Co warto zobaczyć w Poczdamie?

Co warto zobaczyć w Poczdamie. To miasto zachwyca pięknymi zamkami, malowniczymi parkami otoczonymi jeziorami i zakolami rzeki Haweli. To wszystko sprawia, że ta najmniejsza stolica państwowa w Niemczech, jest jednocześnie jednym z najpiękniejszych miast. Bliskie sąsiedztwo z Berlinem powoduje, że Poczdam jest popularnym celem jednodniowych wycieczek.

Park Sanssouci

Park stanowi połączenie sztuki ogrodowej z dziełami najzdolniejszych rzeźbiarzy i architektów tamtych czasów. Król Fryderyk Wielki osobiście zaplanował swój letni pałac w 1743 r. wraz z tarasami przeznaczonymi pod uprawę winorośli i wspaniałą fontanną. Było to jego ulubione miejsce, gdzie z ochotą oddawał się filozofii, kulturze i sztuce. W późniejszym czasie król Fryderyk Wilhelm IV rozbudował park pomiędzy pałacem Sanssouci a Nowym Pałacem.

Co warto zobaczyć w Poczdamie – Nowy Pałac
Park Sanssouci
Park Sanssouci – Pawilon Japoński

Dzięki temu ogród francuski przeplata się z malowniczym XIX wiecznym parkiem krajobrazowym, wzbogaconym o zabytkowe obiekty, małe świątynie, rzeźby i elementy wodne. Warto spędzić tutaj nawet cały dzień, aby zwiedzić Parku Sanssouci i pospacerować po jego unikatowych ogrodach. Obejrzeć bez pośpiechu jego pozostałe zabytkowe obiekty, takie jak: Historyczny Młyn, Pawilon Chiński, Oranżeria, Łaźnie Rzymskie, klasycystyczny Pałac Charlottenhof i wiele innych.

Co warto zobaczyć w Poczdamie – Park i Pałac Sanssouci
Co warto zobaczyć w Poczdamie – Park i Pałac Sanssouci

Brama Brandenburska

Poczdam ma również swoją Bramę Brandenburską, którą wybudowano w 1771 r. w miejscu starszej bramy miejskiej. Wyburzono ją z rozkazu Fryderyka Wielkiego pod koniec wojny siedmioletniej. Nowa brama miała być symbolem zwycięstwa na wzór rzymskiego łuku triumfalnego. W 1843 r. poszerzono ją o dwa boczne przejścia, aby usprawnić przepływ pieszych. Od 1900 r. kiedy wyburzono mury miejskie Brama Brandenburska, pozostała budowlą wolnostojącą.

Co warto zobaczyć w Poczdamie – Brama Brandenburska

Przez Bramę Brandenburską wchodzimy na deptak, który jest najpopularniejszym bulwarem w mieście z licznymi barami, lodziarniami i restauracjami. W okresie letnim deptak zamienia się jedną wielką, tętniącą życiem uliczną kawiarnię. Skręcając we Friedrich-Ebert Strasse widzimy drugą z trzech bram miejskich Brama Naueńska pochodzącą z 1755 r. Miała ona nawiązywać do średniowiecznej architektury gotyckiej z barokowymi wieżami. Obecny wygląd pochodzi z 1867 r., kiedy to bramę rozebrano, a obie wieże połączono w stylu neogotyckim.

Dzielnica Holenderska i Stary Rynek

W bliskim sąsiedztwie znajduje się Dzielnica Holenderska. Jest to jeden z piękniejszych zakątków poczdamskiej Starówki. 134 czerwone budynki ze schodkowymi szczytami i kolorowymi okiennicami tworzą niezwykły klimat, jaki możemy zobaczyć tylko w Holandii. Dzielnica została zbudowana w XVIII w. z polecenia Fryderyka Wilhelma I, którego celem było przyciągnięcie Holendrów do Poczdamu. Obecnie jest to bardzo klimatyczne miejsce z brukowanymi uliczkami, antykwariatami, kawiarenkami i pubami, przyciągającymi mieszkańców i turystów.

Co warto zobaczyć w Poczdamie – Dzielnica Holenderska

Stary Rynek to historyczne centrum miasta i główny plac w Poczdamie. Znajduje się tutaj zrekonstruowany Pałac Miejski z barokową fasadą, który został zniszczony w 1945 r., a pozostałości rozebrano za czasów NRD. W zrekonstruowanym Pałacu Barberini w stylu klasycystyczno-barokowym znajduje się kolekcja sztuki współczesnej. Na środku placu stoi wysoki na prawie 25 metrów obelisk wybudowany w latach 1753-55. Zarówno obelisk jak i otaczające go fasady kościoła i kamienic powstały za czasów króla Fryderyka II. Zostały one poważnie uszkodzone pod koniec II wojny światowej.

Aleksandrówka

Kierując się od Bramy Naueńskiej na północ, dotrzemy do rosyjskiej kolonii Aleksandrówka, która została założona w latach 1826-27 na zlecenie Fryderyka Wilhelma III na pamiątkę przyjaźni z carem Aleksandrem I. W drewnianych domach w rosyjskim stylu zamieszkali rosyjscy śpiewacy, którzy jeszcze żyli po śmierci cara. Wcześniej wraz z pięćdziesięcioma innymi już nieżyjącymi śpiewakami, tworzyli chór wojskowy na dworze pruskim. Kolonia składa się z dwunastu gospodarstw i cerkwi oraz sąsiadującym z nią domem. W domku nr 1 znajduje się restauracja z prawdziwymi rosyjskimi specjałami.

Co warto zobaczyć w Poczdamie – Aleksandrówka

Pałac Cecilienhof

Pałac Cecilienhof wybudowany został w latach 1913-17 w stylu angielskiej rezydencji wiejskiej. Jest to ostatni pałac wybudowany przez rodzinę Hohenzollernów. Wygląd pałacu świetnie komponuje się z północną częścią Nowego Ogrodu, który założono pod koniec XVIII w. jako angielski park krajobrazowy. W Pałacu Cecilienhof w 1945 r. odbyła się Konferencja Poczdamska, która położyła podwaliny pod reorganizację Niemiec i Europy po II wojnie światowej.

Co warto zobaczyć w Poczdamie – Pałac Cecilienhof

Park i zamek Babelsberg

Nad malowniczym brzegiem Haweli znajduje się Park Babelsberg wraz z pięknym neogotyckim pałacem o tej samej nazwie. Pałac wzniesiono w 1833 r. jako letnią rezydencję księcia Wilhelma Fryderyka Ludwika Pruskiego, późniejszy cesarza Wilhelma I, w stylu angielskich Tudorów otoczonego tarasami, rzeźbami i gotycką fontanną. Ścieżki w parku prowadzą do różnych punktów widokowych, z których roztacza się piękny widok na rzekę, most Glienicke, jeziora i Poczdam. Jednym z takich punktów jest wieża widokowej Fratowturm, którą zbudowano w latach 1853-56. Wysoka na 46 metry wzorowana była na wieży Eschenheimer Tor we Frankfurcie nad Menem.

Co warto zobaczyć w Poczdamie – Pałac Babelsberg
Co warto zobaczyć w Poczdamie – Fratowturm

Zamek i most Glienicke

Most Glienicke to kolejny ciekawy historycznie obiekt. Most do Poczdamu w południowo-zachodnim narożniku Berlina był punktem kontrolnym między Berlinem Zachodnim a NRD. Było to również miejsce wymiany międzynarodowych szpiegów. W 2015 r. nakręcono tutaj film „Most szpiegów”, w którym Tom Hanks zagrał główną rolę. Obecnie przez środek mostu przebiega granica państwa między Brandenburgią i Berlinem.

Co warto zobaczyć w Poczdamie – most Glienicke

Obok mostu Glienicke znajduje się XIX wieczny zamek Glienicke w stylu klasycystycznym. To marzenie o śródziemnomorskiej letniej rezydencji księcia Karola pruskiego. Otoczona antycznymi i średniowiecznymi dziełami. W zamkowych ogrodach znajduje się złocona fontanna z lwami na wzór rzymskiej willi, pergola w kształcie podkowy i wiele innych szczegółów, które nadają całości południowy klimat.

Co warto zobaczyć w Poczdamie – zamek Glienicke

Poczdam warto odwiedzić o każdej porze roku a szczególnie wiosną, gdy parki i ogrody rozkwitają w pełnej okazałości. Najwygodniej dostać się tutaj pociągiem z pobliskiego Berlina a będąc już w Poczdamie zwiedzić miasto rowerem.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłeś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.

Zachęcam również do odwiedzenia:

Park i zamek Branitz w Cottbus

Wschodnioniemiecki Ogród Różany w Forst

4 thoughts on “Co warto zobaczyć w Poczdamie?”

Leave a Reply