Co można zwiedzić w Hamburgu?

Co można zwiedzić w Hamburgu? To drugie co do wielkości miasto w Niemczech położone na północy kraju blisko ujścia Łaby do Morza Północnego. Ta lokalizacja spowodowała, że dano mu przydomek „Brama do świata”. To miasto posiada największy w kraju port i drugi co do wielkości w Europie. Do Hamburga przyjechaliśmy pociągiem z oddalonej ok 100 km Kilonii. Mieliśmy tylko kilka godzin i niezbyt sprecyzowany plan zwiedzania.

Uliczni artyści w Hamburgu
Uliczni artyści w Hamburgu

 

Dom Huble w Hamburgu
Dom Huble w Hamburgu

Z dworca kolejowego ruszyliśmy w kierunku centrum. Spacerując deptakiem Monckebergstrasse przechodzimy obok wielu markowych sklepów. Mijamy najstarszy w mieście pochodzący z XV w kościół parafialny tj. Kościół Główny św. Piotra. Następnie widzimy bardzo ładny budynek. To Dom Hulbe zbudowany w latach 1910-1911 w stylu holenderskiego renesansu. Nazwany jego pochodzi od Georga Hulbe, który prowadził w tym miejscu swoją działalność rzemieślniczą. Na dachu widać pozłacaną miniaturkę dawnego statku zwanego Kogge. Nie sposób nie zauważyć na każdym kroku wręcz akrobatycznej pomysłowość ulicznych artystów.

 

Co można zwiedzić w Hamburgu - Ratusz
Co można zwiedzić w Hamburgu – Ratusz

Wchodząc na rozległy plac ukazuje nam się potężny Ratusz, który w swym stylu nawiązuje do włoskiego i północnoniemieckiego renesansu. Obecny budynek został wzniesiony i oddany do użytku w 1897 r., po tym jak spłonął starszy w 1842 r. Fasada budynku jest bogato zdobiona, wzdłuż której ustawiono posągi cesarzy. Tuż po pożarze zaczęto również zagospodarowywać brzegi rzeki Alster. W tym celu wybudowano reprezentacyjne białe arkady, za którymi znajdują się restauracje i sklepy.

 

Co można zwiedzić w Hamburgu - białe arkady na rzece Alster
Co można zwiedzić w Hamburgu – białe arkady na rzece Alster

Obok znajduje się przystań, z której można wybrać się na rejs po dwóch jeziorach znajdujących się w centrum miasta: Binnenalster i Aussenalster. Hamburg to także miasto kanałów i mostów, dlatego zlokalizowano tu największą na świecie liczbę magazynów. Dzielnica Spichlerzy, bo o niej mowa, to zespół ceglanych neogotyckich budynków, zwieńczonych charakterystycznymi wieżyczkami. W swojej ponad stuletniej historii służyły do przechowywania takich luksusowych towarów jak kawa, kakao czy przyprawy. Wyposażone były w specjalne dźwigi umożliwiające przeładowanie towarów bezpośrednio z barki.

Co można zwiedzić w Hamburgu - Dzielnica Spichlerzy
Co można zwiedzić w Hamburgu – Dzielnica Spichlerzy

Obecnie budynki te mają różnorodne zastosowanie. Wiele z nich nadal służą jako magazyny i hurtownie. W innych znajdują się biura, pracownie artystyczne czy muzea. Spichlerze idealnie wkomponowane w system kanałów w 2015 r. znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzielnica Spichlerzy jest niewątpliwie najciekawszym i najbardziej klimatycznym miejscem w Hamburgu.

Co można zwiedzić w Hamburgu - Dzielnica Spichlerzy
Co można zwiedzić w Hamburgu – Dzielnica Spichlerzy

 

Co można zwiedzić w Hamburgu - Dzielnica Spichlerzy
Co można zwiedzić w Hamburgu – Dzielnica Spichlerzy

 

Najbardziej popularnym budynkiem dzielnicy Kontorhausviertel jest Chilehaus. Jest to ogromny obiekt zbudowany w latach 1922-1924 w stylu ekspresjonizmu ceglanego. Pomysłodawcą budynku był Henry Sloman, który opuszczając Hamburg na dziesięć lat, powraca z wielką fortuną z Chile. Stąd nazwa. Sloman zleca architektowi Fritzowi Hogerowi projekt, który przypominał swoim kształtem statek pasażerski. Uważany za arcydzieło architektury, budynek posiada dziesięć pięter i 2 800 okien.

 

Co można zwiedzić w Hamburgu - Chilehaus
Co można zwiedzić w Hamburgu – Chilehaus

 

Co można zwiedzić w Hamburgu -  Dzielnica Blankenese
Co można zwiedzić w Hamburgu – Dzielnica Blankenese

Na koniec naszej wycieczki do Hamburga jedziemy metrem do oddalonej około 15 km od centrum dzielnicy Blankenese. To bezpośrednia położona nad Łabą dawna wioska rybacka. Dzielnica sprawia wrażenie samodzielnego, położonego na wzgórzu miasteczka. Uliczki prowadzące do rzeki stają się coraz węższe a kręte schody prowadzą nas na plażę. Ciasno rozmieszczone domki otoczone piękną roślinnością, co jakiś czas odsłaniają rozległy widok na okoliczne wzgórza, port i rzekę. Obecnie Blankenese to spokojna dzielnica willowa, która jest idealnym miejscem na spacer i odpoczynek od miejskiego zgiełku.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis lub okazał się przydatny, proszę polub ją. Jednocześnie zapraszam do innych moich wpisów na stronie.

Co można zwiedzić w Hamburgu - Blankenese
Co można zwiedzić w Hamburgu – widok na rzekę Łabę w dzielnicy Blankenese

 

Co można zwiedzić w Hamburgu - Blankenese
Co można zwiedzić w Hamburgu – Blankenese

2 thoughts on “Co można zwiedzić w Hamburgu?”

Leave a Reply