Łagów – turystyczna atrakcja Ziemi Lubuskiej. Na przesmyku pomiędzy jeziorami Trześniowskim i Łagowskim znajduje się wypoczynkowa miejscowość Łagów. Piękne otoczenie, historyczna architektura i dogodne położenie sprawia, że w sezonie ta „perełka” Ziemi Lubuskiej przyciąga rzesze turystów z kraju i zagranicy.
W XII w. swoją siedzibę w Łagowie miał zakon templariuszy a następnie joannitów. Ci drudzy w XIV w wybudowali gotycki zamek ze wznoszącą się na 35 m narożną wieżą, z której roztacza się rozległy widok na okoliczne lasy, jeziora i całą wieś. Zamek został rozbudowany w XVI i XVII w. A w kolejnym stuleciu przebudowany w stylu barokowym. Warownia przez około 400 lat znajdowała się w rękach Joannitów, by następnie przejść pod panowanie Brandenburgów aż do końca II wojny światowej.
Obecnie w zamku mieści się hotel. Odpłatnie można też wejść na wieżę i podziwiać piękne widoki. Obok zamku nad jeziorem znajduje się niewielki XVIII park ze starymi drzewami oraz amfiteatr. W sezonie odbywa się tutaj także wiele imprez między innymi festiwal filmowy Lubuskie Lato Filmowe czy zlot motocyklowy.
W Łagowie znajdują się też dwie średniowieczne bramy obronne. Pierwsza to Brama Marchijska zbudowana w XVI w. Początkowo wzniesiona była z cegły a w kolejnym stuleciu podwyższono ją o piętro w konstrukcji szachulcowej. Brama Marchijska wchodziła w zachodnią część obwarowań, łącząc się z murami obronnymi wokół zamku. Druga to Brama Polska, też ceglana, zbudowana w XV w od południowej strony. Za nią znajdowała się fosa, której pozostałością jest przesmyk łączący jeziora. Obie bramy łączy zabytkowa uliczka, na której zachowało się jeszcze kilka domów z XVIII w. ocalonych po pożarze z 1842 r.
Po wschodniej części miasta nad ul. Mostową znajduje się malowniczo wkomponowany w krajobraz wiadukt kolejowy, który został zbudowany w 1909 r. Ten zabytek techniki posiada trzy smukłe łuki na wysokości 25 m i rozciągnięty jest na długości 45 m. Warto wspiąć się na jego szczyt, bo sam w sobie stanowi rozległy punkt widokowy na wieś i zamek.
Znajdujące się w bliskim sąsiedztwie Łagowa Jezioro Trześniowskie dawniej stanowiło jeden duży akwen. W wyniku sztucznego usypania zostało przedzielone kanałem tworząc dwa jeziora Łagowskie i Trześniowskie. Jego głębokość przekracza 58 m głębokości, co czyni je jednym z najgłębszych zbiorników w kraju. Otaczają go strome zbocza, które porośnięte są w większości bukowym lasem. Całość znajduje się w obszarze Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego oraz rezerwatu przyrody Nad Jeziorem Trześniowskim. Aby jeszcze bardziej dostrzec walory okolicznych terenów warto wybrać się na przejażdżkę rowerową wokół jeziora lub popływać kajakiem czy rowerem wodnym.
Cieszę się, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się wpis, zachęcam do jej polubienia.
Zapraszam również do odwiedzenia innego wpisu poświęconego atrakcją Ziemi Lubuskiej:
Kostrzyn nad Odrą – dawne miasto i twierdza
Przepiękne miejsce i widoki, nigdy nie byłam na Ziemi Lubuskiej, ale chyba czas to zmienić ! 😉
Jest tu wiele ciekawych miejsc. Zapraszam 🙂
Łagów zachwycił mnie w zeszłym roku. Po cichu liczę na jakiś ciepły sierpniowy weekend, by znów odwiedzić tamte strony 🙂
Nie miałam nigdy przyjemności zwiedzać tych okolic, ale widzę, że to wielki błąd. Fajnie jest odkrywać Polskę. Jest naprawdę niesamowita!
Piękne miejsce, na pewno warte zobaczenia 🙂
Warte 🙂