowo wpisać adres naszej poczty elektronicznej, ponieważ na nią otrzymamy zakupiony bilet.

Schodząc niżej, pokazują się nam różne formy płatności. Wybieramy tę, która nam najbardziej odpowiada. W kolejnym oknie wyświetla nam się podsumowanie naszego zakupu i po chwili na naszą pocztę elektroniczną zostanie wysłany kupiony bilet.

Cały proces zakupu jest prosty i intuicyjny. Osoby nie znające języka niemieckiego mogą wspomóc się tłumaczem. Bilet już mamy, ale jak zaplanować taką podróż, gdzie cel naszej wycieczki wymaga co najmniej jednej przesiadki. To również bardzo proste.

Wracamy do strony startowej DB, gdzie znajduje się wyszukiwarka połączeń kolejowych Reiseauskunft. Wpisujemy interesujący nas kierunek podróży, datę i przybliżoną godzinę odjazdu i zaznaczamy opcję Nur Nahverkehr, czyli połączenia tylko regionalnymi środkami transportu.

Wyświetlają nam się połączenia oraz czas i liczba przesiadek.

Naciskając pod wybranym połączeniem Details verbergen, widzimy numery peronów i czas, jaki mamy między poszczególnymi przesiadkami. Natomiast wybierając Weitere Informationen możemy zobaczyć wszystkie przystanki na danej trasie.

Bez wątpienia dużym plusem kolei niemieckich jest to, że pociągi regionalne kursują średnio co godzinę. Nawet jeżeli, na którymś etapie naszej podróży bez przyczyny, przy naszym połączeniu wyświetli się informacja: der Zug heute fällt aus (pociąg jest dzisiaj odwołany), co czasami się zdarza, nie ma co popadać w panikę. Za godzinę będziemy mieli kolejne połączenie.

Leave a Reply