Co warto zobaczyć w Larnace?

Co warto zobaczyć w Larnace? Larnaka to średniej wielkości miasto położone w południowym Cyprze. Wzniesione zostało na ruinach starożytnego miasta Kition. Wśród wielu opinii i legend jedna z nich mówi, że prawnuk Noego Kittim wzniósł miasto nad morzem, które nazwane zostało jego imieniem. Miasto wymienione jest w Starym Testamencie w księdze Izajasza w rozdziale 23 i 1 wersecie.

Z racji posiadanego portu lotniczego Larnaka była naszą bazą wypadową do innych miast na wyspie, do których docieraliśmy komunikacją regionalną. Jak poruszać się po Cyprze oraz kilka innych przydatnych informacji zawarłam w poprzednim wpisie.

Początkowo miasto niestety nas nie urzekło swoim pięknem. W zabudowie przeważały głównie betonowe bloki i apartamentowce. Jednak w trakcie kilkudniowego pobytu, Larnaka stopniowo odkrywała przed nami swoje najcenniejsze skarby. W informacji turystycznej mieszczącej się niedaleko promenady, otrzymaliśmy mapę oraz wyjaśnienie, gdzie znajdują się najciekawsze obiekty w mieście.

Co warto zobaczyć w Larnace - promenada Finikudes
Co warto zobaczyć w Larnace – promenada Finikudes

 

Co warto zobaczyć w Larnace - promenada Finikudes
Co warto zobaczyć w Larnace – promenada Finikudes

Wzdłuż wybrzeża rozciąga się owa promenada, zwana Finikudes czyli Palmowa, która nawet w styczniu jest popularnym miejscem spędzania wolnego czasu. Od północnej strony bulwar łączy się z Placem Europy, gdzie znajduje się kopia posągu starożytnego myśliciela Zenona z Kition. Plac sąsiaduje z wejściem do nowoczesnego portu jachtowego. Z kolei kierując się nią na południe, mijamy popiersie Kimona z Aten,  który w V w p.  n.  e.  ginąc w bitwie morskiej, próbował oswobodzić Cypr spod panowania Perskiego. Dalej znajduje się kamienny lew, który jest darem Wenecji dla Larnaki.

Co warto zobaczyć w Larnace - Plac Europy
Co warto zobaczyć w Larnace – Plac Europy

Tuż obok znajduje się  XVII – wiecznym fort z bardzo ładnym dziedzińcem. Zaraz przy wejściu po prawej stronie widać pomieszczenie, gdzie wieszano skazańców. W podłodze widoczne jest kamienne koryto, do którego wpadał wisielec.  Z murów fortu można podziwiać piękny widok na morze i okolicę.  W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się XIX wieczny meczet Al-Kebir.

Co warto zobaczyć w Larnace - fort
Co warto zobaczyć w Larnace – fort

 

Co warto zobaczyć w Larnace - fort
Co warto zobaczyć w Larnace – fort

 

Co warto zobaczyć w Larnace - ulice Larnaki
Co warto zobaczyć w Larnace – ulice Larnaki

 

Co warto zobaczyć w Larnace - ulice Larnaki
Co warto zobaczyć w Larnace – ulice Larnaki

Spacerując okolicznymi uliczkami widzimy najstarszą zabudowę miasta. Niewysokie budynki z kolorowymi okiennicami. Niestety wiele z nich wymaga gruntownego remontu. Na parterze często znajdują się sklepy z pamiątkami, tawerny i restauracje. Na niewielkim placu w ładnym otoczeniu znajduje się kościół św Łazarza, zbudowany w XVII w. Warto zobaczyć go wieczorem, gdy jest podświetlony.

Co warto zobaczyć w Larnace - kościół św. Łazarza
Co warto zobaczyć w Larnace – kościół św. Łazarza

 

Co warto zobaczyć w Larnace - kościół św. Łazarza
Co warto zobaczyć w Larnace – kościół św. Łazarza

Nieco dalej od centrum miasta, od północnej strony, jakieś pół kilometra za Muzeum Archeologicznym, znajduje się stanowisko archeologiczne starożytnego miasta Kition. Podczas wykopalisk odsłonięto pozostałości świątyń i znaleziono liczne naczynia ceramiczne oraz czaszki byków, które mogły być noszone przez kapłanów podczas ceremonii.

Na obrzeżach miasta znajdują się dwa inne ciekawe miejsca. Pierwsze to akwedukt Kamares zbudowany w 1745 r., który dostarczał wodę do miasta aż do 1939 r. Do jego budowy wykorzystano kamienie z ruin starożytnego Kitionu. Drugie to rozległe słone jezioro, z jednej strony znajduje się blisko akweduktu a z drugiej strony blisko lotniska. To właśnie spacerując brzegiem jeziora od strony akweduktu, miejscem mniej uczęszczanym przez turystów, widzieliśmy stadko flamingów brodzących blisko brzegu.

Co warto zobaczyć w Larnace - akwedukt
Co warto zobaczyć w Larnace – akwedukt

 

Co warto zobaczyć w Larnace - wszechobecne drzewka pomarańczowe
Co warto zobaczyć w Larnace – wszechobecne drzewka pomarańczowe

 

Co warto zobaczyć w Larnace - flamingi nad słonym jeziorem
Co warto zobaczyć w Larnace – flamingi nad słonym jeziorem

Latem jezioro wysycha a z jego dna zbiera się tony soli. Nad jego brzegiem, znajduje się Hala Sultan Tekke – meczet wzniesiony w 1760 r.  Według podań pochowano tu krewną Mahometa co sprawia, że jest to szczególne miejsce dla wiernych. Sanktuarium niezwykle malowniczo prezentuje się podczas zachodu słońca.

Co warto zobaczyć w Larnace - meczet Hala Sultan Tekke
Co warto zobaczyć w Larnace – meczet Hala Sultan Tekke

 

Co warto zobaczyć w Larnace - zachód słońca nad słonym jeziorem
Co warto zobaczyć w Larnace – zachód słońca nad słonym jeziorem

Wspomniałam na początku, że Larnaka nie zachwyciła nas, jednak pobyt tutaj okazał się bardzo przyjemny. Piękna pogoda, mała liczba turystów i dogodna lokalizacja, aby zwiedzać inne ciekawe miejsca na wyspie sprawia, że warto polecić odwiedzenie tego miasta w styczniu.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał ci się mój wpis proszę o polubienie mojej strony.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Co warto zobaczyć w Nikozji
Informacja praktyczna o Cyprze
Co warto zobaczyć w Limassol i okolicy

Leave a Reply