Co warto zobaczyć w Hamburgu?

Co można zobaczyć w Hamburgu. To drugie co do wielkości miasto w Niemczech położone na północy kraju blisko ujścia Łaby do Morza Północnego. Ta lokalizacja spowodowała, że dano mu przydomek „Brama do świata”. To miasto posiada największy w kraju port i drugi co do wielkości w Europie. Oprócz tego znajdziemy tu wiele interesujących miejsc i zabytków.

Do Hamburga przyjechaliśmy pociągiem w ramach jednodniowej wycieczki. Z dworca kolejowego ruszyliśmy w kierunku centrum. Spacerując deptakiem Monckebergstrasse, przechodzimy obok wielu markowych sklepów. Mijamy najstarszy w mieście pochodzący z XV w kościół parafialny tj. Kościół Główny św. Piotra. Następnie mijamy Hulbehaus zbudowany w latach 1910-1911 w stylu holenderskiego renesansu. Nazwany jego pochodzi od Georga Hulbe, który prowadził w tym miejscu swoją działalność rzemieślniczą. Na dachu widać pozłacaną miniaturkę dawnego statku zwanego Kogge.

Co warto zobaczyć w Hamburgu
Co warto zobaczyć w Hamburgu – Hulbe Haus

Wchodząc na rozległy plac, ukazuje nam się potężny Ratusz, który nawiązuje do włoskiego i północnoniemieckiego renesansu. Obecny budynek został wzniesiony i oddany do użytku w 1897 r., po tym, jak spłonął starszy w 1842 r. Fasada budynku jest bogato zdobiona między innymi posągami cesarzy. Tuż po pożarze rozpoczęto również zagospodarowywanie brzegów rzeki Alster, gdzie wybudowano reprezentacyjne białe arkady z restauracjami i sklepami. Obok znajduje się przystań, z której można wybrać się na rejs po dwóch jeziorach: Binnenalster i Aussenalster.

Co warto zobaczyć w Hamburgu – Ratusz
Ratusz
Co warto zobaczyć w Hamburgu
Co warto zobaczyć w Hamburgu – arkady nad rzeką Alster

Hamburg to także miasto kanałów i mostów, dlatego też zlokalizowano tu największą na świecie liczbę magazynów. Dzielnica Spichlerzy, bo o niej mowa, to zespół ceglanych neogotyckich budynków, zwieńczonych charakterystycznymi wieżyczkami. W swojej ponad stuletniej historii służyły do przechowywania takich luksusowych towarów jak kawa, kakao czy przyprawy. Wyposażone były w specjalne dźwigi umożliwiające przeładowanie towarów bezpośrednio z barki.

Co warto zobaczyć w Hamburgu
Co warto zobaczyć w Hamburgu – Dzielnica Spichlerzy

Obecnie budynki te mają różnorodne zastosowanie. Wiele z nich nadal służą jako magazyny i hurtownie. W innych znajdują się biura, pracownie artystyczne czy muzea. Spichlerze idealnie wkomponowane w system kanałów w 2015 r. znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzielnica Spichlerzy jest dla mnie niewątpliwie najciekawszym i najbardziej klimatycznym miejscem w Hamburgu.

Co warto zobaczyć w Hamburgu - Dzielnica Spichlerzy
Dzielnica Spichlerzy

Tutaj znajduje się Miniatur Wunderland z największą kolejką modelową wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa. To niesamowite miejsce przenoszące nas w świat miniaturowych miast, gór, kolei, a nawet lotniska ze startującymi i lądującymi samolotami. Spośród wielu sekcji zobaczymy tu fragmenty Rzymu, Wenecji, Hamburga, Szwajcarii i wiele inny ciekawych miejsc. Z pewnością jest to idealne miejsce i atrakcja dla dzieci i nie tylko.

Co warto zobaczyć w Hamburgu
Miniatur Wunderland

Najbardziej popularnym budynkiem dzielnicy Kontorhausviertel jest Chilehaus. Jest to ogromny obiekt zbudowany w latach 1922-1924 w stylu ekspresjonizmu ceglanego. Pomysłodawcą budynku był Henry Sloman, który opuszczając Hamburg na dziesięć lat, powraca z wielką fortuną z Chile (Stąd nazwa). Sloman zleca architektowi Fritzowi Hogerowi projekt, który przypominał swoim kształtem statek pasażerski. Uważany za arcydzieło architektury, budynek posiada dziesięć pięter i 2 800 okien.

Chilehaus
Chilehaus

Bezkonkurencyjnym symbolem i punktem orientacyjnym miasta stała się Elbphilharmonie ukończona w 2016 r. Konstrukcja składa się z dwóch części: ośmiopiętrowego ceglanego budynku Kaispeicher z 1966 r., dawnego magazynu, gdzie składowano kakao, herbatę i tytoń oraz szklanej konstrukcji z falowanym dachem. Pomiędzy znajduje się luka, czyli plac, z którego można oglądać 360-stopniową panoramę portu i miasta.

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Szklana fasada przypominająca żagle lub fale morskie, która mieni się paletą barw w zależności od pory dnia, odbijając wodę, niebo i otaczające ją miasto. Wewnątrz znajduje się duża i mniejsza sala koncertowa, czterogwiazdkowy hotel i 45 mieszkań. Natomiast w części magazynowej wielopoziomowy parking, sale konferencyjne i wellness oraz strefa edukacji muzycznej.

W drodze do Elbphilharmonie idziemy po kamiennym orientalnym dywanie rozłożonym na Wilhelminenbrucke. Wzór nawiązuje do turkmeńskich metod tkackich, który ma przynosić szczęście i obfitość.

Co warto zobaczyć w Hamburgu
Kamienny dywan orientalny

Spacerując promenadą wzdłuż Łaby, dochodzimy do Landungsbrücken. Jest to zespół budynków będący kiedyś przystanią dla statków parowych, obecnie to ważny węzeł komunikacyjny. Znajduje się tutaj przystanek S-Bahn i U-Bachn, dodatkowo z tego miejsca wypływają liczne statki na wycieczki po porcie i na wyspę Helgoland. Reprezentacyjny budynek z terminala zielonymi kopułami i wieżą, długi na 205 metrów wzniesiono na początku XX w.

Co warto zobaczyć w Hamburgu - Stary Tunel Łaby
Stary Tunel Łaby

Idąc nieco dalej, dochodzimy do zabytkowego Starego Tunelu Łaby o długości 426,5 m biegnącego pod korytem rzeki, otwartego w 1911 r. Pierwotnie wybudowany jako droga łącząca Landungsbrücken i Steinwerder dla licznych pracowników portowych i stoczniowych z czasem stał się atrakcją turystyczną.

Dzielnica Blankenese

Warto jeszcze odwiedzić Dzielnicę Blankenese, która oddalona jest około 15 km od centrum. To bezpośrednia położona nad Łabą dawna wioska rybacka, można do niej dotrzeć S-Bahn. Dzielnica sprawia wrażenie samodzielnego, położonego na wzgórzu miasteczka. Uliczki prowadzące do rzeki stają się coraz węższe, a kręte schody prowadzą nas na plażę. Ciasno rozmieszczone domki otoczone piękną roślinnością, co jakiś czas odsłaniają rozległy widok na okoliczne wzgórza, port i rzekę. Obecnie Blankenese to spokojna dzielnica willowa, która jest idealnym miejscem na spacer i odpoczynek od miejskiego zgiełku.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis zachęcam do jej polubienia.

Zapraszam również do odwiedzenia:

Co warto zobaczyć w Helgoland

Atrakcje turystyczne Lubeki

2 thoughts on “Co warto zobaczyć w Hamburgu?”

Leave a Reply