Ciekawe miejsca w Barcelonie w trzy dni – część 3

Ciekawe miejsca w Barcelonie. W trzecim dniu pobytu w tym pięknym mieście, zaplanowałam trasę szlakiem architektury Antonia Gaudiego. Katalońskiego architekta i inżyniera secesyjnego żyjącego w latach 1852-1926.

Park Guella w Barcelonie

Ciekawe miejsca w Barcelonie  - Park Guella w Barcelonie
Ciekawe miejsca w Barcelonie – Park Guella w Barcelonie

Zaczęliśmy od najdalszego punktu znajdującego się od naszej miejscówki tj Park Guella, gdzie pojechaliśmy metrem. Niesamowite miejsce, które powinna zobaczyć każda osoba przyjeżdżająca do Barcelony. Obowiązkowy punk każdej wycieczki. Chyba tak jest bo nawet w styczniu pełno tutaj turystów i zwiedzających. Park ten z licznymi obiektami architektonicznymi został wpisany w roku 1984 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwotnie miał to być projekt osiedla dla bogatej burżuazji na życzenie bogatego przedsiębiorcy z Barcelony – Eusebio Guella, który sfinansował całe przedsięwzięcie. Mimo że prace trwały od 1900 r. przez czternaście lat to architekt nigdy nie ukończył projektu. Powstało tylko pięć budynków w tym dwa po obu stronach głównego wejścia wyglądające jak domki z piernika z solidną ilością lukru. Niestety gdy tam byliśmy jeden z nich był remontowany.

Bardzo interesujące są schody wejściowe do głównego pawilonu między, którymi umieszczono trzy zielone wysepki. Każda ma swoje znaczenie. Pierwszej architekt nadał formę groty, drugiej węża jako symbol mądrości na tle katalońskiej flagi a trzeciej salamandry. Salamandra można śmiało stwierdzić ,że jest symbolem Barcelony, gdyż widoczna jest na każdym kroku w formie breloczków, magnesów, widokówek itp. Nad schodami znajduje się pawilon tzw. Sala Stu Kolumn, gdzie rzeczywiście jest ich 86 nawiązująca do wzorów antycznych.

Ciekawe miejsca w Barcelonie - ławka w Parku Guella
Ciekawe miejsca w Barcelonie – ławka w Parku Guella

Falisty kształt tej sali jest jednocześnie najdłuższą ławką świata mającą 110 m. Zbudowaną z wielokolorowej mozaiki z tłuczonej ceramiki, nadającej jej niepowtarzalne wzory. Plac otoczony ławką miał być głównym miejscem spotkań zwany też teatrem rzymskim.

Ciekawe miejsca w Barcelonie - Park Guella w Barcelonie
Ciekawe miejsca w Barcelonie – Park Guella w Barcelonie

 

Ciekawe miejsca w Barcelonie - Park Guella w Barcelonie
Ciekawe miejsca w Barcelonie – Park Guella w Barcelonie

 

Ciekawe miejsca w Barcelonie - Park Guella w Barcelonie
Ciekawe miejsca w Barcelonie – Park Guella w Barcelonie

 

Ciekawe miejsca w Barcelonie - salamandra w Parku Guella
Ciekawe miejsca w Barcelonie – salamandra w Parku Guella

Gaudi w swojej twórczości unikał kątów prostych co widać w kolejnych obiektach architektonicznych –  portyku i wiaduktach, gdzie wyraźnie widać nawiązanie do kształtów natury, roślin i drzew. Obiekty świetnie komponuje się z zieloną przestrzenią poprzecinaną ścieżkami, mostami i schodami. Wszystko to tworzy niesamowitą całość o bajkowym charakterze. Wstęp płatny 6 euro.

Casa Vincens w Barcelonie

Ciekawe miejsca w Barcelonie - Casa Vincens
Ciekawe miejsca w Barcelonie – Casa Vincens

 

Ciekawe miejsca w Barcelonie - Casa Vincens
Ciekawe miejsca w Barcelonie – Casa Vincens

Casa Vincens jest następnym punktem trasy. Jest to jeden z pierwszych projektów artysty zbudowana w latach 1883-1888 r. odzwierciedlający styl neomauretańskim. Budynek został wykonany dla barcelońskiego przedsiębiorcy Manuela Vincensa. Casa Vincens jest początkiem udanej kariery Gaudiego, gdzie odrywa się od tradycji i tworzy swój własny język architektury. Artysta miesza ze sobą style włączając do tego wiele różnych materiałów jak szkło, ceramiczne płytki czy żelazo.

Casa Mila w Barcelonie

Ciekawe miejsca w Barcelonie - Casa Mila
Ciekawe miejsca w Barcelonie – Casa Mila

Kolejny projekt Gaudiego – Casa Mila zbudowany dla przedsiębiorcy Pere Mili w latach 1906-1910. La Pedrera co znaczy kamieniołom jak nazwali go barcelończycy początkowo nie spotkała się z zachwytem mieszkańców. Autor w swoim projekcie całkowicie zminimalizował linię prostą czego efektem są nieregularne kształty całego budynku, brak typowych ścian. Fasada budynku przypomina wzburzone morze a żelazne balustrady kute są na wzór dzikich chaszczy. Obecnie jest to jeden z symboli miasta godny swojej uwagi.

Sagrada Familia w Barcelonie

Ciekawe miejsca w Barcelonie - Sagrada Familia
Ciekawe miejsca w Barcelonie – Sagrada Familia

Sagrada Familia to dzieło, któremu Gaudi poświęcił większą część swojego życia. W 1883 został architektem świątyni, której projekt całkowicie zmienił po swoim poprzedniku Francisco de Paula del Villar nadając własny styl. Ze względu na niepowtarzalność i złożoność projektu nadal pozostaje nie ukończona. Dodatkowo projekty pozostawione przez Gaudiego zostały zniszczone przez katalońskich anarchistów podczas hiszpańskiej wojny domowej. Planowane ukończenie wyznaczono na 2026 r. w setną rocznicę śmierci artysty.

Casa Batllo w Barcelonie

Ciekawe miejsca w Barcelonie  - Casa Batllo
Ciekawe miejsca w Barcelonie – Casa Batllo

Casa Batllo jest ostatnim dziełem architektonicznym na naszej dzisiejszej trasie barcelona w trzy dni. Zwana też Casa dels Ossos czyli dom kości ze względu na kolumny przypominające kształtem kości, balkony czaszki a dach skórę smoka. Właścicielem domu w 1900 r. został właściciel fabryki włókienniczej Josepha Batllo. W roku 1904 projektem przebudowy kamienicy zajął się Antoni Gaudi. Po dwóch latach zakończono prace a efekt przekroczył najśmielsze oczekiwania przedsiębiorcy. Fasada budynku ozdobiona jest mozaiką z tłuczonego szkła i ceramiki. Całość robi niesamowite wrażenie.

La Rambla i największy bazar w Barcelonie

Przechodząc przez Placa de catalunya docieramy do najbardziej popularnej wśród turystów ulicy w Barcelonie – La Rambla. Rzeczywiście nawet w styczniu przez cały dzień przepływa tutaj morze ludzi. Oprócz sklepów, kawiarni i różnego rodzaju stoisk znajduje się tutaj największy bazar w mieście La Boqueria sięgający 1217 roku.

Leave a Reply