Co warto zobaczyć w Larnace? Larnaka to średniej wielkości miasto położone w południowym Cyprze. Wzniesione zostało na ruinach starożytnego miasta Kition. Wśród wielu opinii i legend jedna z nich mówi, że prawnuk Noego Kittim wzniósł miasto nad morzem, które nazwane zostało jego imieniem. Miasto wymienione jest w Starym Testamencie w księdze Izajasza w rozdziale 23 i 1 wersecie.
Z racji posiadanego portu lotniczego Larnaka była naszą bazą wypadową do innych miast na wyspie, do których docieraliśmy komunikacją regionalną. Jak poruszać się po Cyprze oraz kilka innych przydatnych informacji zawarłam w poprzednim wpisie.
Początkowo miasto niestety nas nie urzekło swoim pięknem. W zabudowie przeważały głównie betonowe bloki i apartamentowce. Jednak w trakcie kilkudniowego pobytu, Larnaka stopniowo odkrywała przed nami swoje najcenniejsze skarby. W informacji turystycznej mieszczącej się niedaleko promenady, otrzymaliśmy mapę oraz wyjaśnienie, gdzie znajdują się najciekawsze obiekty w mieście.
Wzdłuż wybrzeża rozciąga się owa promenada, zwana Finikudes czyli Palmowa, która nawet w styczniu jest popularnym miejscem spędzania wolnego czasu. Od północnej strony bulwar łączy się z Placem Europy, gdzie znajduje się kopia posągu starożytnego myśliciela Zenona z Kition. Plac sąsiaduje z wejściem do nowoczesnego portu jachtowego. Z kolei kierując się nią na południe, mijamy popiersie Kimona z Aten, który w V w p. n. e. ginąc w bitwie morskiej, próbował oswobodzić Cypr spod panowania Perskiego. Dalej znajduje się kamienny lew, który jest darem Wenecji dla Larnaki.
Tuż obok znajduje się XVII – wiecznym fort z bardzo ładnym dziedzińcem. Zaraz przy wejściu po prawej stronie widać pomieszczenie, gdzie wieszano skazańców. W podłodze widoczne jest kamienne koryto, do którego wpadał wisielec. Z murów fortu można podziwiać piękny widok na morze i okolicę. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się XIX wieczny meczet Al-Kebir.
Spacerując okolicznymi uliczkami widzimy najstarszą zabudowę miasta. Niewysokie budynki z kolorowymi okiennicami. Niestety wiele z nich wymaga gruntownego remontu. Na parterze często znajdują się sklepy z pamiątkami, tawerny i restauracje. Na niewielkim placu w ładnym otoczeniu znajduje się kościół św Łazarza, zbudowany w XVII w. Warto zobaczyć go wieczorem, gdy jest podświetlony.
Nieco dalej od centrum miasta, od północnej strony, jakieś pół kilometra za Muzeum Archeologicznym, znajduje się stanowisko archeologiczne starożytnego miasta Kition. Podczas wykopalisk odsłonięto pozostałości świątyń i znaleziono liczne naczynia ceramiczne oraz czaszki byków, które mogły być noszone przez kapłanów podczas ceremonii.
Na obrzeżach miasta znajdują się dwa inne ciekawe miejsca. Pierwsze to akwedukt Kamares zbudowany w 1745 r., który dostarczał wodę do miasta aż do 1939 r. Do jego budowy wykorzystano kamienie z ruin starożytnego Kitionu. Drugie to rozległe słone jezioro, z jednej strony znajduje się blisko akweduktu a z drugiej strony blisko lotniska. To właśnie spacerując brzegiem jeziora od strony akweduktu, miejscem mniej uczęszczanym przez turystów, widzieliśmy stadko flamingów brodzących blisko brzegu.
Latem jezioro wysycha a z jego dna zbiera się tony soli. Nad jego brzegiem, znajduje się Hala Sultan Tekke – meczet wzniesiony w 1760 r. Według podań pochowano tu krewną Mahometa co sprawia, że jest to szczególne miejsce dla wiernych. Sanktuarium niezwykle malowniczo prezentuje się podczas zachodu słońca.
Wspomniałam na początku, że Larnaka nie zachwyciła nas, jednak pobyt tutaj okazał się bardzo przyjemny. Piękna pogoda, mała liczba turystów i dogodna lokalizacja, aby zwiedzać inne ciekawe miejsca na wyspie sprawia, że warto polecić odwiedzenie tego miasta w styczniu.
Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał ci się mój wpis proszę o polubienie mojej strony.
Zapraszam również do odwiedzenia:
Co warto zobaczyć w Nikozji
Informacja praktyczna o Cyprze
Co warto zobaczyć w Limassol i okolicy