Park Mużakowski czyli Park Muskau

Park Mużakowski zlokalizowany jest w malowniczej dolinie Nysy Łużyckiej po obu stronach rzeki. Kiedy najlepiej go zwiedzić? Z pewnością o każdej porze roku pięknie się prezentuje. Ja odwiedziłam to miejsce wiosną, kiedy kwiaty, krzewy i drzewa kwitną całą paletą barw, a w powietrzu unosi się ich oszałamiający zapach. Wstęp do parku jest bezpłatny i można go zwiedzać pieszo, rowerem lub bryczką.

 

 

Historia Mużakowskiego Parku zaczyna się kształtować od 1 maja 1815 r., kiedy to książę Herman von Pückler-Muskau ogłasza swoje plany, co do przekształcenia na rozległy park odziedziczonego majątku. Zgodnie z tym postanowieniem dwa lata później trwają już prace inwestycyjne na terenie posiadłości. Pückler był także miłośnikiem podróży. Jego podróż do Anglii i Irlandii zaowocowała nowymi pomysłami i rozwiązaniami przy tworzeniu parku.

 

Park Mużakowski - Nowy Zamek
Park Mużakowski – Nowy Zamek

 

Park Mużakowski - Nowy Zamek
Park Mużakowski – Nowy Zamek

 

Niestety miało to też negatywne strony. Środki, które pochłaniały podróże, styl życia i dalsza realizacja projektu doprowadziły do problemów finansowych i w konsekwencji w 1845 r. do sprzedaży posiadłości. Z pierwotnego założenia 700 ha realizowano tylko 250 ha. Kolejni właściciele książę Fryderyk Niderlandzki i hrabia Traugott Heinrich von Arnim kontynuowali dzieło swojego poprzednika.

 

Park Mużakowski - Nowy Zamek
Park Mużakowski – Nowy Zamek

 

Park Mużakowski - Nowy Zamek
Park Mużakowski – Nowy Zamek

 

Dalej realizowano przedsięwzięcia budowlane, między innymi przebudowano Nowy i Stary Zamek oraz Dom Kawalerski nadając im neorenesansowy charakter. Kontynuowano prace przy układzie dróg, sadzeniu drzew i tworzeniu ciągów wodnych, nadając harmonijny kształt całej kompozycji.

 

Park Mużakowski - Nowy Zamek
Park Mużakowski – Nowy Zamek

 

Park Mużakowski
Park Mużakowski

 

Niestety okres II wojny światowej i decyzje polityczne nie były łaskawe dla parku. W wyniku działań wojennych podziurawione zostały łąki, zniszczone mosty i obiekty architektoniczne. Układ przestrzenny parku został naruszony poprzez ustanowienie granicy państwowej na Nysie Łużyckiej. Po niemieckiej stronie pozostała 1/3 całej kompozycji wraz ze Starym i Nowym Zamkiem, która mogła funkcjonować samodzielnie.

 

Park Mużakowski
Park Mużakowski

 

W kolejnym dziesięcioleciu utworzono zarząd parku oraz uznano go za zabytek. Natomiast wschodnia jego część weszła obszar Łęknicy – miasta powstałego na dawnych przedmieściach Bad Muskau pod zarządem Gospodarstwa Lasów Państwowych i Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

 

Park Mużakowski

 

Dopiero 1989 r. przyniósł możliwość współpracy obu państw na rzecz rewaloryzacji parku. Dzięki temu szczególnie we wschodniej części przystąpiono do kształtowania przestrzennego, pozwalającego z czasem przywrócić park do dawnej świetności. Odbudowano zniszczone obiekty i wyremontowano te istniejące. W 2004 r. park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Park Mużakowski - Nowy Zamek
Park Mużakowski – Nowy Zamek

 

 

Park Mużakowski

 

Co możemy zobaczyć w Parku Mużakowskim? Centralną częścią założenia przyciągającą najwięcej odwiedzających jest Nowy Zamek wzniesiony w XVI w. początkowo w stylu barokowym, następnie w XIX w. nadano mu neorenesansowy charakter z licznymi elementami dekoracyjnymi. Mieści się w nim między innymi wystawa poświęcona życiu i twórczości pierwszego założyciela parku.

 

Park Mużakowski - Stary Zamek
Park Mużakowski – Stary Zamek

 

Start Zamek nigdy nie był zamkiem, tylko budynkiem administracyjnym wzniesionym w XVI w. jako budynek bramny. Nazwany tak został przez księcia Pücklera, aby podnieść historyczny status posiadłości. Pomiędzy tymi obiektami rozciąga się Jezioro Lucie zwane też Jeziorkiem Zamkowym.

 

Park Mużakowski - Most Fuksji
Park Mużakowski – Most Fuksji

 

Obok znajduje się Dom Kawalerów, który w swojej historii pełnił różne funkcje. Początkowo był to Pałac Ogrodowy, następnie teatr i pensjonat. Zabytkowe obiekty otacza subtelnie dobrana roślinność, które zwłaszcza wiosną prezentują cały wachlarz barw.

 

Park Mużakowski

 

 

Park Mużakowski - Nowy Zamek
Park Mużakowski – Nowy Zamek

Nieco dalej znajduje się czworoboczny kompleks parterowych budynków, gdzie znajdowały się stajnie, wozownie i pomieszczenia gospodarcze. Obecnie obiekty wykorzystywane są do celów mieszkalnych i handlowych. Budynek Oranżerii łączy elementy stylu mauretańskiego i gotyckiego według projektu z XIX w. prawdopodobnie powstał w wyniku inspirujących podróży księcia Pücklera na wschód i fascynacji orientem.

 

Park Mużakowski - Wiadukt
Park Mużakowski – Wiadukt

 

Park Mużakowski - Wiadukt
Park Mużakowski – Wiadukt

 

Teren po obu stronach rzeki połączony jest dwoma mostami (w tym jeden podwójny). Kilka mniejszych mostków i kładek rozmieszczonych jest w różnych miejscach parku. Po wschodniej stronie znajduje się wiadukt, jako dawne wejście od tej strony do parku. Dalsza część jest już spokojniejsza, bo mniej uczęszczana, słychać tam tylko szum drzew i śpiew ptaków. Warto zatrzymać się a kilku punktach widokowych, przysiąść na kamiennej ławce i podziwiać rozległą okolicę.

 

Park Mużakowski

 

Park Mużakowski - Most Arkadowy
Park Mużakowski – Most Arkadowy

 

Co zrobił książę Pückler po sprzedaży posiadłości? Oczywiście zaczął tworzyć kolejny park i to całkiem blisko w Branitz obecnie dzielnicy Cottbus. Równie piękny, choć nieco mniejszy. O tym będzie mój następny post.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał ci się mój wpis, proszę o polubienie mojej strony.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Park rododendronów w Kromlau.
Wschodnioniemiecki Ogród Różany w Forst.

5 thoughts on “Park Mużakowski czyli Park Muskau”

  1. Piękne miejsce. Na pewno cudnie prezentuje się także w czasie złotej polskiej jesieni. Pozdrawiam.

Leave a Reply