Okolice Wrocławia – zamek w Leśnicy

Zamek w Leśnicy. Będąc we Wrocławiu warto odwiedzić zachodnią część tego miasta. Tam znajduje się Leśnica – dawna wieś i miasteczko, która od 1928 r weszła w granice Wrocławia. Na szczególną uwagę zasługuje dawna rezydencja książęca, otoczona rozległym parkiem. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał swych właścicieli. W swoich murach gościł królów, książęta i inne znamienite osobistości. Burzliwa historia spowodowała, że obiekt ten był przebudowywany, niszczony i rozbudowany.

 

 

Pierwszy zbudowany w tym miejscu gród pochodził z XII w., który był siedzibą wrocławskich Piastów. To w tym zamku prawdopodobnie zmarł w 1201 r. pierwszy z zamieszkujących tu – książę Bolesław Wysoki. W I połowie XV w. powstał otoczony fosą zespół obronny, który posiadał dwa domy i wieżę. Niestety kilka lat później zamek został zniszczony przez wojska husyckie a następnie spalony przez mieszczan wrocławskich, obawiających się, że zamek przejdzie w ręce husyckiego króla.

 

Okolice Wrocławia - zamek w Leśnicy
Okolice Wrocławia – zamek w Leśnicy

W XVI w. w okresie panowania Habsburgów zamek został przekształcony na renesansową rezydencję. Z kolei w XVIII w., gdy obiekt dostał się w ręce zakonu krzyżowców, przebudowany został w stylu barokowym. Wtedy to połączono dwa skrzydła, jednocześnie nadając elewacji jednolity wygląd. W okresie wojen napoleońskich stacjonowały tu wojska francuskie i bawarskie.

 

Okolice Wrocławia - zamek w Leśnicy
Okolice Wrocławia – zamek w Leśnicy

 

W czasie II wojny światowej budowla nie została zniszczona. Przez kilka lat była opuszczona a następnie spalona. W 1959 r. podjęto prace remontowe, by przekształcić zamek w Leśnicy w dom kultury. Nie zapomniano również o parku otaczającym zamek. W dalszym ciągu trwają prac, aby przywrócić mu dawną świetność – tę z I połowy XIX w.

Dziękuję,że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Stare miasto w Legnicy

Leave a Reply