Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy?

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy. To nadmorskie miasteczko położone jest na wybrzeżu Costa del Sol około 50 km na wschód od Malagi. Warto nie tylko odwiedzić samą Nerję, ale również znajdujące się w jej okolicach jaskinie (Las Cuevas de Nerja) i akwedukt (Egle Aqueduct). 

 

 

Z Malagi do Nerji można dostać się autobusem, który odjeżdża z głównego dworca autobusowego. Bilety  kupić można zarówno w biletomacie, jak i w kasie. Aktualny rozkład dostępny jest na stronie przewoźnika. Czas jazdy trwa około 1:40. Trasa w dużej części biegnie wzdłuż wybrzeża, dlatego warto usiąść po prawej stronie autobusu, aby oglądać piękne widoki.

W pierwszej kolejności wybraliśmy się do jaskiń – Las Cuevas de Nerja. Autobus jedzie tam bezpośrednio (ostatni przystanek), przejeżdżając przez Nerję. Jaskinie znajdują się 4 km od miasta. Zostały one odkryte przez przypadek w 1959 r. przez grupka chłopców z pobliskiej wioski Maro, którzy wybrali się tam, aby polować na nietoperze. Schodząc do ogromnej jaskini, natknęli się na ludzkie szczątki i ceramiczne naczynia.

 

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy - Las Cuevas de Nerja
Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy – Las Cuevas de Nerja

 

Jak się okazało z późniejszych badań, wnętrze jaskiń służyło do różnych celów między innymi jako miejsce pochówku w okresie neolitu, schronienie dla zwierząt i ludzi oraz jako spiżarnia. Najstarsze jaskinie mają nawet dwa miliony lat i powstały w wyniku rozpuszczania przez wodę wapnia i wypłukiwania innych elementów skał. Oficjalnie jaskinie zostały otwarte w 1960 r. inauguracją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Tańca w Nerji.

 

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy - Las Cuevas de Nerja
Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy – Las Cuevas de Nerja

 

Zwiedzając jaskinię można zobaczyć największą naturalnie ukształtowaną kolumnę, powstałą w wyniku połączenia stalagmitu ze stalaktytem o wysokości 32 m. W 1989 r. została ona wpisana do księgi rekordów Guinness. W jaskiniach znajdują się również malowidła ścienne przedstawiające zwierzęta.

 

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy - Las Cuevas de Nerja
Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy – Las Cuevas de Nerja

 

Do zwiedzania udostępniona jest jedna trzecia powierzchni jaskiń. Pozostała część nadal jest przedmiotem badań speleologów. Czas zwiedzania trwa około godziny. Bilet kosztuje 10 euro i można zakupić go również przez stronę internetową. Na stronie również aktualne godziny otwarcia.

 

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy - Las Cuevas de Nerja
Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy – Las Cuevas de Nerja

 

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy - Las Cuevas de Nerja
Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy – Las Cuevas de Nerja

 

Kolejną ciekawym obiektem, który chcieliśmy zobaczyć, jest Egle Aqueduct. W tym celu musieliśmy przejść od jaskiń pieszo niecały kilometr. Najpierw do ronda a potem wzdłuż drogi nr 340 aż do wiaduktu. Z tego miejsca dobrze widać akwedukt. My jednak chcieliśmy podejść bliżej. Skręciliśmy nieco wcześniej w pierwszą drogę w lewo i mijając sady z awokado, przeszliśmy przez kamienny most. Dalej w prawo szutrową drogą zeszliśmy do podstawy budowli.

 

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy - Egle Aqueduct
Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy – Egle Aqueduct

Akwedukt został zbudowany pod koniec XIX w. w celu doprowadzenia wody z Nerji do cukrowni w Maro. Swym wyglądem nawiązuje do mauretańskiego stylu z okresu pomiędzy XIII a XV w. Budowla ma cztery piętra. Każde z nich ma ceglane łuki, których jest w sumie 37. Zwieńczone zostały iglicą, na szczycie, której znajduje się wiatrowskaz w kształcie dwugłowego orła. W 2011 r. akwedukt został wyremontowany i nadal wykorzystywany jest do nawadniania okolicznych pól.

 

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy - drzewa awokado
Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy – drzewa awokado

 

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy - widok na kamienny most
Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy – widok na kamienny most

 

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy
Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy

 

Wracając tą samą drogą, wsiedliśmy do autobusu z przystanku przy jaskiniach i pojechaliśmy do Nerji.
To niewielkie nadmorskie miasteczko zachowało swój dawny charakter. Można go dostrzec spacerując brukowanymi krętymi uliczkami z bielonymi domkami i kutymi żelaznymi balkonami.

 

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy - uliczki w starej części miasta
Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy – uliczki w starej części miasta

 

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy - ratusz
Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy – ratusz

 

Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy - widok z Balcon de Europa
Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy – widok z Balcon de Europa

 

Prowadzą one do podłużnego Plaza Balcon de Eurona zakończonego panoramicznym tarasem widokowym Balcon de Europa. Zlokalizowany jest on na krawędzi wysokiego klifu w miejscu dawnego mauretańskiego zamku. Po twierdzy zniszczonej w XVIII w. pozostały tylko armaty, które ustawiono na tarasie.  Tam również znajduje się pomnik króla Alfonsa XII, który odwiedził w 1885 r. miasto po trzęsieniu ziemi. Stając w miejscu dzisiejszego punktu widokowego, miał wypowiedzieć słowa…” to jest balkon Europy”. Z Balkonu możemy podziwiać piękny widok na łańcuch górski Sierra Almijara, małe zatoczki i plaże.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Praktyczne informacje o Maladze.
El Caminito del Rey – wskazówki praktyczne.
Zwiedzanie ciekawych miejsc w Rondzie.
Zwiedzanie okolic Malagi – Alora.
Co warto zobaczyć w Maladze

6 thoughts on “Co warto zobaczyć w Nerji i okolicy?”

  1. Akwedukt czy samo miasteczko chyba nie przekonałyby mnie do wybrania się w te strony, ale dzięki Las Cuevas de Nerja jestem na tak! Bajeczne miejsce! Uwielbiam wszelkie atrakcje, w których zobaczyć można potęgę natury, a ta jaskinia prezentuje się wyjątkowo pięknie 🙂

Leave a Reply