Co warto zobaczyć w Berlinie. Ta niemiecka stolica dawniej murem podzielona ma wiele ciekawych miejsc, pięknych zabytków i ciekawostek historycznych, które warto zobaczyć i poznać.
Jak dojechać do Berlina?
Do Berlina pojechaliśmy na jednodniową wycieczkę pociągiem z Frankfurtu nad Odrą. Kupiliśmy bilet regionalny Brandenburg Berlin Tickets za 33 euro obejmujący od 1 do 5 osób i maksymalnie 3 dzieci. Bilet jest ważny w dni powszednie od godziny 9 do godziny 3 rano dnia następnego. Natomiast w weekendy i święta już od północy do godziny 3 rano dnia następnego. Dodatkowo nielimitowane przejazdy komunikacją miejską (tramwaje, U Bahn, S Bahn, autobusy) wliczone są w cenę biletu.
Wieża Telewizyjna
Będąc już w Berlinie, wysiedliśmy na stacji Aleksanderplatz i z tego miejsca rozpoczęliśmy naszą wycieczkę po mieście. W pobliżu znajduje się Wieża Telewizyjna (Berliner Fernsehturm), to punkt orientacyjny i jedna z atrakcji Berlina. Wieża posiada 368 m, co czyni ją najwyższą budowlą w Niemczech. Na wysokości 203 m znajduje się taras widokowy, a nieco wyżej restauracja. Bilety na taras można nabyć przy kasach oraz online. Na szczyt można dostać się windą, a widok na Berlin można podziwiać wyłącznie zza szyby. Ze względu na dużą popularność w weekendy i sezonie turystycznym przy kasach tworzą się długie kolejki.
W prostej linii po drugiej stronie ruchliwej Grunerstrasse możemy zobaczyć pozostałości-XIII wiecznego klasztoru franciszkanów. Na skutek reformacji w 1539 r., został on zamknięty.
Czerwony Ratusz
Za wieżą znajduje się XIX-wieczny Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus) z 74-metrową wieżę, którą widać z daleka. Obecnie jest on siedzibą burmistrza i rady miejskiej. Obiekt jest dostępny do zwiedzania, jednak wcześniej należy sprawdzić na stronie internetowej czy ze względu na planowane wydarzenia w danym dniu jest to możliwe.
Nikolaivertel
Za ratuszem znajduje się Nikolaivertel. To historyczna i najstarsza część mieszkaniowa Berlina. Jej sercem jest kościół św. Mikołaja wzniesiony w XIII w., co jednocześnie czyni go najstarszym kościołem w mieście. Otaczają go niewysokie kamienice i wąskie uliczki. Niestety po zniszczeniach II wojny światowej zostały one odwzorowane na podstawie historycznych makiet. Obecnie to urocze miejscu z kafejkami, restauracjami i średniowiecznym klimatem.
Warto dodać, że znajduje się tutaj najstarszy budynek w mieście z 1760 r. barokowy Knoblauchhaus oraz przykład berlińskiej architektury pałacowej XVIII-wieczny Ephraimpalais z rokokową fasadą i toskańskimi kolumnami. Pałac wybudowano w miejscu dawnej apteki dla nadwornego berlińskiego jubilera Weitela Heinea Ephraima pochodzenia żydowskiego. Obecnie znajduje tu Muzeum Berlińskie.
Katedra
Spacerując wzdłuż Szprewy, mijamy gmach biblioteki i kierujemy się do katedry, która znajduje się na Wyspie Muzeów. Zbudowana została w miejscu starszej i mniejszej katedry na przełomie XIX i XX w., a jej wygląd nawiązuje do stylów włoskiego renesansu i baroku. Zwiedzanie katedry jest płatne i obejmuje wejście na kopułę, z której roztacza się panoramiczny widok na okolice.
Hackesche Höfe i Hackescher Markt
Zanim przejdziemy przez rzekę, warto jeszcze zobaczyć Hackesche Höfe. To osiem połączonych ze sobą małych dziedzińców z secesyjnymi fasadami między Rosenthaler Strasse i Sophienstrasse w sąsiedztwie Hackescher Markt. Wraz z licznymi sklepami, restauracjami i klubami, jest to popularne miejsce spotkań i nocnego życia.
Wyspa Muzeów
Wyspa Muzeów znajduje się pomiędzy Szprewą a jej kanałem i od 1999 r. umieszczona została na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na wyspie mieści się Galeria Jamesa Simona, która jest centralnym punktem zespołu wszystkich zlokalizowanych tutaj muzeów. Stare Muzeum posiada eksponaty starożytnej Grecji, etruskich Włoch i Cesarstwa Rzymskiego. Sam XIX-wieczny budynek muzeum w stylu niemieckiego klasycyzmu mocno nawiązuje do starożytnej Grecji.
Nowe Muzeum posiada zbiory prezentowane w Muzeum Egipskim ze słynną Zieloną Głową czy popiersiem Nefertiti. Natomiast w Muzeum Prehistorii i Dawnej Historii można oglądać eksponaty sięgające epoki paleolitu jak najstarszy topór sprzed 700 000 lat czy złoty kapelusz z epoki brązu.
Z kolei Stara Galeria Narodowa obejmuje XIX – wieczne malarstwo i rzeźbę. Na trzech poziomach prezentowane są między innymi dzieła reprezentujące niemiecki realizm i impresjonizm, także neoklasycyzm i romantyzm. Przed gmachem galerii przy schodach znajduje się pomnik Fryderyka Wilhelma IV na koniu, który był pomysłodawcą Wyspy Muzeów.
W neobarokowym budynku Muzeum Bodego prezentowana jest największa i najstarsza kolekcja rzeźby. Sięga ona VI w. n. e. od Cesarstwa Bizantyjskiego poprzez przemiany sztuki w poszczególnych epokach aż po barok.
Muzeum Pergamońskie zawiera kolekcję antyków z salami architektury i rzeźby, Muzeum Bliskiego Wschodu i Muzeum Sztuki Islamu. Oglądając imponujące eksponaty jak ołtarz Pergamoński, fasadę pałacu kalifa Mschatta czy przechodząc babilońską ulicą procesyjną, niewątpliwie odbywamy podróż w czasie.
Most Zamkowy i bulwar Pod Lipami
Jednym z piękniejszych mostów w mieście jest znajdujący się na Wyspie Muzeów Most Zamkowy (Schlossbrücke). Zbudowany został w II połowie XIX w. według projektu Karla Friedricha Schinkla. Ozdobiony jest ośmioma marmurowymi figurami z motywami mitologicznymi.
Za Mostem Zamkowym rozpoczyna się bulwar Pod Lipami (Unter den Linden), który jest najstarszą promenadą w Berlinie. Pierwsze lipy rosły już od XVIII w. i w późniejszym czasie były nadal nasadzane. Wzdłuż ulicy wybudowano wiele ciekawych obiektów.
Zbrojownia i Nowy Odwach
Zbrojownia zbudowana została na przełomie XVII i XVIII w. w stylu barokowym jako zbrojownia dla armii brandenbursko- pruskiej. W 1880 r. została przekształcona na muzeum, a podczas II wojny światowej spalona i następnie odbudowana. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj Niemieckie Muzeum Historyczne.
Obok znajduje się Nowy Odwach, który jest pomnikiem ofiar wojny i tyranii jednocześnie jest Centralnym Miejscem Pamięci Republiki Federalnej Niemiec. Budynek wzniesiono na początku XIX w. w stylu klasycystycznym i do czasu upadku monarchii w 1918 r. był miejscem pełnienia wart głównej i królewskiej straży.
Pałac Księcia Koronnego i Pałac Księżniczki
Nieco dalej po drugiej stronie znajduje się Pałac Księcia Koronnego (Kronprinzenpalais) wzniesiony w II połowie XVII w. obecnie w stylu klasycystycznym. Początkowo była to rezydencja dworskiego urzędnika. W późniejszym czasie po rozbudowie w stylu barokowym mieszkali tam członkowie rodziny Hohenzollernów. Obecny wygląd pałac uzyskał po odbudowie ze zniszczeń wojennych według XIX-wiecznego klasycystycznego wzoru. Od czasu zjednoczenia Niemiec budynek wykorzystywany jest do organizowania wystaw i wydarzeń kulturalnych.
Pałac Księżniczki (Prinzesinpalais) to połączenie dwóch budynków mieszkalnych wzniesionych w II połowie XVIII w., a w XIX w. był on już połączony z Pałacem Księcia Koronnego. Po zniszczeniach wojennych zrekonstruowano tylko zewnętrzne mury. Obecnie wewnątrz mieści się między innymi kawiarnia.
Opera Narodowa i Uniwersytet Humboldta
Nieco dalej znajduje się Opera Narodowa wybudowaną w połowie XVIII w. w stylu rokoko. A za nią Pałac księcia Heinricha wzniesiony kilka lat później niż opera w tym samym stylu. Król pruski Fryderyk II zlecił budowę pałacu dla swojego młodszego brata. W 1809 r. budynek przekształcono na potrzeby uniwersytetu, a po odbudowie po II wojnie światowej stał się siedzibą Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.
Gendarmenmarkt
Warto na chwilę skręcić w lewo i zajrzeć na plac Gendarmenmarkt. Znajduje się tam trzyczęściowy zespół Katedra Niemiecka, Katedra Francuska i sala koncertowa. Bliźniacze świątynie powstały ze znacznie mniejszych kościołów wzniesionych na początku XVIII w. Natomiast w centralnej części placu ponad sto lat później wybudowano salę koncertową na fundamentach spalonego Teatru Narodowego. Obecnie jest to jeden z piękniejszych placów w Berlinie. Niestety w momencie, gdy go oglądaliśmy trwały tutaj prace budowlane.
Brama Brandenburska
Ulica Pod Lipami kończy się przy Bramie Brandenburskiej jednego z najważniejszych symboli miasta, a od czasu zburzenia Muru Berlińskiego również symbol jedności Niemiec. Wzniesiona w II połowie XVIII w. jest przykładem niemieckiego klasycyzmu. Od chwili podziału Niemiec i budowy muru w 1961 r. Brama Brandenburska znajdowała się po wschodniej stronie, a 22 grudnia 1989 r. po upadku muru nastąpiło jej oficjalne otwarcie.
W 1793 r. na szczycie bramy umieszczono kwadrygę, którą 1806 r. Napoleon wywiózł do Paryża na znak swojego tryumfu. Osiem lat później po pokonaniu cesarza Francji kwadryga wróciła na swoje miejsce w Berlinie. Po wojnie odrestaurowano zniszczoną bramę oraz przebudowano kwadrygę.
W pobliżu Bramy Brandenburskiej znajdują się między innymi ambasady amerykańska i francuska, biuro informacji turystycznej i Akademia Sztuk Pięknych. Nieco dalej Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, to 2711 betonowych bloków o różnej wielkości ustawionych na rozległym falistym betonowym terenie. Przestrzeń jest dostępna z czterech stron i z każdej strony jego struktura może wyglądać inaczej.
Plac Poczdamski
Podążając dalej Ebertstrasse, dojdziemy do Placu Poczdamskiego (Potsdamer Platz), który jest nowoczesną dzielnicą z efektownymi wieżowcami. Po II wojnie światowej istniał tu punkt graniczny pomiędzy sektorami amerykańskim, sowieckim i brytyjskim. Natomiast od 1961 r. przebiegała tutaj linia Muru Berlińskiego, którego fragmenty można oglądać do dzisiaj. Warto zwrócić uwagę na kompleks Sony Center z imponującym dachem spoczywającym na otaczających budynkach. Ma on symbolizować świętą górę Fujisan w Japonii. Dodatkowo przy jednej ze ścian można zobaczyć pozostałości zrujnowanego podczas wojny Hotelu Esplanade, które zabezpieczone zostały w szklanej gablocie.
Checkpoint Charlie
Nieco dalej na rogu Friedrichstrasse i Ziemmerstrasse znajduje się Charlie (Checkpoint Charlie), jest to pamiątka po dawnym punkcie kontrolnym otwartym przez aliantów. Po II wojnie światowej Amerykanie podzielili Berlin na cztery sektory. USA kontrolowało południowo zachodnią część miasta, Anglia zachodnią a Francja północno zachodnią. Natomiast Związek Radziecki otrzymał wschodnią część.
Po wybudowaniu Muru Berlińskiego w 1961 r. na przejściu granicznym sytuacja stała się wyjątkowo napięta, gdy naprzeciwko siebie stanęły czołgi amerykańskie i sowieckie uzbrojone w ciężką amunicję, co prawie doprowadziło do kolejnej wojny. W następnych latach punkt kontrolny był świadkiem wielu ucieczek, które w wielu przypadkach kończyły się śmiercią. Znajdująca się w pobliżu posterunku wystawa plenerowa przedstawia wydarzenia z tamtego okresu.
Reichstag
Po prawej stronie Bramy Brandenburskiej znajduje się Reichstag budynek niemieckiego parlamentu. Jego budowę rozpoczęto w 1884 r. w stylu włoskiego renesansu. Mimo że cesarz Wilhelm II skrytykował pomysł imponującej kopuły ze szkła i stali, ostatecznie w 1894 r. zwieńczyła ona budowlę. Historyczną chwilą było w 1918 r. proklamowanie Republiki Weimarskiej z balkonu. W 1933 r. znaczna część budynku ucierpiała na skutek pożaru i do końca nie było pewności czy uczynili to komuniści. Reichstag został zbombardowany w 1945 r., a radzieccy żołnierze na znak zwycięstwa nad Trzecią Rzeszą wywiesili czerwoną flagę nad zniszczonym budynkiem.
Wraz ze zjednoczeniem Niemiec podjęto decyzję o przeniesieniu niemieckiego parlamentu do Berlina. Z tego powodu budynek wymagał przebudowy z zachowaniem starego stylu. Obecnie po wcześniejszym zarejestrowaniu się na stronie internetowej Bundestagu, kopułę i tarasu na dachu można zwiedzać.
Pałac Bellevue
Z pobliskiego przystanku autobusowego jedziemy do zobaczyć pałac Bellevue, który jest siedzibą prezydenta Niemiec. Dwukondygnacyjny, trójskrzydłowy pałac został zbudowany w II połowie XVIII w. jako prywatna rezydencja dla młodszego brata Fryderyka Wielkiego, Ferdynanda Pruskiego. Następnie używany był przez dwór ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma II. Podczas II wojny światowej poza kilkoma ścianami zewnętrznymi cały budynek legł w gruzach. Obecnie w zrekonstruowanym pałacu odbywają się przyjęcia noworoczne oraz wizyty państwowe i inauguracyjne.
Kolumna Zwycięstwa
Nieco dalej znajduje się Kolumna Zwycięstwa. Budowę pomnika rozpoczęto w 1865 r. i miała upamiętniać zwycięstwo Niemiec nad Danią, Austrią i Francją w latach 1864-1871. Kolumna Zwycięstwa jest jednym z symboli Berlina i punktem widokowym, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto.
Kościół Keiser-Wilhelm-Gedachniskirche
Dalej jedziemy autobusem na Breitesplatz, aby tam przesiąść się do autobusu, który zawiezie nas do pałacu Charlottenburg. W międzyczasie oglądamy kościół Keiser-Wilhelm-Gedachniskirche, który jest teraz pomnikiem przeciwko wojnie i zniszczeniu. Zniszczona wieża kościoła rzuca się w oczy już z daleka. Mimo że neoromański kościół wzniesiony pod koniec XIX w. wielokrotnie był odnawiany, po bombardowaniach w 1943 r. celowo nie został odbudowany.
Pałac Charlottenburg
Pałac Charlottenburg budowany był w kilku etapach począwszy od 1795 r., kiedy to pierwsza królowa Prus Sofia Charlotta otrzymała od swojego męża elektora Fryderyka III wieś w pobliżu Berlina i spory majątek. Ta początkowo letnia rezydencja z elementami barokowymi, rokokowymi, klasycystycznymi i pięknym ogrodem obecnie jest największym i najwspanialszym pałacem w Berlinie. Dziś zamek można zwiedzić jako muzeum z liczną kolekcją klejnotów i kosztowności, porcelany oraz zapoznać się z historią rządów Hohenzollernów.
East Side Galery
Na koniec wracamy do Berlina Wschodniego. Tuż przy stacji Berlin Ostbahnhof znajduje się East Side Galery. Na niespełna półtorakilometrowym odcinku Muru Berlińskiego tuż po jego upadku 118 artystów z 21 krajów zaczęło tworzyć East Side Galery. 28 września została ona oficjalnie otwarta jako galeria plenerowa.
Powyższy obszerny plan zwiedzania był możliwy do zrealizowania w ciągu jednego dnia tylko, oglądając z zewnątrz wszystkie zbytki. Chcąc zwiedzić poszczególne obiekty, należy przeznaczyć na to znacznie więcej czasu.
Oczywiście oprócz wyżej wspomnianych miejsc Berlin posiada całe mnóstwo muzeów w tym niesamowite Muzeum Techniki, które polecam odwiedzić jako odrębny wypad do stolicy Niemiec oraz jeden z największych na świecie ogrodów zoologicznych.
Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, zachęcam do jej polubienia.
Zaprasza również do odwiedzenia:
Co warto zobaczyć w Poczdamie
W przyszłym roku Euro w Niemczech to i Berlin pewnie się odwiedzi 🙂 Będzie co robić
Naprawdę warto 🙂