Co warto zobaczyć w Pafos?

Co warto zobaczyć w Pafos? Miasto składa się z dwóch części Kato Pafos, które położone jest nad morzem i skupia większość zabytków oraz Kitima, gdzie z kolei zlokalizowane są muzea, urzędy i inne instytucje. Nas interesuje ta pierwsza część z zamkiem, Parkiem Archeologicznym, Grobowcami Królów i innymi ciekawymi miejscami.

 

 

Do Pafos tak jak innych cypryjskich miejscowości pojechaliśmy autobusem. Z Larnaki autobus odjeżdża raz dziennie ze stacji Finikoudes, znajdującej się przy promenadzie i również raz dziennie przyjeżdża z Pafos. Szczegóły dojazdów i odjazdów oraz ceny biletów zawarte są tutaj.

Będąc już na miejscu, kierowca poinstruował nas dokąd mamy iść, aby wsiąść do autobusu w drodze powrotnej. Wskazał przystanek, który znajduje się po prawej stronie jezdni tuż przed wjazdem na rozległy parking. Tam mieliśmy czekać.

Początki miasta pochodzą z odległych starożytnych czasów prawdopodobnie aż XIV w. p.n.e. Miasto było silnie związane z kultem bogini Afrodyty i czczono ją na Cyprze aż do II w. n. e. Powszechnie uważano, że bogini wyłoniła się z morza przy skałach Petra Tou Romiou około 24 km na wschód od miasta. Być może dlatego Pafos było głównym ośrodkiem jej kultu.

 

Co warto zobaczyć w Pafos? - fiołki w Parku Archeologicznym
Co warto zobaczyć w Pafos? – fiołki w Parku Archeologicznym

 

Na przestrzeni wieków miasto, jak i cały Cypr znajdował się pod okupacją Fenicjan, Greków, Asyryjczyków, Persów, Egipcjan i Rzymian. Przy tych ostatnich Pafos było stolicą Cypru i przez pewien okres biło nawet swoje własne monety. W średniowieczu przybyli tu kolejno Krzyżowcy, Frankowie, Wenecjanie i Turcy Osmańscy. Miasto straciło swoją dawną świetność i z czasem prawie całkowicie się wyludniło. Dopiero po inwazji tureckiej w 1974 r. i utracie portów w Famaguście i Kirenii miasto stopniowo przekształcono w ważny ośrodek turystyczny i portowy.

Zwiedzanie zaczynamy od portu. Na jego zachodnim krańcu znajduje się średniowieczny fort. Pierwotnie zbudowany był w celach ochronnych. W XIII w. został przebudowany przez frankoński ród Lusignanów, potem zniszczony przez Wenecjan i w XVI w. odbudowany przez Turków Osmańskich. Zamek pełnił funkcje obronne, więzienne oraz jako magazyn soli.

 

Co warto zobaczyć w Pafos? - zamek
Co warto zobaczyć w Pafos? – zamek

 

W niewielkiej odległości od twierdzy znajduje się Park Archeologiczny, który został w 1980 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na tym rozległym obszarze można oglądać pozostałości obiektów pochodzących z czasów antycznych i średniowiecznych. Wśród nich znajdują się rzymskie wille: Tezeusza, Orfeusza, Dionizosa i Aiona.

 

Co warto zobaczyć w Pafos? - Park Archeologiczny
Co warto zobaczyć w Pafos? – Park Archeologiczny

 

Nazwy ich związane są głównie z tematyką przedstawianą na posadzkowych mozaikach. Warto poświęcić nieco czasu, aby dokładnie obejrzeć te misternie wykonane dzieła sztuki. Mozaiki datowane są na II-IV w. n.e. i zawierają sceny mitologiczne, motywy zwierząt i roślin oraz geometryczne wzory.

 

Co warto zobaczyć w Pafos? - mozaiki w Parku Archeologicznym
Co warto zobaczyć w Pafos? – mozaiki w Parku Archeologicznym

 

Co warto zobaczyć w Pafos? - mozaiki w Parku Archeologicznym
Co warto zobaczyć w Pafos? – mozaiki w Parku Archeologicznym

 

Inne odsłonięte obiekty w Parku Archeologicznym to agora niegdyś centrum i najbardziej gwarne miejsce starożytnego miasta. Za nią znajduje się pochodzący z II w. odeon, gdzie w okresie letnim, tak jak dawniej, także  obecnie przedstawiane są spektakle muzyczne i teatralne. Nad nim góruje XIX wieczna latarnia morska. Z kolei na południe od odeonu znajduje się Asklepion, sanktuarium poświęcone Asklepiosowi bogu medycyny, które funkcjonowało również jako dom opieki.

 

Co warto zobaczyć w Pafos? - latarnia morska w Parku Archeologicznym
Co warto zobaczyć w Pafos? – latarnia morska w Parku Archeologicznym

 

Co warto zobaczyć w Pafos? - latarnia morska i odeon w Parku Archeologicznym
Co warto zobaczyć w Pafos? – latarnia morska i odeon w Parku Archeologicznym

 

Wreszcie ruiny zamku Saranta Kolones (czterdzieści kolumn). Wzniesiony został on w miejsce dawnego zamku bizantyjskiego przez Lusignanów na początku XIII w. Nie postał za długo, bo zniszczony został w wyniku trzęsienia ziemi jeszcze w tym samym stuleciu. Nazwa zamku pochodzi od dużej ilości kolumn, które znaleziono w pobliżu.

 

 

Co warto zobaczyć w Pafos - zamek Saranta Kolones w Parku Archeologicznym
Co warto zobaczyć w Pafos – zamek Saranta Kolones w Parku Archeologicznym

 

Za Parkiem Archeologicznym ponad 1,5 km dalej znajdują się Grobowce Królów. Chcieliśmy dojść tam od strony wybrzeża. Bardzo przyjemny spacer z widokiem na turkusowe morze i piaszczyste plaże, jednak droga okazała się nieco dłuższa. Musieliśmy obejść cały ogrodzony teren i dojść do bramy wejściowej, która znajduje się od strony głównej drogi.

 

Co warto zobaczyć w Pafos?
Co warto zobaczyć w Pafos?

 

Co warto zobaczyć w Pafos?
Co warto zobaczyć w Pafos?

 

Co warto zobaczyć w Pafos? - Grobowce Królów
Co warto zobaczyć w Pafos? – Grobowce Królów

 

Nazwa tego miejsca jest nieco myląca, ponieważ nie zostali tam pochowani władcy tylko wysocy rangą urzędnicy i arystokraci. Świadczą o tym bogate zdobienia wykutych w skale grobowców. Niektóre z nich wewnątrz zdobione były freskami lub kolumnami, co przypominało domy żywych. Grobowce pochodzą z okresu od IV w. p.n.e. do III w. n.e.

 

Co warto zobaczyć w Pafos? - Grobowce Królów
Co warto zobaczyć w Pafos? – Grobowce Królów

 

Wracając w stronę naszego przystanku autobusowego, pozostał nam jeszcze jeden ciekawy obiekt, który chcieliśmy zobaczyć to XIII wieczny kościół Panagia Chrysopolitissa. O tyle jest on ciekawy, że wznosi się na pozostałościach największej wczesnobizantyjskiej świątyni na wyspie. Pozostałości można oglądać, spacerując po kładkach zamontowanych nad ruinami. Zachowały się także fragmenty kolorowej mozaiki zdobiącej podłogę.

 

Co warto zobaczyć w Pafos? - Panagia Chrysopolitissa
Co warto zobaczyć w Pafos? – Panagia Chrysopolitissa

 

Można tutaj zobaczyć także filar, przy którym miał być chłostany apostoł Paweł. Czy tak faktycznie było? Nie wiadomo. Biblia tego nie potwierdza. Potwierdza natomiast fakt, że Paweł był w Pafos i za jego sprawą na chrystianizm nawrócił się rzymski prokonsul Sergiusz Paweł.

Pafos to ostatnie miasto, które odwiedziliśmy, będąc na Cyprze. Zrobiło na nas bardzo pozytywne wrażenie i z pewnością warto tu przyjechać. Czas, który mieliśmy pomiędzy przyjazdem i odjazdem autobusu w zupełności wystarczył nam, aby zobaczyć te wszystkie ciekawe miejsca.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał ci się mój wpis proszę o polubienie mojej strony.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Co warto zobaczyć w Nikozji
Informacja praktyczna o Cyprze
Co warto zobaczyć w Limassol i okolicy
Co warto zobaczyć w Larnace

19 thoughts on “Co warto zobaczyć w Pafos?”

  1. Świetnie, że natrafiłam na ten wpis bo właśnie mój artykuł o Pafos czeka na publikację. Dlatego też miło było skonfrontować wasze ulubione atrakcje z moimi. Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia!

  2. Bylam ostatnio na Cyprze, ale ze bylismy w Aia Napa nie dotarlismy do Pafos;) Ale spoko, jest powod, aby pojechac tam raz jeszcze. A na tym wyjezdzie skupilismy sie w sumie na Cyprze Polnocnym 🙂

  3. Nie miałam jeszcze okazji odwiedzić Cypru i zawsze wyobrażałam sobie, że jest to po prostu miejsce do plażowania 😉 Natomiast im częściej trafiam na takie artykuły, tym bardziej uświadamiam sobie jak różnorodne atrkacje oferuje ten kraj.

    1. Zwiedzając kilka miast w południowej części wyspy muszę przyznać, że każde było wyjątkowe, piękne, pełne historii. Plaże dodają im jeszcze większego uroku. Polecam.

  4. Warto może wspomnieć, że Paphos upadło po silnym trzęsieniu ziemi. Odbudowy zaniechano a ludzie wynieśli się stad.

Leave a Reply