Ciekawe miejsca w Brandenburgii – te mniej znane, to druga części poświęcona mniej znanym zamkom i pałacom znajdujących się blisko zachodniej granicy. W tym wpisie przedstawię kolejnych pięć obiektów.
Znajdują się one w małych miejscowościach położonych w odległości nawet kilku kilometrów od siebie. Zabytkowe budowle często otoczone są zadbanymi parkami, które zachęcają do spacerów.
Zamek w Altranft
Około 22 km od Neuhardenberg w miejscowości Altranft, znajduje się kolejny zamek. Historia jego sięga 1530 r., kiedy to szlachecka rodzina Pfuel zbudowała w 1530 r. pierwszy dwór w tym miejscu. W 1670 r. budynek został przebudowany i nadano mu charakter barokowej rezydencji. Dawna rybacka osada stała się bogatą rolniczą wsią, po tym jak z polecenia króla Fryderyka II dokonano szeregu zmian i prac melioracyjnych w latach 1747- 1762.
W 1820 posiadłość została sprzedana hrabiemu Edwin Graf von Hecke wraz z 3,5 hektarowym parkiem. Przystąpił on do przebudowy zamku w 1876 r., powiększając go o boczne skrzydła. Obiekt został pokryty czterospadowym mansardowym dachem. Kształt ten jest widoczny obecnie. Tuż po II wojnie światowej, gdy tereny te znajdowały się w sowieckiej strefie okupacyjnej zamek był schronieniem dla uchodźców.
Następnie w kolejnych latach była tutaj szkoła, żłobek i biblioteka. 1968 r. budynek został odnowiony i wszedł w skład muzeum historii rolniczej wsi jako Skansen Brandenburski Altranft. Wśród budynków muzeum znajdują się również budynek szkoły, chata rybacka, remiza strażacka i wiele innych. Muzeum zachęca w swoich programach do poznawania dawnego rzemiosła i aktywnego brania udziału np. w wyplataniu koszy z wikliny i wielu innych.
Zamek w Reichenow
Kierujemy się z powrotem w stronę polskiej granicy już po niecałych 15 km dojeżdżamy do miejscowości Reichenow, gdzie nad brzegiem jeziora znajduje się klasycystyczny zamek. Niestety nie może się poszczycić, tak długą historią jak poprzedni, jednak zasługuje na szczególną uwagę. Od momentu powstania, a zbudowany został w latach 1897-1900, jego wygląd pozostał niezmienny aż do chwili obecnej.
Wzniesiony został według projektu Karla Friedricha Schinkla na zlecenie barona Augusta von Eckardsteina, który był miłośnikiem angielskich wiejskich posiadłości, budowanych w okresie panowania dynastii Tudorów. Budując zamek dla swojego syna Juliusza baron chciał, aby zamek zawierał charakterystyczne cechy dla neogotyckiego stylu, takie jak wieże i krenelaże. Po II wojnie światowej zamek, jak wiele innych podobnych obiektów, w tym okresie pełniło różne funkcje ulegając stopniowej dewastacji. Dopiero w roku 1997 r. budowla przeszła gruntowną renowację i funkcjonuje jako hotel otoczony parkiem.
Zamek w Wulkow
Kolejne 20 km dalej znajduje się zamek w Wulkow – malutkiej wsi położonej zaledwie 3 km od Neuhardenberg. Początki zamku sięgają bardzo odległych czasów, bo już w XIV w istniał w tym miejscu dwór. Aż do połowy XVII w. był on własnością szlacheckiej rodziny von Scharpeloh. Zamek był często przebudowywany, by w drugiej połowie XIX w ostatecznie otrzymać klasycystyczny wygląd.
Często też zmieniał właścicieli. Jednym z nich był feldmarszałek Georg Freiherr von Derfflinger właściciel zamku Gusow-Plakau. Po II wojnie światowej obiekt pełnił wiele funkcji. W jego murach mieścił się między innymi szpital i dom dla uchodźców. Od 1992 r. jest tutaj hotel i restauracja oraz zaplecze rekreacyjne. Staw znajdujący się w bliskim sąsiedztwie jest dość zaniedbany ale park przed hotelem i po prawej stronie jest bardzo ładnie utrzymany.
Zamek w Trebnitz
Dalej jedziemy do Trebnitz – miejscowości położonej 4 km od Wulkow. Tutaj znajduje się neobarokowy zamek. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z 1900 r. Wtedy również zostały dobudowane dwa boczne skrzydła. Pierwotnie był to klasycystyczny dom właściciela majątku. Od 1827 r. przeszedł w drodze dziedziczenia w ręce rodziny von Brunneck i pozostał tak aż do 1945 r. Potem w zamku mieściły się między innymi kwatery wojsk Werhmachtu i Armii Czerwonej oraz obóz dla uchodźców, szkoła i przedszkole.
W 1992 r. założono Stowarzyszenie Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań. Park zamkowy został założony w XVIII w. Początkowo prawdopodobnie w stylu barokowym a następnie angielskim. Obecnie czasy świetności ma dawno za sobą. Zdominowany przez dziko rosnącą roślinność, wymaga wiele pracy aby zrobić z niego coś więcej, niż kawałek częściowo wykoszonej łąki ze stawem.
Zamek w Jahnsfelde
W odległej o 4,5 km malutkiej miejscowości Jahnsfelde jest kolejny obiekt. Zamek znajdował się prawdopodobnie już pod koniec XIII. W tym okresie zbudowano również znajdujący się obok kamienny kościół. W latach 1449-1945 swoją siedzibę w Jahnsfelde miała jedna z najstarszych i najbardziej szanownych rodzin szlacheckich Brandenburgii – rodzina Pfuel. Ta sama co miała dwór w Altranft. Obecnie najstarsza środkowa część zamku pochodzi prawdopodobnie z 1680 r.
W II połowie XIX w. klasycystyczny budynek został rozbudowywany o dwie ceglane przybudówki w neogotyckim stylu. Szczyty zwieńczono krenelażem w towarzystwie okrągłej wieży. Do 60-tych lat XX w. mieściła się tam szkoła. Następnie dom kultury i klub młodzieżowy. Obecnie na piętrze znajdują się prawdopodobnie mieszkania a parter nie jest zagospodarowany.
Między zamkiem a kościołem znajduje się ładnie utrzymany park, w którym rośnie wielka, stara Tuja. Pierwszy raz widziałam aby ten pospolity, w wielu ogrodach krzew, urósł do rozmiarów potężnego drzewa. Warto ją zobaczyć.
Dziękuję,że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci mój wpis, proszę polub moją stronę.
Zapraszam również do odwiedzenia:
Ciekawe miejsca we Frankfurcie nad Odrą.
Mniej znane zamki Brandenburgii.
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą.