Praktyczne informacje o Maladze

Praktyczne informacje o Maladze to garść przydatnych wskazówek dotyczących: Jak dojechać z lotniska do centrum miasta? Jak poruszać się komunikacją miejską? Co warto spróbować i wiele innych informacji wraz z przydatnymi linkami.

 

 

Dojazd z lotniska do centrum

 

Z deszczowej Polski przylecieliśmy do deszczowej Malagi. Niestety mimo zapowiadanej słonecznej pogody, deszcz przywitał nas na wybrzeżu Costa del Sol. Chcąc wydostać się z lotniska, podążyliśmy za znaczkiem salida, czyli wyjście. Mijając stanowiska odbioru bagażu, przeszliśmy do terminala nr 2. Do wyboru mieliśmy autobus, taksówkę i kolejkę podmiejską.

 

Praktyczne informacje o Maladze
Praktyczne informacje o Maladze

 

Najszybszą opcję dojazdu okazała się kolejką podmiejską. Wejście na stację znajduje się po lewej stronie od wyjścia z terminala nr 3. Kolejka kursuje na dwóch liniach C1 i C2. Z lotniska odjeżdża linia C1 i przejeżdża wzdłuż wybrzeża do Fuengirola. Czas jazdy trwa kilka minut a bilet jednorazowy kosztuje 1,80 euro (Malaga Maria Zambrano). Nabyć go można w biletomatach ustawionych przy bramkach.

 

Praktyczne informacje o Maladze - stacja kolejki C1 na lotnisku.
Praktyczne informacje o Maladze – stacja kolejki C1 na lotnisku.

 

Obsługa jest bardzo prosta, dostępna w kilku językach. Wybieramy rodzaje biletu, stację oraz ilość. Następnie wkładamy pieniądze i gotowe. Przechodząc przez bramki, bilet należy wysunąć do czerwonego podajnika, po czym wysuwa się on na górze i bramki się otwierają. Tę samą czynność powtarzamy, opuszczając stację kolejki. Tutaj znajduje wyszukiwarka stacji wraz z czasem przejazdu a tutaj ceny biletów w poszczególnych strefach.

 

Praktyczne informacje o Maladze - biletomat.
Praktyczne informacje o Maladze – biletomat.

 

Komunikacja miejska

 

Do wyboru mamy opisaną powyżej kolejkę, dwie linie metra i sieć autobusów oraz możliwość wyboru kilku biletów:
Billete Ocasional Bilet – jednocześnie może z niego korzystać od jednej do dziewięciu osób naraz. Są one do nabycia na stacjach metra.

Tarjeta Monedero Metro de Málaga – jest to bilet wielokrotnego ładowania przy pomocy karty, za którą dodatkowo trzeba zapłacić 0,30 euro. Maksymalnie limit załadowania jest do 25 euro i także może korzystać z niego  do dziewięciu osób. Koszt przejazdu w tej opcji wynosi 0,82 euro. Do nabycia również na stacjach metra.

Tarjeta Monedero Consorcio de Transportes – w tej opcji można łączyć środki transportu np. metro i autobus. Jadąc tylko np. metrem, koszt wynosi 0,82 euro, natomiast przesiadając się z metra na autobus, koszt wynosi 0,65 euro. Tak jak poprzednio do wykorzystania przez kilka osób. Kupić go można w sieci kiosków i sklepów z tytoniem natomiast doładować można w biletomatach na stacji metra.

Karty z załadowanymi biletami działają na zasadzie zbliżenia. Po przyłożeniu na ekranie również wyświetli się saldo dostępnych środków. Tutaj znajdziesz aktualne ceny wraz z opisem poszczególnych biletów.

 

 

Sieć tras autobusów miejskich w Maladze jest bardzo dobrze rozwinięta. Na tej stronie w opcji selecciona una línea wybierając numer autobusu, na mapie wyświetli się cała jego trasa przejazdowa.

 

Pociąg

 

Dworzec kolejowy Maria Zambrano jest główną stacją w Maladze, która łączy się również z liniami C1 i C2 kolejki podmiejskiej. Tutaj również jest opcja zakupu biletów w kasie i biletomacie. My kupowaliśmy bilet w kasie. Przy zakupie biletu w obie strony otrzymywaliśmy 10% zniżki. Chcąc dostać się na peron w pierwszej kolejności, musieliśmy przejść kontrolę bezpieczeństwa podobną do tej na lotnisku. Rozkład jazdy dostępny jest na tej stronie.

 

Praktyczne informacje o Maladze - biletomat dla pociągu
Praktyczne informacje o Maladze – biletomat dla pociągu

 

Praktyczne informacje o Maladze - dworzec kolejowy
Praktyczne informacje o Maladze – dworzec kolejowy

Autobus

 

Dworzec autobusowy znajduje się obok dworca kolejowego Maria Zambrano. Bilety można kupić zarówno w kasach, jak i biletomatach. Obsługa jest bardzo prosta dostępna w kilku językach. Biletomat przyjmuje banknoty i bilon. Tutaj możesz sprawdzić rozkład jazdy autobusów.

 

Czego warto spróbować

 

Nie jestem sympatykiem owoców morza. W zasadzie nie lubię ich wcale, jednak lecąc do Malagi, postawiłam sobie za punkt honoru spróbować paelli. Wiele razy czytałam, że to absolutny numer jeden w kuchni hiszpańskiej, podawanej w wielu odmianach. Pomyślałam, że może w tej odsłonie owoce morza mi zasmakują… No cóż, poległam przy pierwszym krążku kalmara. Na bok poszły małże, omułki, krewetki duże i małe i oczywiście kalmary. Mimo wszystko było to dla mnie ciekawe doświadczenie kulinarne. Ponoć tradycyjna wersji paella valenciana nie zawiera owoców morza i pewnie taka by mnie zachwyciła.

 

Praktyczne informacje o Maladze - paella
Praktyczne informacje o Maladze – paella

 

Oprócz paelli popularna jest hiszpańska tortilla. To nic innego jak omlet z ziemniakami z dodatkiem cebuli i przypraw. Warto też spróbować liczne tapas, czyli niewielkie przystawki podawanych z winem. Z kolei jamon bellota, to szynka z czarnych świń iberyjskich karmionych żołędziami.

 

Praktyczne informacje o Maladze - tortilla
Praktyczne informacje o Maladze – tortilla

 

 

Praktyczne informacje o Maladze - jamon bellota
Praktyczne informacje o Maladze – jamon bellota

 

Na deser lub do kawy warto spróbować długie i chrupiące churros podawane z gęstą czekoladą. Warto delektować się również smakiem owoców skąpanych w hiszpańskim słońcu. Tym bardziej, że ceny w styczniu były zdecydowanie niższe niż w Polsce. Soki ze świeżo wyciskanych owoców są wyborne. Polecam awokado i papaję, gdyż okolice Nerji miejscowości oddalone około 60 km od Malagi słynie z upraw tych owoców.

 

Praktyczne informacje o Maladze - churros
Praktyczne informacje o Maladze – churros

 

Porto ma swoje porto a Malaga ma swoją malagę. To wzmacniana alkoholem bardzo słodkie wino z podsuszonych na słońcu winogron. W większości rodzajów ma ciemną barwę, choć są również wersje jasne i wytrawne. No i oczywiście Sangria z hiszpańskiego wina z dodatkiem bąbelków, owoców i lodu. Pyszności.

Czy warto polecieć do Malagi w styczniu? Z pewnością. Oprócz pierwszego dnia kiedy padało,  pogoda nam dopisała. Przez cały tydzień było słonecznie a temperatura dochodziła do 25 stopni. Dla mnie to idealna pogoda na zwiedzanie tego pięknego miasta i okolic.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, proszę polub moją stronę.

 

2 thoughts on “Praktyczne informacje o Maladze”

  1. Krótko, treściwie, interesująco. Dla każdego wybierającego się do Malagi. Chociaż podane ceny do korekty. Ale to akurat zrozumiałe. Podziękowania i pozdrowienia – od planującego wyjazd

Leave a Reply