Ciekawe miejsca w Lizbonie

Ciekawe miejsca w Lizbonie. Miasto słynie z bardzo wielu zabytków, rozrzuconych w różnych jego częściach. Dzisiaj w planie była dzielnica Belem –  miejsce skąd w XV w Vasco da Gama wypłynął w kierunku Indii.Mimo, że pogoda nas nie rozpieszczała, bo co chwilę padało, to i tak zdecydowaliśmy się ruszyć w miasto. Wsiedliśmy do zabytkowego tramwaju nr 18 i przejeżdżając obok czerwonego Mostu 25 Kwietnia pojechaliśmy zobaczyć Klasztor Hieronimitów.

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie
Ciekawe miejsca w Lizbonie – Klasztor Hieronimitów

 

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie
Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

Budowę świątyni rozpoczęto w 1502 r. z polecenia króla Manuela I i trwała ona blisko 50 lat. Kompleks zbudowano w stylu manuelińskim stanowiącym połączenie stylów późnego gotyku, włoskiego renesansu i mauretańskiej ornamentyki. Klasztor jest miejscem spoczynku wielu ważnych nie tylko dla Lizbony osobistości, wśród których znajduje się między innymi nagrobek Vasco da Gamy. W XIX w rozbudowano klasztor dodając mu lewe skrzydło, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Narodowe Archeologii i Muzeum Żeglugi. Podobnie jak Wieża Belem Klasztor Hieronimitów znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wieża Belem w Lizbonie

Ciekawe miejsca w Lizbonie - Wieża Belem
Ciekawe miejsca w Lizbonie – Wieża Belem

Mijając z jednej strony Centrum Kulturalne Lizbony a z drugiej Jardim da Praca do Imperio – pięknie zadbany park z wielką fontanną, kierowaliśmy się do Wieży Belem. Kamienna wieża nawiązująca do stylu manuelińskiego, budowana była przez 6 lat poczynając od 1514 r. Przez stulecia miała różne zastosowania.

Początkowo miała strzec miasta i pobliskiego Klasztoru Hieronimitów przed atakami z zewnątrz. Potem była punktem orientacyjnym dla marynarzy i pełniła funkcję latarni morskiej. W 1580 roku została przekształcona w więzienie, w której przebywali między innymi więźniowie polityczni np. Józef Bem, który tworzył Polskie Legiony w Portugalii.

Początkowo Wieżę Belem z każdej strony otaczały wody rzeki Tag. Jednak po trzęsieniu ziemi w 1755 r. rzeka zmieniła swoje koryto i obecni wieża stoi na prawym jej brzegu. Patrząc na tę budowlę można dostrzec wyrzeźbionego nosorożca na jednej ze ścian. Wiąże się to z tym, że Król Manuel I kolekcjonował egzotyczne zwierzęta takie jak słonie, lwy czy nosorożce.

 

Lizbona Wieża Belem
Wieża Belem w Lizbonie

W trakcie zwiedzania naprzemiennie towarzyszą nam deszcz i słońce. Deszcz jest intensywny ale na szczęście krótki. Gdy pada chowaliśmy się w jednej z wielu pastelerii aby napić się kawy i przy okazji chwilę odpocząć i jak tylko pokazało się słońce wędrowaliśmy dalej.

Pomnik Odkrywców w Lizbonie

Znajdujący się niecałe 1,5 km dalej Pomnik Odkrywców powstał w 1960 r. w stylu neorealistycznym. Zbudowany w kształcie okrętu, na którym umieszczono 32 figury portugalskich bohaterów na czele z Henrykiem Żeglarzem – portugalskim księciem żyjącym w latach 1394-1460. Uznawany za założyciela uniwersytetu w Lizbonie oraz parton rozwoju floty portugalskiej i odkryć geograficznych.

 

Ciekawe miejsca w Lizbonie - Pomnik Odkrywców
Ciekawe miejsca w Lizbonie – Pomnik Odkrywców

Płytki Azulejlos w Lizbonie

Ciekawe miejsca w Lizbonie - płytki Azulejos
Ciekawe miejsca w Lizbonie – płytki Azulejos

Idąc ulicą Tv. Ferreiros a Belem wzdłuż parku botanicznego widzimy ułożoną na murze różnokolorową mozaikę z płytek azulejos. Jak się okazało bardzo powszechnie stosowaną na elewacjach kamienic i domów ale również jako dekoracja ogrodów, podłóg sufitów i posiadająca wiele różnych zastosowań. Mająca również duże znaczenie w kulturze portugalskiej znacznie większe niż element dekoracyjny, także jako wyrażenie ekspresji artystycznej.

Muzeum Narodowe Powozów w Lizbonie

Mijając pałac Belem wzniesiony w 1559 r. przez króla Manuela I, który obecnie jest siedzibą prezydenta Portugalii kierujemy się do Muzeum Narodowego Powozów. W zasadzie wchodzi ono w skład Pałacu Prezydenckiego. Zwiedzając jego najstarszą część widzieliśmy wspaniałą kolekcję karet z okresu od XVI do XIX w. Bogato zdobione, potężne mające koła o średnicy przekraczającej 1,5 metra.

Ciekawe Miejsca w Lizbonie Muzeum Narodowe Powozów
Ciekawe Miejsca w Lizbonie Muzeum Narodowe Powozów

 

Muzeum Narodowe Powozów w Lizbonie
Muzeum Narodowe Powozów w Lizbonie

Dzielnica Oriente i Expo w Lizbonie

Nie miałam w planie zwiedzania tamtej części Lizbony ale ze względu na to, że moja przyjaciółka zapragnęła zobaczyć Oceanarium, wsiedliśmy najpierw w tramwaj a potem w metro i pojechaliśmy na Dworzec Oriente. Jest to jeden z głównych węzłów komunikacyjnych w Lizbonie i największy dworzec w Portugalii łączący funkcję metra, dworca kolejowego, autobusowego krajowego i międzynarodowego. Sam wygląd dworca jest niesamowity.

Lizbona - Dworzec Oriente
Dworze Oriente w Lizbonie

To połączenie betonu, stali i szkła z niezwykłą lekkością. Wybudowany został przy okazji wystawy Expo w 1998 r. według projektu Santiago Calatrava. Przy tej samej okazji wzniesiono takie obiekty jak: Galeria Vasco da Gama, gdzie zjedliśmy pyszną chińszczyznę po bardzo przystępnej cenie. Dodatkowo Oceanarium, kolejkę linową kursującą nad Parkiem Narodów, halę koncertową oraz Wieżę Vasco da Gama.

Ciekawe miejsca w Lizbonie - Most Vasco Da Gama
Ciekawe miejsca w Lizbonie – Most Vasco da Gama

Zapraszam cię na kolejną porcję zwiedzania Lizbony, gdzie wybieram się do najstarszej części tego niesamowitego miasta zabytkowym tramwajem 28.

Leave a Reply