Storkow turystyczna atrakcja Brandenburgii.

Storkow jest niewielką miejscowością w Brandenburgii, którą warto odwiedzić. Znajduje się niecałe 60 km od granicy polsko-niemieckiej. Otoczenie jezior, rzek i kanałów dodaje jej jeszcze większej atrakcyjności. Dodatkowo w bliskiej jej okolicy znajduje się park krajobrazowy Dahme-Heide z licznymi trasami rowerowymi, które zachęcają do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Dlatego jadąc do Storkow, warto zabrać ze sobą rowery, aby połączyć zwiedzanie miasta i okolicy.

 

 

Storkow jest jednym z najstarszych miast w Brandenburgii. Jego początki sięgają XII w. W tym okresie nastąpił znaczący rozwój miasta ze względu na położenie na szlaku handlowym z Barnim do Lubben. Prawdopodobnie już pod koniec XII w. istniał tutaj drewniany zamek, który w kolejnym stuleciu został zastąpiony murowanym. W II połowie XVI w. podczas rozbudowy nadano mu renesansowy charakter.

 

Zamek w Storkow
Zamek w Storkow

W kolejnych latach zamek przechodził w różne ręce, był na przemian niszczony i odbudowywany. Przez krótki okres mieścił się tutaj browar a latach 1934-1945 swoją siedzibę miała młodzieżowej organizacji Hitlerjungend. Od 1999 r. rozpoczęto stopniowo renowację całego obiektu. Obecnie znajduje się tutaj między innymi centrum informacji turystycznej, biblioteka oraz wystawa Człowiek i Przyroda.

 

Zamek w Storkow
Zamek w Storkow

Warto także poświęcić nieco czasu na spacer spokojnymi uliczkami Starego Miasta, gdzie zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Pomimo wielu zniszczonych budynków podczas II wojny światowej ostał się dom z początku XVIII w., w którym mieściła się poczta. Na środku placu dumnie stoi dąb, który posadzono w 1814 r., co potwierdza informacja umieszczona na kamieniu pod drzewem. Całość otacza okrągła ławka, która zachęca do odpoczynku.

 

Stare Miasto w Storkow
Stare Miasto w Storkow

 

Młyn z silnikiem parowym w Storkow
Młyn z silnikiem parowym w Storkow

Idąc w stronę XIV wiecznego kościoła z wysoką na 36 metrów wieżą, dochodzimy do dawnego młyna z silnikiem parowym z 1897 r., który zaopatrywał miasto w energię elektryczną przez 15 lat. Ponownie został uruchomiony po zniszczeniach II wojny światowej. Dalej na Kanale Storkower możemy zobaczyć zrekonstruowany mostek zwodzony na model holenderski. Oprócz tego w miejscowości znajduje się starą szkołę z XIX w. i kuźnię.

 

To jednak nie wszystkie ciekawe miejsca. Jadąc około 4,5 km w stronę Beeskow, nad jeziorem malowniczo położony jest zamek myśliwski Hubertushöhe, zbudowany na początku XX w w stylu szwajcarskiego neogotyku. Wzniesiony został dla właściciela drukarni Friedricha Wilhelma Georga Büxensteina. Nieruchomość w 1916 została sprzedana. Od II połowy XX w do 1989 r. znajdowała się tutaj szkoła rybactwa śródlądowego NRD a następnie luksusowy hotel. Niestety od końca 2016 r. nie ma możliwości wejścia na teren hotelu i podziwiania zamku z bliska. Szkoda, bo jest niesamowity.

 

Okolice - zamek myśliwski Hubertushöhe
Okolice – zamek myśliwski Hubertushöhe

 

Storkow jest jedną z wielu miejscowości znajdujących się w Brandenburgii, które skrywają w sobie wiele skarbów architektury i techniki. Bardzo lubię je odkrywać podczas jednodniowych wypadów do naszych zachodnich sąsiadów.

Dziękuję,że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:

Ciekawe miejsca we Frankfurcie nad Odrą.
Ciekawe miejsca w Brandenburgii – te mniej znane.
Mniej znane pałace i zamki Brandenburgii.

9 thoughts on “Storkow turystyczna atrakcja Brandenburgii.”

Leave a Reply